Prestiżowa nagroda dla Instytutu Naukowo-Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Instytut otrzymał tytuł "Modernizacji Roku & Budowy XXI wieku" w prestiżowym ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego

Nagroda przypadła mu w kategorii "Odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska" za realizację zadania pn. "Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 499,2 KWP wraz z magazynem energii".

Należący do diecezji opolskiej Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest nowoczesną placówką rehabilitacyjno-wypoczynkową. Oferuje szeroką gamę usług z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej oraz psychiczno-duchowej.

Wręczenie nagród, w którym uczestniczył prof. dr hab. ks. Zygfryd Glaeser, przewodniczący Rady Nadzorczej odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Farma fotowoltaiczna o mocy 499 kWp wraz z magazynem energii, wiatrakiem i dwoma mikroinstalacjami w Kamieniu Śląskim została oddana do użytku w 2019 r. Cała farma wraz instalacjami generuje moc 600 kW, i w 100 procentach pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną obiektów należących do Sebastianeum Silesiacum oraz sanktuarium św. Jacka.

- Zostaliśmy do tego konkursu zgłoszeni przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Opolu jako inwestycja o charakterze przełomowym – mówi ks. prof. Zygfryd Glaeser. - Nasza instalacja naprawdę jest przełomowa, bo jako jedyna w Polsce ma także jonowo-litowy magazyn energii. Dzięki niemu udało się nam zarówno w pałacu w Kamieniu Śląskim, jak i w instytucie stworzyć zieloną wyspę energetyczną. Jesteśmy całkowicie samowystarczalni energetycznie, nic się nie marnuje. Instalacja jest na tyle sprawna , że „zieloną energią” ogrzewamy także wodę do zabiegów wodoleczniczych. Mamy w Kamieniu Śląskim także pierwszą w Polsce ładowarkę do samochodów elektrycznych, która pozwala ładować energię w pełni ekologiczną, także wtedy, gdy ładuje się wieczorem, gdy słońce nie świeci.

Z tej ładowarki korzystają m.in. kupione na potrzeby pacjentów wodoleczniczego sanatorium elektryczne samochody wolnobieżne. Są to busik na 16 osób wożący pacjentów o zasięgu 70 km, samochód półtransportowy wykorzystywany do pielęgnacji terenu oraz auto cateringowe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska