Prezent pod choinkę. To już ostatni moment

Redakcja
Firmy kurierskie mają teraz znacznie więcej pracy niż w innych okresach w ciągu roku. Fot. DPD Polska
Firmy kurierskie mają teraz znacznie więcej pracy niż w innych okresach w ciągu roku. Fot. DPD Polska
Najwięcej pracy firmy kurierskie będą miały w ostatnim tygodniu przed świętami.

Choć twierdzą, że są przygotowane, prezent przez internet lepiej zamówić jak najszybciej i nie czekać na ostatnią chwilę. Nagłe pogorszenie pogody może bowiem spowodować, że będą kłopoty z dostarczeniem.

Media i firmy badawcze zapowiadają, że ten rok ma być rekordowy pod względem ilości towarów zakupionych online, które oczywiście docierają do odbiorców drogą pocztowo-kurierską. Portal Sklepy24.pl szacuje, że obecnie w Polsce funkcjonuje blisko 11 tysięcy sklepów internetowych, w których Polacy wydadzą w 2011 roku rekordową kwotę 7,5 miliarda złotych.

Zobacz: Boże Narodzenie 2011. Ceny idą w górę

Według szacunków firmy InPost liczba przesyłek nadawanych w okresie przedświątecznym wzrośnie w tym roku średnio o około 25-30 proc. względem wcześniejszych miesięcy.

Sam InPost - dzięki usłudze paczkomatowej - odnotuje w grudniu wzrost wolumenu paczek o 300 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Każda z firm kurierskich doręczających przesyłki, indywidualnie ustala terminy przedświątecznych dostaw, w zależności od swoich możliwości logistycznych i kadrowych.

– Z naszych obserwacji wynika, że jeszcze bezpiecznym, ale też w przypadku wielu firm pocztowych czy kurierskich i ostatecznym terminem wysyłki prezentów – tak, aby bez problemów dotarły one do adresata przed świętami – jest 16-17 grudnia – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost. – W przypadku Paczkomatów InPost paczki można nadać nawet 22 grudnia, żeby już dzień później czekały na odbiór. Zakładamy, że szczytowym w naszej branży momentem będzie - tradycyjnie już - ostatni tydzień przed świętami. Polakom trudno się bowiem nauczyć, że zakupu prezentów świątecznych nie powinno się odkładać na ostatni moment.

InPost - po kilku latach działalności na rynku pocztowo-kurierskim - zapewnia, że jest przygotowany do wzmożonego ruchu przedświątecznego. Rozwiązaniem tutaj są specjalne paczkomaty, czyli urządzenia pozwalające na samodzielny odbiór i nadawanie przesyłek: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Rafał Brzoska podkreśla, że dzięki nim nawet w tak gorącym okresie przedświątecznym nie ma powodu, by przesyłki docierały do odbiorców w innych terminach niż standardowo w ciągu roku.

Zobacz: Świąteczny szał zakupów w internecie

Jak tłumaczy Mariusz Czepiec, dyrektor ds. handlowych K-EX, firma wzrost ruchu odczuwa już od końca listopada. Obecnie przewozi ponad 30 proc. więcej przesyłek niż zwykle. Tradycyjnie najwięcej pracy będzie mieć tuż przed Wigilią. Dyrektor także zapewnia, że K-EX jest na to przygotowana.

Większość kurierów nie ma wątpliwości, że nie powinno być powtórki sytuacji, kiedy liczba paczek spowodowała ogromne kłopoty z ich doręczaniem.

– W tym roku sprzyja nam zarówno kalendarz, tzn. układ dni świątecznych w tygodniu, jak i warunki atmosferyczne. Brak śniegu umożliwia bowiem kurierom znacznie efektywniejszą, niż zazwyczaj o tej porze roku, pracę – dodaje Czepiec.

DPD Polska, oceniając tegoroczne wyniki, stwierdza, że wolumeny przesyłek wzrosły dwucyfrowo rok do roku. Ale na rzetelną ocenę wyników, tak całego roku, jak samego szczytu paczkowego, jest za wcześnie.

- Mimo negatywnych wieści, które płyną z rynków finansowych Europy Zachodniej, w Polsce odbieramy jednak pozytywne sygnały dotyczące wzrostu konsumpcji. W związku z tym nie przewidujemy spadku zakupów, a jedynie ich przesunięcie w czasie - przekonuje Maciej Głowacki, dyrektor sprzedaży i marketingu w DPD Polska.

Jego zdaniem Polacy, mocno związani z tradycją świąt, będą decydować się na duże wydatki w ostatniej chwili, oczekując na promocje i obniżki cen. Ponadto zmiana pogody, która póki co nas oszczędza, sprawi, że większą popularnością będzie cieszyła się dystrybucja produktów związanych z opadami śniegu opony zimowe, łańcuchy na koła itp. DPD Polska spodziewa się więc końcówki roku bardziej pracowitej niż w latach ubiegłych.

Firma ta oferuje swoje usługi w standardzie next day, co oznacza, że paczka nadana jednego dnia, doręczana jest w dniu następnym. Istnieje oczywiście ryzyko, że jeśli śnieg spadnie w ostatnich dniach przed Wigilią, ludzie zaczną masowo kupować krytyczne produkty popularne zimą (opony, łańcuchy do kół).

Wysyłka ich, standardowo rozkładająca się na kilka miesięcy, pokryje się z dostawami zakupów przedświątecznych, co rzeczywiście może sprawić kłopot z utrzymaniem standardu next day. Co więcej, zepsucie pogody czy śnieżyce powodują korki i blokady na drogach dojazdowych.

Zobacz też: Kupujesz prezenty w internecie? Nie daj się oskubać!

– Są jednak i pozytywne strony tego, że tegoroczna zima nieco się spóźnia: między innymi przyspieszenie realizacji inwestycji drogowych, co nas, firmy kurierskie, zawsze cieszy – mówi Maciej Głowacki.

Wskazówki firmy Siódemka dla osób korzystających z usług kurierów:

  1. Pamiętaj o podaniu dokładnego adresu dostarczenia paczki oraz telefonu kontaktowego do odbiorcy. Wielokrotnie zdarza się, że błędne lub nieprecyzyjne podanie adresu skutkuje niepotrzebnymi problemami.
  2. Zwróć uwagę na dostępność zamawianego produktu w sklepie. W decydujący sposób wpływa to na termin dostawy, wydłużając cały proces. Weźmy to pod uwagę obliczając termin dostarczenia produktu.
  3. Sprawdź opinie na temat sklepu internetowego, w którym dokonujesz zamówienia. Rekomendacje innych użytkowników pomogą ustrzec cię przed problemami.
  4. Dokonaj zamówienia odpowiednio wcześniej, by mieć pewność, że zamówiony produkt znajdzie się pod choinką we właściwym momencie.
  5. Sprawdź, czy w zamówieniu wskazałeś adres, pod którym na pewno będzie ktoś, kto odbierze przesyłkę. Warto przewidzieć, gdzie najlepiej dostarczyć naszą paczkę, może dogodniejszym miejscem będzie nasze miejsce pracy, a nie zamieszkania.
  6. Korzystaj z narzędzi monitoringu przesyłek, powiadomień sms i e-mail, które pomagają w usprawnieniu pracy kuriera i podniesieniu skuteczności doręczeń.
  7. By mieć pewność dostawy, korzystaj z usługi dostawy z zastrzeżeniem godziny dostarczenia przesyłki.

Źródło: www.podlaskie.strefabiznesu.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska