Opole jest pierwszym miastem w Polsce, w którym odbywa się debata "Ważne sprawy polskich rodzin - Prezydenckie spotkania obywatelskie".
Powód przypomniał marszałek województwa Jóef Sebesta. - Co roku w naszym regionie ubywa 4600 mieszkańców, czyli małe miasteczko. Musimy więc zdiagnozować problemy rodzin i rozwiązywać je począwszy od najważniejszego, czyli tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy. Mamy nadzieję, że na Opolszczyźnie powstanie pakiet do wykorzystania w całej Polsce - mówił marszałek.
Konferencja jest wspólną inicjatywą Kancelarii Prezydenta RP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Obecnie trwają prace w grupach warsztatowych. Przedstawiciele rodzin z całego regionu - łącznie 70 osób - dyskutują o najważniejszych dla nich problemach. Około 16.00 podsumują ją podczas spotkania z minister Ireną Wóycicką, prof. Anną Gizą Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, opiekunem naukowym debaty.
- W Polsce po 1989 roku nie było dotychczas spójnej polityki prorodzinnej - przyznała minister Wóycicka. - Zwłaszcza samych zainteresowanych, czyli rodziców nikt nie pytał, na czym im zależy. Cykl spotkań rozpoczęty w Opolu ma to zmienić. Prezydentowi RP bardzo zależy, by taki spójny program powstał i to co najmniej na 20 lat.
Więcej w sobotnim wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.