Premier Beck u mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kurt Beck (z prawej) i Joachim Mertes na spotkaniu z mniejszością.
Kurt Beck (z prawej) i Joachim Mertes na spotkaniu z mniejszością.
Z gośćmi z Nadrenii Palatynatu - premierem Kurtem Beckiem i przewodniczącym Landtagu Joachimem Mertesem - rozmawiano o edukacji.

Delegacja z Nadrenii-Palatynatu spotkała się z mniejszością bezpośrednio po powrocie z Uniwersytetu Opolskiego.

Tam rozmawiano m.in. o wspólnych studiach prowadzonych przez uczelnie w Opolu, Mainz i Dijon. Tu także - po przedstawieniu gościom uczestników spotkania (obok liderów MN ze Śląska Opolskiego obecni byli także Niemcy ze Śląskiego i Dolnośląskiego, a także znacząca grupa nauczycieli) najważniejszym tematem dyskusji stała się edukacja.

Przedstawiciele MN mówili wprost, że trzy godziny języka niemieckiego tygodniowo to zbyt mało wobec powstałej w rodzinach pokoleniowej dziury (po niemiecku częściej mówią dziadkowie i dzieci niż rodzice). Ważną barierą rozwoju dwujęzyczności jest brak w Polsce nauczycieli przygotowanych do uczenia biologii, geografii, fizyki itp. po niemiecku.

Danuta Tamborska, doradca metodyczny z ramienia IfA dla przedszkoli, zaapelowała o pomoc w postaci praktykantów z Niemiec, którzy poprowadziliby zajęcia z najmłodszymi. Przypomniała, że wymiana praktykantek między Opolszczyzną i Wolfsburgiem funkcjonuje bardzo dobrze. Dr Małgorzata Wysdak podkreśliła, że pedagodzy z Niemiec mogą wnieść nie tylko znakomitą znajomość języka, ale i nowoczesne metody nauczania.

Premier Kurt Beck obiecał o ewentualnym przyjeździe nauczycieli rozmawiać z ministrem edukacji w swoim landzie.

- Wymiana kadr nauczycielskich z Niemcami ma długą tradycję - mówi Hubert Kołodziej odpowiedzialny za edukację w VdG - przyjeżdżali do nas zarówno seniorzy, jak i praktykanci z uniwersytetów. W interesie rodziców i uczniów jest, by kontakt z żywym językiem niemieckim mieć, szczególnie na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, gdy powstaje fundament jego znajomości. Pan Mertes dwa tygodnie temu zachęcał, byśmy rozeznali potrzeby. Zapotrzebowanie musi wypłynąć ze strony konkretnych placówek oświatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska