Problem w ZHP. Instruktorze, płać!

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Harcerze zdobywają wiele cennychsprawności, ale mają problemy z gospodarnością. Na zdjęciu: druhowie na zimowym rajdzie w  Głuchołazach.
Harcerze zdobywają wiele cennychsprawności, ale mają problemy z gospodarnością. Na zdjęciu: druhowie na zimowym rajdzie w Głuchołazach.
ZHP ma ponad 6 mln długu. Żeby go spłacić, władze związku żądają od instruktorów dodatkowej składki - po 80 zł. Wśród harcerzy zawrzało.

Rokrocznie każdy instruktor Związku Harcerstwa Polskiego płaci składkę członkowską, która wynosi 36 zł. W tym roku do końca czerwca musi dorzucić jeszcze 80 zł.

Pismo w tej sprawie Rada Naczelna ZHP wysłała już do hufców i chorągwi w całym kraju.
- Jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Musimy być odpowiedzialni za siebie nawzajem, dlatego z prośbą o pomoc zwracamy się do najbliższych, czyli naszych członków - tłumaczy hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP.

List z Kwatery Głównej wywołał jednak protesty. Zawrzało na forach internetowych. Instruktorzy tłumaczą, że płacić nie będą, bo to nie ich długi. Uważają też, że decyzja władz to strzał w kolano, że obniży zaufanie społeczeństwa do ZHP.
Krzysztof Budziński tymczasem odwołuje się do idei solidarności.
- Przejęliśmy przecież długi terenowych jednostek, np. regionu opolskiego - wytyka wicenaczelnik ZHP.

Przypomnijmy: były opolski komendant nie płacił pracownikom składek ZUS i nie wykazywał zadłużenia w dokumentach. W 2007 r. chorągiew rozwiązano (dziś się odbudowuje), milionowy dług musiała spłacić Kwatera Główna.

W województwie opolskim jest około 200 osób, które musiałyby zapłacić dodatkową składkę. Hm. Ryszard Kańczoch, komendant hufca Głubczyce, uważa, że innego wyjścia nie ma: - Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja, ale musimy sobie pomagać.

Hm. Artur Ośko, komendant Chorągwi Opolskiej ZHP, na stronie internetowej apeluje: "Był czas, kiedy jako środowisko nie poradziliśmy sobie z finansami. Nie zapominajmy, że później GK ZHP przejęła nasze zobowiązania", ale dodaje: "Nie zgadzam się z formą i sposobem wprowadzenia uchwały RN. Nie zgadzam się z wysokością i sposobem wprowadzenia tzw. składki. Uważam, że jej ściągalność będzie minimalna i spowoduje (a w zasadzie już spowodowała) spadek zaufania kadry instruktorskiej ZHP do władz naczelnych". - Oczywiście jeśli uchwała pozostanie w mocy, to zapłacimy - dodaje.

Na razie żaden z opolskich instruktorów dodatkowej składki nie wpłacił.
- Czekamy na rozwój wydarzeń. Jest czas do czerwca. Liczymy, że uchwałę uda się unieważnić - mówi nam jeden z nich.

Krzysztof Budziński takiej możliwości jednak nie przewiduje.
- Podjęcie uchwały było dla nas bardzo trudne. Liczyliśmy się z krytyką - mówi i potwierdza, że do centrali ZHP spływają protesty z całego kraju - Ale są też liczne głosy poparcia. Składkę zarządziliśmy, żeby nie pozbywać majątku trwałego, który ma służyć pokoleniom. Jesteśmy przecież organizacją wychowawczą.

Dodatkowa składka jest tylko częścią planu naprawczego ZHP. Pozostałe to restrukturyzacja zatrudnienia i zwiększenie udziału wolontariuszy w działaniach związku.

Czytaj e-wydanie »

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Ktoś

Co do tych naszych polityków... to w dzisiejszych czasach prawdziwy "patriotyzm" nie jest już tak trendy jak np. dwujęzyczne tablice na Śląsku, może gdyby na naszych mundurach była inna flaga, to wtedy finanse by się znalazły... hm

R
Rysiek

To co napisał były Komendant winno znaleźć się w artykule.
Konkrety! Tylko wielu dziennikarzy boi się pisać o konkretach
piszą same ogólniki. Marazm opolski.
Dlaczego nie przycisną polityków, włodarzy województwa?
Pomoc, pamiętam Marszałek skierował na Ukrainę, szczytne,
ale dla naszych harcerzy zabrakło?
Z Marsa są? Tak usłyszę są projekty, tylko utrzymanie takiej struktury
to koszty, nie zdają sobie z tego sprawy? Ile zarabiają na swoich urzędach?
Jak znikną z naszej przestrzeni, zatęsknimy!

H
Harcerka Wanda
Czy rzeczywiście wszyscy zapomnieli czego harcerze opolscy dokonali na Opolszczyźnie? Oczywiście piszę o decydentach opolskich....
To niestety jest taka nasza polska "cecha" - krótka i wybiórcza pamięć!
Były Komendant Opolskiej Chorągwi /od listopada 1993 do czerwca 2002/
hm. Mirosław Mandryga

Nic ująć, aczkolwiek dodać można wiele, tak pięknymi kartami opolscy harcerze zapisali się w historii Opolszczyzny.
Dlatego też i politykom to przeszkadza bo gloria chwały nie spadała na nich.
Jaki interes, polityczny mieli i mają wspomniani politycy by pomagać Opolskiej Chorągwi?
Tylko ewentualna konkurencja im rosła, w Ich mniemaniu.
A przecież taki ruch jakim jest harcerstwo winni wspierać wszyscy, którym patriotyzm i Ojczyzna
bliska jest sercu. Ruch harcerski wpierać to powinność i obowiązek decydentów.
A jak jest? O tym można było poczytać w mediach. Obietnice.... Nie pomnę wielu wydarzeń, które
wpisały się na karty historii Opolszczyzny, ale zapomnieć nam nie wolno o roli jaką odgrywło
i odgrywa harcerstwo w procesie wychowania młodego pokolenia. Autorytety? O upadłość ich zadbały
media. Cieszyć się należy,że wielu polskich artystów, polityków nie żyło w epoce mediów bo i zapewne
w innym przypadku mógł znaleźć się dziennikarz, który za parę stebników odwrócił by rzeczywistość.
Dziś w dobie rządów mediów można obalić każdą tezę lub wynieść na salony zwykłego oprycha politycznego.
Kto ma rację dziś? Ten kto mam media, inni się nie liczą, ich prawda nigdy nie zostanie pokazana...
Smutne, a jakie prawdziwe!
A
Alf
Wszystkie władze od roku 2000 zapomniały o ZHP. Harcerze są potrzebni tylko wtedy gdy trzeba obstawić jakieś uroczystości, pokazać zagranicznym delegacją, że mamy takie organizacje( to wówczas każdy Burmistrz , Prezydent miasta jest szczęśliwy). Krzywdzące jest ciągłe wytykanie niepłaconego ZUS-u przez Opolską Chorągiew. Przecież ZHP nie miała za zadanie zarabianie kokosów. Niech choć raz zasrani politycy przyznają się do tego, że nie potrafili lub nie chcieli pomóc. Co zrobił obecny Marszałek Sebesta dla opolskich harcerzy? A tyle obiecywał w poprzedniej kadencji.Co zrobił poseł Korzeniwski-szef największej partii politycznej w regionie, wieloletni poseł opolski?
I na koniec dlaczego zapominacie o tym, że opolski ZHP miał piękny potężny majątek w Turawie, który został zniszczony i sprzedany za grosze przez likwidatorów przysłanych z centrali. Szkoda, że dla dzieci na wsiach i małych miasteczkach pozostaje tylko budka z piwem i świecący pustkami orlik.

