Premiera animacji o Żołnierzach Wyklętych!

Akcja specjalna "ZwyciężaMY-VictorioUS"
Kadr z animacji "ZwyciężaMY-VictorioUS"
Kadr z animacji "ZwyciężaMY-VictorioUS"
Podczas zeszłotygodniowego kongresu online, wieńczącego projekt edukacyjny „ZwyciężaMY – VictorioUS”, miała miejsce premiera trzech krótkometrażowych filmów animowanych o Żołnierzach Wyklętych. Animacje, które są skierowane do młodszych odbiorców, urzekają stroną wizualną oraz dbałością o realia historyczne.

Przez kilka ostatnich miesięcy trwały prace nad trzema krótkometrażowymi animacjami z wykorzystaniem techniki 3D, dotyczącymi życia oraz walk Żołnierzy Wyklętych. Realizowane przedsięwzięcie wpisuje się w obchodzoną w tym roku 75. rocznicę śmierci jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - Stanisława Michała Sojczyńskiego „Warszyca” oraz Henryka Antoniego Flame vel Flamme „Grota” / "Bartka". To właśnie oni są bohaterami dwóch (z trzech) filmów animowanych. Z kolei trzecia animacja stanowi wprowadzenie do całego cyklu i prezentuje ogólne losy i historię żołnierzy walczących z sowiecką agresją.

Nadzór nad realizacją spotów animowanych powierzono agencji TAK BARDZO, natomiast za bezpośrednią realizację filmów odpowiada studio Circa Entertainment we współpracy z zespołem Alchemiq Studio. Łącznie przy projekcie pracowało ponad 40 osób o różnych umiejętnościach i profesjach, począwszy od konceptystów czy animatorów, po modelerów oraz scenarzystów. Owocem ich prac są trzy krótkie animacje przygotowane z myślą o młodszych widzach, w ciekawej dla nich, dynamicznej koncepcji audiowizualnej.

Oficjalna premiera animacji odbyła się 15 grudnia br. podczas kongresu online poruszającego różne aspekty związane z tematyką Niezłomnych, jak potocznie nazywa się Żołnierzy Wyklętych.

Główną osią wydarzenia była debata pt. "Znaczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych dla tożsamości Polaków" z udziałem: Marcina Kaczorowskiego - prezesa Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej, Daniela Echausta – Varsavianisty oraz Piotra Rodowicza – muzyka i krewnego Jana Rodowicza "Anody". Podczas Kongresu odbyły się również wywiady z ekspertami. Dziennikarz prowadzący, Ernest Bodziuch, rozmawiał się Varsavianistą Danielem Echaustem o tym, dlaczego przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest celebrowany tylko przez nielicznych i czy ma kiedyś szansę stać się tak symboliczną datą, jak na przykład 1 sierpnia (początek Powstanie Warszawskiego). Z kolei Hubert Smoczyk, wieloletni przewodnik po wojennej Warszawie, opowiedział o Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie tuż obok Panteonu – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, pochowani są kaci naszych bohaterów antykomunistycznego podziemia. W gronie ekspertów znalazła się również Anna Datkowska ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, która przybliżyła internautom warszawską Pragę oraz jej znaczenie dla powojennej walki z komunizmem.

Filmy animowane:

1.„Żołnierze Wyklęci, ale nie Zapomniani”:

2."I dziś Warszawa znów krwawi" - Stanisław Sojczyński "Warszyc":

3."Posterunek nasz"- Henryk Antoni Flame „Grot” / "Bartek":

Projekt realizowany jest ze środków budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premiera animacji o Żołnierzach Wyklętych! - Dziennik Bałtycki

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie