Premier Morawiecki zachęca samorządy do oszczędzania na oświetleniu ulicznym. Opolska firma ma na to patent

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek APE LED gmina może uzyskać do 80 proc. oszczędności energii elektrycznej oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości oświetlenia
Dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek APE LED gmina może uzyskać do 80 proc. oszczędności energii elektrycznej oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości oświetlenia arch.
Administracja państwowa oraz samorządy mają mieć obowiązek zmniejszenia zużycia prądu. Firma APE LED z Opola ma na to pomysł – dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek gmina może uzyskać nawet 80 proc. oszczędności energii elektrycznej.

Mateusz Morawiecki przedstawił rozwiązanie, które ma na celu oszczędność energii w obiektach administracji publicznej.

- Chodzi o energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, uliczne. To oświetlenie uliczne, zewnętrzne chcemy, aby było zmodernizowane w taki sposób, aby po prostu zużywało mniej energii. Wiemy doskonale, że są żarówki energooszczędne, dające tyle samo światła, a zużywające dużo mniej prądu i w całej Polsce rozpoczniemy taki program - powiedział Morawiecki.

Premier odwiedził firmę z Opola, która produkuje energooszczędne żarówki

Choć premier nie wskazał konkretnej nazwy firmy, to mógł mieć na myśli firmę APE LED z Opola, którą w 2021 roku odwiedził podczas swojej wizyty na Opolszczyźnie.

Wówczas Piotr Skrobotowicz pochwalił się Mateuszowi Morawieckiemu żarówką opracowaną w jego firmie i poprosił o pomoc w rozwoju.

- Dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek APE LED gmina może uzyskać do 80 proc. oszczędności energii elektrycznej oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości oświetlenia – mówi Piotr Skrobotowicz, właściciel APE LED z Opola, która specjalizuje się w produkcji energooszczędnych żarówek ledowych.

Gminy mogą sporo zaoszczędzić

Szacunkowo w Polsce istnieje około 3,3 mln lamp ulicznych, w tym ok 65 proc. to lampy sodowe, których wydajność wynosi ok. 30 proc., więc 70 proc. zużywanej przez nie energii jest po prostu marnowana.

- Chcieliśmy to zmienić i w przypadku naszych żarówek ledowych ta strata wynosi zaledwie 5 proc. - podkreśla Skrobotowicz.

Jednocześnie zwraca uwagę, że zużycie energii lampy z żarówką sodową jest o 25 – 30 proc. wyższe niż podawana moc żarówki, i tak np. żarówka sodowa o mocy 70W zużywa ok. 90 W. Co więcej, żarówki ledowe są dwukrotnie efektywniejsze i dlatego zamiast żarówki sodowej o mocy 70W można zastosować ledową o mocy 35 W, a ilość światła będzie dla oka identyczna.

Z tego powodu oświetlenie uliczne żarówkami APE LED pozwala zaoszczędzić znaczną część budżetu miastom i gminom.

APE LED produkuje inteligentne żarówki. Na czym to polega?

Opracowane przez opolską firmę żarówki (o mocy 35,55,75,100,125,150W) przygotowane zostały z myślą o samorządach, których obowiązkiem jest utrzymanie oświetlenia ulicznego. Żarówki te mogą być także wykorzystywane do oświetlania parków czy starówek.

Co najważniejsze, żarówki z APE LED są inteligentne, czyli moc strumienia świetlnego adaptuje się do pory dnia i roku i robi to dzięki procesorowi znajdującemu się wewnątrz żarówki. Dodatkowo oświetlenie nie wymaga przeprojektowania infrastruktury, gdyż może być instalowane w istniejących oprawach i obwodach.

– To w obecnych czasach najważniejsza korzyść dla samorządów, które chcą ograniczać koszty oświetlenia. Nasze żarówki możemy dopasować do ich indywidualnych potrzeb w danym terenie – podkreśla Piotr Skrobotowicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska