Premiera "Niny" w Heliosie. Reżyserka: "To prosta historia o...

  Premiera "Niny" w Heliosie. Reżyserka: "To prosta historia o miłości"

  red

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Spotkanie z Kasią Adamik i Olgą Chajdas.
  1/12
  przejdź do galerii

  Spotkanie z Kasią Adamik i Olgą Chajdas. ©Patrycja Wanot/mat. organizatora

  Głośny film "Nina" Olgi Chajdas zdobył niedawno trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opolska publiczność spotkała się z reżyserką, a także montażystką Kasią Adamik w opolskim Heliosie w ramach trwającego do piątku 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
  Za "osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację" - tak jury festiwalu w Gdyni przyznając nagrodę Złotego Pazura reżyserce Oldze Chajdas w konkursie Inne Spojrzenie, argumentowało swój wybór.

  "Nina" opowiada skomplikowaną historię małżeństwa Niny i Wojtka (w tych rolach rewelacyjna Julia Kijowska i Andrzej Konopka), które poszukuje surogatki. Kiedy w końcu znajdują odpowiednią kandydatkę, pojawiają się komplikacje. Okazuje się, że Magda (Eliza Rycembel) jest lesbijką. Z czasem Ninę i Magdę połączy uczucie...

  - Nigdy nie myślałam o tym filmie jako o kontrowersyjnym. Naszym celem nie było burzenie jakiegoś porządku, ale opowiedzenie prostej historii o miłości - mówiła Olga Chajdas, reżyserka.

  Zobacz galerię

  - Niemożność posiadania dziecka jest czymś totalnie wyniszczającym. Walka o nie, lata starań i prób potrafią bardzo zbliżyć do siebie ludzi, jak i w którymś momencie zniszczyć to co ich łączyło. Ukazanie tego wszystkiego wydawało nam się czymś ciekawym. A na samym końcu znajdujemy po prostu troje bohaterów, którzy się wzajemnie zranili.

  Podczas spotkania autorskiego z Olgą Chajdas i Kasią Adamik publiczność chwaliła montaż, zdjęcia (Tomasz Naumiuk) i muzykę do "Niny". Za tę ostatnią odpowiada Andrzej Smolik.

  - Marzyła mi się współpraca z muzykiem, a nie kompozytorem. Rozmawiałam o tym dużo z Marysią Peszek, która również zagrała w "Ninie". Smolik to genialny muzyk. Gdy pokazałam mu film, zaczęliśmy myśleć o tym, jak opowiadać ten film w warstwie dźwiękowej. Andrzej uznał, że musi stworzyć muzykę w stylu takiej, która stoi w miejscu, która jest jakąś wibracją, drżeniem, a nie rozpisaną melodią. Ta muzyka powstała w taki "retrosposób", jedynym żywym instrumentem jest tu wiolonczela - tłumaczyła reżyserka.

  - Tytułowa Nina głęboko i pierwotnie szuka swojego miejsca przez biologię. Czasem film się rządzi takimi prawami, że trzeba opowiedzieć bardzo dużo skomplikowanych emocji przez dwie godziny. Trudno było te sceny tak opowiadać żeby się zaczynały i kończyły w klasyczny sposób, trudno było też je skracać. Dużo pracowaliśmy nad rytmem i tempem filmu - podsumowała Kasia Adamik.

  Film trwa 130 minut.

  Zobacz: Honorowa Lama dla Marka Koterskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kabaret Skeczów Męczących w Opolu już 13 grudnia

  Kabaret Skeczów Męczących w Opolu już 13 grudnia

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo