Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał Krysciną Cimanouską. "Może liczyć na wsparcie i solidarność ze strony Polski"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Premier Mateusz Morawiecki komentuje sprawę Krysciny Cimanouskiej. „Bandycka próba porwania sportsmenki”
Premier Mateusz Morawiecki komentuje sprawę Krysciny Cimanouskiej. „Bandycka próba porwania sportsmenki” fot. adam jankowski / polska press
"Jestem po rozmowie z odważną Kristiną Timanowską. Myślę, że wszystkich, którym jej los nie jest obojętny, zainteresuje wiadomość, że aktualnie znajduje się pod dobrą opieką i jest bezpieczna" - napisał we wtorek po południu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek po południu odbył rozmowę z Krysciną Cimanouską, o czym poinformował na Facebooku.

"Jestem po rozmowie z odważną Kristiną Timanowską. Myślę, że wszystkich, którym jej los nie jest obojętny, zainteresuje wiadomość, że aktualnie znajduje się pod dobrą opieką i jest bezpieczna" - napisał. Zaznaczył, że " może liczyć na wsparcie i solidarność ze strony Polski".

"W najbliższych dniach przyleci do Warszawy, gdzie będzie mogła rozwijać się bez przeszkód oraz, jeśli wyrazi taką wolę, otrzyma dalszą pomoc" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że pomoc Cimanouskiej to "ważny i potrzebny gest" między innymi dlatego, że pozwala nagłośnić, co się dzieje w Białorusi.

"Polska nadal będzie aktywnie wspierała cały naród białoruski i prześladowanych opozycjonistów. Zabiegamy o pomoc dla Białorusinów w stosunkach z innymi krajami i w ramach polityki unijnej. Szczególnie mocno podnoszę tę kwestię na każdym spotkaniu Rady Unii Europejskiej. Nie zostawimy Was samych!" - zakończył.

Morawiecki: Bandycka próba porwania sportsmenki, która jest krytyczna wobec białoruskiego reżimu

Szef polskiego rządu skomentował w poniedziałek na Facebooku wieczorem sprawę białoruskiej sportsmenki Krysciny Cimanouskiej.

Czytaj więcej:

Swoją wypowiedź zaczął od przypomnienia, że kilka miesięcy temu grupa polskich sportowców wyraziła solidarność ze swoimi białoruskimi kolegami protestującymi przeciwko sfałszowanym wyborom i falą prześladowań na Białorusi.

„Nie przypuszczaliśmy wtedy, że potrzeba solidarności z białoruskimi sportowcami wróci w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Bandycka próba porwania sportsmenki, która jest krytyczna wobec białoruskiego reżimu, spotkała się z błyskawiczną reakcją japońskiej policji i polskiej dyplomacji" - napisał szef polskiego rządu.

Premier przekazał, że polskie władze zapewniły sportsmence bezpieczeństwo w polskiej ambasadzie w Tokio. „W razie potrzeby zapewnimy Jej również możliwość kontynuowania kariery” – dodał.

„Agresja, której dopuściły się białoruskie służby na terenie Japonii i to w czasie Igrzysk Olimpijskich, które są przecież symbolem pokoju i fair play, powinna się spotkać ze zdecydowanym sprzeciwem społeczności międzynarodowej” – zakończył Morawiecki.

Obietnica ministra Glińskiego

Minister kultury, dziedzictwa narodowego oraz sportu Piotr Gliński również na Twitterze przekazał, że Polska umożliwi Kryscinie Cimanouskiej kontynuowanie kariery.

Gliński przekazał, że kierowany przez niego resort wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych „zapewni Kryscinie Cimanouskiej od momentu przyjazdu do Polski odpowiednie warunki pobytu i kontynuowania kariery sportowej w jednym z naszych ośrodków sportowych”.

Ambasador RP w Japonii: To wspaniałe uczucie dla dyplomaty, gdy próbuje pomóc komuś, kto pilnie potrzebuje wsparcia

Paweł Milewski, Ambasador Polski w Japonii przekazał na Twitterze, że Kryscina Cimanouska "ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze".

"Dziś (we wtorek) rano w moim biurze odbyła się dobra rozmowa z Panią Krysciną Cimanouską. Ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze. To wspaniałe uczucie dla dyplomaty, gdy próbuje pomóc komuś, kto pilnie potrzebuje wsparcia" - napisał dyplomata.

Wcześniej Milewski poinformował w mediach spoełcznościowych: "Kilka godzin temu spotkałem się z Panią Krysciną Cimanouską w naszej Ambasadzie. Jest zmęczona, przestraszona, ale bardzo wdzięczna za naszą pomoc w tym niezwykle trudnym momencie jej kariery sportowej. Będziemy kontynuować naszą dobrą współpracę z rządem Japonii, aby zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa".

Biegaczka ma polską wizę

Białoruska biegaczka Kryscina Cimanouska po tym jak skrytykowała trenerów, chciano ją siłą odesłać do kraju. Na czas udało się jej powiadomić japońskie służby i „uciec” przed odesłaniem do Białorusi.

W poniedziałek biegaczka, która dzień wcześniej zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio, otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Wszystkie media na świecie odnotowały informację o przyznaniu Cimanouskiej wizy humanitarnej przez Polskę.

Według informacji Domu Białoruskiego w Warszawie Cimanouska ma w środę przylecieć do Polski.

Światowi politycy komentują działanie białoruskich władz. Głos zabrał między innymi sekretarz stanu USA Antony Blinken, który zdecydowanie skrytykował zajście w Tokio.

"Reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki dążył do popełnienia kolejnego aktu ponadnarodowych represji: próby zmuszenia olimpijki Krysciny Cimanouskiej do wyjazdu z Tokio tylko za korzystanie z wolności słowa" - napisał Blinken na Twitterze.

Amerykański polityk dodał, że takie działania zarówno naruszają "olimpijskiego ducha", jak i "są afrontem dla podstawowych praw i nie mogą być tolerowane".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał Krysciną Cimanouską. "Może liczyć na wsparcie i solidarność ze strony Polski" - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska