Premierze, zadbaj o Odrę i Małą Panew!

Redakcja
Pogłębiarka na Odrze w Opolu. Według RZGW pojawia się tam, gdzie nurt naniósł piasek utrudniający żeglugę.
Pogłębiarka na Odrze w Opolu. Według RZGW pojawia się tam, gdzie nurt naniósł piasek utrudniający żeglugę. Paweł Stauffer
Rada Powiatu Opolskiego apeluje do rządu, by ten przygotował program pogłębiania rzek. Wcześniej rezolucję w tej sprawie podjęto już w Kędzierzynie-Koźlu.

Poziom koryta rzeki Odry podniósł się przez ostatnie lata o około 1,5 metra względem terenu. Trzeba ją stale pogłębiać, żeby poprawiać bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Starostwo przygotowało projekt uchwały (głosowana będzie w czwartek) w sprawie opracowania rządowego programu pogłębiania Odry, a także jej dopływu - Małej Panwi. Władze powiatu przypominają, że w 2010 roku istniało zagrożenie zalania przez Małą Panew Huty Jedlice.

- W tym zakładzie są piece hutnicze, w których temperatury dochodzą do ponad tysiąca stopni, a więc gdyby tam się wdarła woda, skutki byłyby niewyobrażalne - przekonują władze powiatu. - Koryto Małej Panwi teraz jest mocno zamulone, o czym świadczą tworzące się na niej wyspy. Podobne objawy obserwuje się na dopływie rzeki na zbiorniku wstępnym do Jeziora Turawskiego - uzasadniają. Uchwała ma trafić do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podobną rezolucję, wzywającą premiera do opracowania planu pogłębiania Odry, wcześniej uchwalili radni powiatowi z Kędzierzyna-Koźla. Tłumaczyli, że to ważne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale także z powodu utrzymania szlaku żeglownego. Zdarza się bowiem, że sezon nawigacyjny dla barek i statków wycieczkowych rozpoczyna się w maju, a powinien w marcu. Właśnie z uwagi na niskie stany wód spowodowane zamuleniem koryta.

Odpowiedzialny za rzekę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zapewnia jednak, że dba o dostateczną głębokość Odry.

- W związku z przesunięciami terminów rozpoczęcia sezonu nawigacyjnego uruchomiliśmy tzw. pogotowie pogłębiarskie. Pojawia się wszędzie tam, gdzie nurt naniósł piasek utrudniający żeglugę - mówi Magdalena Łońska z RZGW. Przekonuje też, że zarząd pracuje nad poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. - Na związane z tym inwestycje przeznaczono łącznie 3,5 miliarda złotych. Zmodernizowano m.in. opolski hydrowęzeł, przeprowadzane są prace na Odrze w Lewinie Brzeskim i Chróścicach - wylicza.

Jednak Bruksela nie włączyła Odry do transeuropejskiej sieci transportowej. W jej rozbudowę w najbliższych latach będą inwestowane grube miliony euro. Odra się tam nie znalazła, bo jest za płytka, ma za niskie mosty i za małe śluzy - argumentowała Komisja Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska