Prezydent Duda w ONZ: Napadły nas nazistowskie Niemcy, potem napadł Związek Radziecki

Marcin Dobski (AIP)
Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w siedzibie ONZ mówił o tym, że Polska została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy, a potem Związek Radziecki.

Podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Duda przypomniał innym przywódcom kawałek historii Polski. - 1 września 1939 roku o świcie rozpoczęła się inwazja nazistowskich Niemiec na moją ojczyznę - mówił w Nowym Jorku prezydent Duda. - 17 dni później otrzymaliśmy cios z drugiej strony. Związek Radziecki napadł na Polskę i Polska zniknęła z mapy. Ale Polacy są dumnym narodem i nie poddali się, bo ponad wszystko cenią sobie wolność. I dlatego do końca walczyli - kontynuował.

- Jedną z ofiar II wojny światowej było prawo międzynarodowe, kolejną - prawo człowieka - mówił prezydent Duda. - Jak zauważył papież Jan Paweł II, pokój i prawo międzynarodowe są ze sobą powiązane - dodał prezydent.

- Szczególne znaczenie dla Polski ma ochrona wolności sumienia i słowa. Prawda dotycząca historii jest niezwykle istotnym elementem relacji pomiędzy państwami i narodami - powiedział Duda.

Następnie prezydent wspominał o samej organizacji ONZ, która powinna traktować wszystkich równo i starać się być bardziej efektywną. - Wszystkie państwa powinny móc korzystać z przysługujących im praw na równych zasadach - zaznaczył Duda. - Kluczowe jest kontynuowanie prac nad poprawą efektywności Rady Bezpieczeństwa ONZ - dodał prezydent.

Prezydent mówił również o najbardziej pokrzywdzonych przez wojny i konflikty zbrojne, o kobietach. - Naszej szczególnej troski wymagają kobiety. Łzy kobiety spowodowane wojną to największe oskarżenie w 21.wieku - mówił Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska