Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. W najbliższą niedzielę 6 grudnia zrobimy zakupy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia- zapowiedział premier Morawiecki.
- W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia- zapowiedział premier Morawiecki. Aneta Zurek/ Polska Press
- Jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad - tłumaczył podczas Q&A premier Mateusz Morawiecki. W tym tygodniu Senat przyjął bez poprawek projekt jednorazowego ustanowienia niedzieli 6 grudnia niedzielą handlową. Prezydent podpisał ustawę. W które niedziele jeszcze zrobisz zakupy?

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowego Q&A został zapytany o tłumy w galeriach handlowych oraz obostrzenia co do liczby gości podczas Świat Bożego Narodzenia. - Zdecydowanie apelujemy - święta w gronie własnej rodziny- odpowiedział premier. - Jak najmniejszy krąg osób - dodał.

- W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad - tłumaczył Morawiecki.

- Pamiętajmy o tym, że przestrzegając tych zasad, chronimy nie tylko siebie, chronimy także innych - dodał premier.

Co z Sylwestrem?

Premier Morawiecki zapytany o to, jak będzie wygląda sylwester w tym roku przyznał, że "Polacy tęsknią do zabawy, do ferii, do normalności, do radości wyrażanej w szerszym gronie przyjaciół. Jednak ten rok nie jest rokiem normalnym. Rok 2020 jest rokiem załamań, zaskoczeń u źródeł których stoi COVID 19 - powiedział szef rządu.

- Poczekajmy, ograniczmy kontakty społeczne, przestrzegajmy przepisów po to żeby nie doszło do ponownego, gwałtownego przyrostu zakażeń. To są zalecenia specjalistów- dodał.

Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Prezydent podpisał ustawę

O ustanowienie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu apelowali przedstawiciele przedsiębiorców i samorządów. Głównym argumentem za dodaniem jednej handlowej niedzieli w grudniu było rozłożenie ruchu w sklepach na większą liczbę dni, co ma pomóc w nierozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ostatecznie niedziela 6 grudnia zostanie ustanowiona jednorazowo niedzielą handlową. W projekcie nowelizacji ustawy czytamy:

"Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej".

Niedziele handlowe w grudniu

Zgodnie z ustawą, w grudniu 2020 roku, ze względu na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, zakupy będzie można zrobić w trzy niedziele:

  • 6 grudnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. W najbliższą niedzielę 6 grudnia zrobimy zakupy - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska