Prezydent Opola: - Jestem szantażowany [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Arkadiusz Wiśniewski ocenił tak decyzję o odwołaniu go z funkcji przewodniczącego Aglomeracji Opolskiej. - Nie poddam się naciskom i nie wycofam z dyskusji o powiększeniu stolicy województwa - zapowiedział prezydent Opola.

Do odwołania miało dojść w piątek, kiedy to gminy skupione w aglomeracji wykreśliły ze statutu punkt o tym, że to prezydent Opola jest przewodniczącym stowarzyszenia.

Prezydent Wiśniewski nadal uważa, że zrobiono to niezgodnie z prawem, ale jednocześnie ostrzegał o konsekwencjach jego odwołania.

- Decyzja przedstawicieli gmin wprowadza chaos organizacyjny. Może skutkować wstrzymaniem naborów nie tylko dla gmin aglomeracji, ale także w Regionalnym Programie Operacyjnym, przewidzianym dla całego województwa - ostrzegał prezydent Opola.

W ocenie Wiśniewskiego zagrożone jest sprawne wydawanie ponad miliarda euro, jakie miało trafić na Opolszczyznę.

- To, że Opole przewodniczy stowarzyszeniu jest zapisane w strategii rozwoju Aglomeracji Opolskiej, a ta z kolei była uzgadniania z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju i to ono może zawiesić jej realizację - wyjaśniał Wiśniewski. - Aglomeracja to jednocześnie ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Nie wiem, czy przedstawiciele gmin zdawali sobie sprawę, że ZIT jest też częścią RPO. Tymczasem w piątek wystąpiono przeciwko umowie partnerskiej pomiędzy rządem polskim a Komisją Europejską, bo to właśnie w tej umowie jest wymieniany nasz ZIT, stworzony przy stolicy województwa. Zamieszanie - wywołane przez gminy - może skutkować koniecznością renegocjacji RPO, a to już będzie jazda bez trzymanki.
Co więcej, jak podkreślał Wiśniewski, na piątkowym walnym nie przegłosowano uchwały o budżecie aglomeracji.

Formalnie oznacza to, że od stycznia stowarzyszenie nie będzie mieć pieniędzy na dalszą działalność. Nie może się także starać o dotację, która miała zapewniać sprawne funkcjonowanie biura AO i odciążenia budżetów gmin.

Zdaniem prezydenta to właśnie gminy - które niebawem mogą stracić sołectwa na rzecz Opola - chcą wywrzeć presję na stolicy województwa i stąd całe zamieszanie.

- Próbuje się mnie szantażować tak nieodpowiedzialnym ruchem. Oświadczam: nie dam się, nie wycofam się też z dyskusji o pomyśle powiększenia Opola - zapowiedział Wiśniewski.

Wiśniewski nie odpowiedział na pytanie, jak rozwiązać konflikt pomiędzy członkami aglomeracji?

- To pytanie do tych, którzy przegłosowali wniosek o moje odwołanie - stwierdził prezydent Opola.

Przypomnijmy, że na rzecz stolicy województwa pomniejszone mają być takie gminy jak Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Łubniany, Prószków, czy Turawa. Tymczasem w AO skupionych jest 21 samorządów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 127

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie popieram prezydenta Opola. Pamiętam lata 80, autobusy MZK np. 18, czy 7 jeździły co 15 minut, teraz jeden autobus co godzinę. Jak gminy włączą do Opola, to dadzą jeden autobus na cały dzień, nie więcej. Poczta główna teraz jest nieczynna 24 h na dobę, a była !!!  Coraz gorzej...

Nie mówię już o pociągach które likwidują, i o godzinach kursowania które są przeciw ludziom.

v
viktory

Popieram Prezydenta. Tak rozbudowują się duże miasta, metropolie. Rozbudowuje się cała infrastruktura. Dobre połóżenie, niedaleko do autostrady powinny przyciągnąć przemysł. Prezydent ma pozytywną wizję rozbudowy całego regionu. Jak przyjechałem do Opole w latach 80-tych, to Opole było zaściankiem. Jeden autobus do szpitala na ul. Witosa. Zamknięta poczta główna w święta w mieście wojewódzkim. Autobusy nie kursowały w święta. A teraz.....

l
leady.28

bidulek my nie tylko jestesmy szantazowani przez rzad ale i okradani i nikt za nami nie chce sie wstawic a on taki bidulek ze szkoda gadac:)

G
Gość

i po co te obrazanie kogos-ta nienawisc ? o jakiej ty tu wiosce piszesz "ktora nawet bez pradu sobie poradzi"? wlasnie w tym sporze chodzi glownie o prad,o elektrownie,wielki koncern PGE,ktory wyprowadza poza nasz region ogromne pieniadze.jaka presje moze wywrzec na nich "maly"dobrzen wielki-a jakie razem z opolem? to byloby dla wszystkich dobre i dla was wsioki i was mieszczoki.bijcie dalej piane-obrazajcie sie nawzajem,a nawet nie poczujecie jak was warszawka od tylu posuwa-bo ja mimo ze rodowity opolanin patrze na to z bardzo daleka.wiecej umiaru obydwie strony i wiecej cwaniactwa zycze ,bo gdzie dwoch sie bije....

 

A
Antychamski
W dniu 21.12.2015 o 19:18, Jajao napisał:

Za użycie słowa "szwabskie" możesz mieć kłopoty ! Złożę donos ! Mojej tożsamości nikt nie zmieni a twój wpis utwierdził mnie, czym jest prawdziwa wartość człowieka. Tobie brak taktu,tolerancji i szacunku, dlatego jesteś miernotą !

Święta racja.Proponuję zgłosić ten wpis do prokuratury aby namierzyli autora.Proponuję też aby mu założyć tyle spraw ile ludzi zostało tym wpisem urażonych.Zapłaci to zrozumie.Myślę że po Świętach będzie czas na spokojnie się tym zająć.IP już namierzone.

j
jan

Turawa Park mu sie marzyl najlepiej zagarnac to cvo inni zrobili tak za friko.zenujacy prezydent na bruk taczkii z ratusza won

j
jan

Turawa Park mu sie marzyl najlepiej zagarnac to cvo inni zrobili tak za friko.zenujacy prezydent na bruk taczkii z ratusza won

j
jan

Turawa Park mu sie marzyl najlepiej zagarnac to cvo inni zrobili tak za friko.zenujacy prezydent na bruk taczkii z ratusza won

j
jan

Turawa Park mu sie marzyl najlepiej zagarnac to cvo inni zrobili tak za friko.zenujacy prezydent na bruk taczkii z ratusza won

M
MN
W dniu 22.12.2015 o 08:33, Duchowny napisał:

Czytam te wszystkie opinie Tych ,,wyuczonych ludzi ze wsi" jak atakują w najgorsze innych tutaj na forum i od razu nasuwa mi się ten obraz nadchodzącej pasterki, jak Ci wszyscy ,,dobrzy i na Biblii wychowani ludzie" stoją razem w kościele i darzą swoich najbliższych miłosierdziem po czym każdy po mszy po sobie jedzie w najgorsze. Taka to właśnie wspólnota i tacy ludzie, juz sie czują okradzeni a nawet nie wiedzą z czego. Jakis pewnie na wiosce krzykną ,,okradną nas" i reszta tez juz krzyczy..... Poprosili o wsparcie MN, ale nie wiem czy widzieliście ludzie debatę Prezydenta z przedstawicielką MN w TV. No cóż, Prezydent przy takich argumentach jakie tam padały ze strony MN mógł się tylko zaśmiać. (nie zrobił tego bo inteligenty facet) Lecz większych problemów z ich odparciem nie miał. Brawo krzykaczom, którzy nie wiedzą czemu krzyczą 

On się może śmiać bo sam jest z MN

L
Ludwik
W dniu 22.12.2015 o 12:40, twardo po ziemii napisał:

Zabawne są te wiejsko-gminne krzyki... Sorry, bo inaczej tej selekcji nie można nazwać. Nie powstrzymacie procesów, które Was otaczają. Opole z wielu powodów musi się powiększyć i tak się po prostu stanie. W krzyku prym widzie ekipa z Dobrzenia, która zapomina o tym, że fakt istnienia Elektrowni nie jest ich ŻĄDNĄ zasługą, zaś pieniądze na inwestycje są publiczne, a nie gminne! Dostało się więc ślepej kurze ziarno i protestuje, bo może je stracić. Niech ekipa z DW pokaże jak sama i własnymi siłami ściąga inwestycje do Gminy! Dobrzeniu Drogi - Elektrownia nie jest Wasza i czas to zrozumieć. Czas zrozumieć, że szanuje się ludzi za ich zasługi, a nie krzyki - na tym tle szacun dla Turawy, bo sami zapracowali na Centrum TP i tu jest jakis dylemat moralny, mimo że siła nabywcza w dużym stopniu to Opole. W gminach, które mają dołączyć do Opola jest mnóstwo ludzi, którzy pracują w Opolu i właściwie są Opolanami - oni nie krzyczą, ale zagłosują za Opolem widząc dziedziczne sitwy które rządzą niektórymi Gminami. Władza funfli, "bo som nasi" to obrzydliwa praktyka naszego regionu. Kiepskie kompetencje to standard wielu podopolskich gmin. W każdym razie decyzja przyjdzie z góry, bo z dołem w takich sprawach nie da się rozmawiać. Egoizm funfli egoizmem pozostanie i będzie zachęcał do wywieszania flag, tworzenia blokad itp.pozdrawiam z Czarnowąs widząc "zaradny" Dobrzeń od ponad 30 lat.

 


Sprzedajesz same kłamstwa w odniesieniu do elektrowni.

1. Opole niegdyś było przeciwne budowie elektrowni.

2. Siłą odbierano ziemię rolnikom, płacąc po 100 PLN za hektar.

3. Elektrownia wybudowana została z kredytów. Te zostały spłacone przez samą elektrownię.

4. Nie kłam, że jesteś z Czarnowąs a jeśli rzeczywiście z Czarnowąs jesteś, to zapoznaj się z faktami które ciebie dotyczą. Na przyłączeniu do Opola Czarnowąsy będą w każdej niemal dziedzinie stratne.

L
Ludwik

To nie tylko zamach na Elektrownię i kompleks Turawa-Park. To zamach na samorządy, na demokrację i przede wszystkim na obywateli. Nie udało się jeszcze nikomu w historii tak skłócić ludzi między sobą. Brawo panie Wiśniewski - masz pan wyjątkowy dorobek... Okazałby pan klasę i honor wycofując się z pomysłu demontażu Opolszczyzny. No ale najpierw ten honor i klasę trzeba mieć.

O
Obywatel
W dniu 21.12.2015 o 13:49, Selwa napisał:

Może Opole i Opolszczyzna stracą, ale w tych siedliskach niemieckości dalej będzie się pitolić w tym duchu.

A  zapytaj Ty głośna Jakie pochodzenie ma Pan Prezydent Opola i czemu zmienił nazwisko

O
Opolanin

Chyba wszyscy ze mną się zgodzą, że najlepszym prezentem na Święta byłby koniec urzędowania tego typa "Prezydenta"

t
twardo po ziemii

Zabawne są te wiejsko-gminne krzyki... Sorry, bo inaczej tej selekcji nie można nazwać.

 

Nie powstrzymacie procesów, które Was otaczają. Opole z wielu powodów musi się powiększyć i tak się po prostu stanie. W krzyku prym widzie ekipa z Dobrzenia, która zapomina o tym, że fakt istnienia Elektrowni nie jest ich ŻĄDNĄ zasługą, zaś pieniądze na inwestycje są publiczne, a nie gminne! Dostało się więc ślepej kurze ziarno i protestuje, bo może je stracić. Niech ekipa z DW pokaże jak sama i własnymi siłami ściąga inwestycje do Gminy! Dobrzeniu Drogi - Elektrownia nie jest Wasza i czas to zrozumieć. Czas zrozumieć, że szanuje się ludzi za ich zasługi, a nie krzyki - na tym tle szacun dla Turawy, bo sami zapracowali na Centrum TP i tu jest jakis dylemat moralny, mimo że siła nabywcza w dużym stopniu to Opole. W gminach, które mają dołączyć do Opola jest mnóstwo ludzi, którzy pracują w Opolu i właściwie są Opolanami - oni nie krzyczą, ale zagłosują za Opolem widząc dziedziczne sitwy które rządzą niektórymi Gminami. Władza funfli, "bo som nasi" to obrzydliwa praktyka naszego regionu. Kiepskie kompetencje to standard wielu podopolskich gmin. W każdym razie decyzja przyjdzie z góry, bo z dołem w takich sprawach nie da się rozmawiać. Egoizm funfli egoizmem pozostanie i będzie zachęcał do wywieszania flag, tworzenia blokad itp.

pozdrawiam z Czarnowąs widząc "zaradny" Dobrzeń od ponad 30 lat.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3