Pani redaktor Anna Grudzka, pisząc powyższy artykuł bazowała na artykule w GW, powielając kolejny raz kłamstwa.
Mógłbym pisać o emocjach towarzyszących przy czytaniu kolejny raz "prawdy dziennikarskiej" która nacechowana jest brakiem
rzetelności i zwyczajnej ludzkiej uczciwości. Manipulacja, stosowana w tym przypadku polega na powielaniu od 9 lat kłamstwa,
które w opinii społecznej staje się prawdą. Już Stalin mówił "...mówcie narodowi moją prawdę, a uwierzą bo innej nie ma...", kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą .... i tak można wymieniać przykłady "prawdy absolutnej". Jaka ona jest?
Czy Pani redaktor pisząc ten artykuł stawiła czoło prawdzie? Czy jako osoba odpowiedzialna sprawdziła Pani źródła cytowanej informacji?
Pytań jest wiele np. czy jest Pani obiektywna pisząc kłamstwa w NTO? Jaki ma Pani w tym interes, czy zdaje sobie Pani sprawę z tego, że komuś robi Pani krzywdę? Ja nie mogę przebić się z moją wersją wydarzeń, NTO nie chce wydrukować przesłanego kilka miesięcy wstecz artykułu. Na mój mail, nawet Redaktor Naczelny nie odpisał.
Artykuł opublikował, po wielkiej walce wewnątrz redakcji miesięcznik harcerski Czuwaj. Mimo, że gazeta harcerska władze ZHP nie odniosły się do tego artykułu, mija 9 miesięcy od publikacji.
A teraz fakty;
1. Na jakiej podstawie określiła Pani milionowy dług Chorągwi? Kto jest w dyspozycji takiego dokumentu?
2. Czy przed Sądem okaże Pani dokument , że Komendant Chorągwi nie wykazywał zaległych składek ZUS-u?
To jest Szanowna Pani inżynieria księgowa, którą prowadzi Księgowy nie Komendant , a bilans m.in. to potwierdzenia księgowe między jednostkami czyli w tym przypadku ZUS i księgowość Chorągwi - badania NIK nie wykazały takich błędów. Czy Pani wie więcej?
3. W jakim czasie Chorągiew nie płaciła składek ZUS-u i dlaczego? Do 2000roku ZUS był opłacony, a następne lata były problemy, tego rzetelność Pani redaktor nie pozwoliła ująć. A odnośnie płatnika to nie Komendant Chorągwi płacił pracownikom składki ZUS.
4. W jakich okolicznościach w 2007 roku Chorągiew została rozwiązana?
5. Dług spłaciła GK ZHP- to jest totalna pomyłka, GK ZHP od 1998 roku zalegała ze spłatą Opolskiej Chorągwi ponad 300tys. złotych kosztów za organizowanie akcję przeciwpowodziową. Naczelnik ZHP na zjeździe Chorągwi w 2000roku ten fakt potwierdził i zobowiązał się, że GK dług spłaci. Do dziś pieniądze nie spłynęły do Chorągwi. Gdyby pieniądze wpłyneły nie mielibyśmy problemu z opłacaniem składek ZUS. GK sprzedała Dom Harcerza w Oleśnie i Ośrodek w Turawie razem ponad 500tys. tylko, że sam ośrodek wyceniono na ponad 700tys. nikt się tym nie zajął. Pieniadze nie wpłynęły do Opolskiej Chorągwi. Dziś cały związek ma zadłużenia, nikt nigdy nie napisał, że tylko w opolskiej chorągwi od 1994 roku pracownikom hufców i ośrodków płaciła pobory i składki ZUS chorągiew. Od 1998roku tylko składki ZUS. W 2000roku zabrakło możliwości finansowych , a gminy nie garnęły się do pomocy swoim lokalnym hufcom. W innych chorągwiach sytuacja była odwrócona, ale dziś wszyscy mają problem finansowy. Problem finansowy narastał od 2000 roku kiedy źródła finansowania zostały odcięte od ZHP. Ekipy polityczne tylko obiecywały....A dziś składka 80 złotych nie jest żadnym rozwiązaniem systemowym, tylko jest zwykłą farsą.
Szanowna Pani redaktor proszę sięgnąć do archiwum NTO w artykule z 2002 roku Pan Korzeniowski zadeklarował, że jak ja odejdę to realne pieniądze wpłyną do Chorągwi. Nic przez 8 lat nie zrobił. Pan Kłosowski kilka deklaracji złożył w mediach, ostanie jak pamiętam w 2008 roku. I co jakoś media tego nie rozliczają. Wielu Posłów Opolskich deklarowało pomoc i jaka realna wpłynęła do Chorągwi. A może czas popatrzeć na przyczyny zewnętrzne zadłużenia ZHP?
Bardzo nie ładnie jest Pani redaktor pisać w artykule o harcerzach i ich niegospodarności. Opisując zdjęcie z rajdu zimowego obraziła Pani młodych ludzi, uczestników rajdu i nie tylko, to nie Oni zarządzają organizacją. Tak jak pisałem, moim zdaniem jest wiele czynników zewnętrznych, które doprowadziły do zadłużenia nie tylko chorągwi ale całego związku. Tylko na opisywanie prawdy nie ma czasu, lepiej napisać coś kontrowersyjnego, aby ludzie czytali Waszą gazetkę.
Kompilacja artykułu z GW nie udała się Pani redaktor. GW jeszcze rozumiem, ale dlaczego NTO tak postępuje?
Czy rzeczywiście wszyscy zapomnieli czego harcerze opolscy dokonali na Opolszczyźnie? Oczywiście piszę o decydentach opolskich....
To niestety jest taka nasza polska "cecha" - krótka i wybiórcza pamięć!
Były Komendant Opolskiej Chorągwi /od listopada 1993 do czerwca 2002/
hm. Mirosław Mandryga
o
obserwator

Wszystkie władze od roku 2000 zapomniały o ZHP. Harcerze są potrzebni tylko wtedy gdy trzeba obstawić jakieś uroczystości, pokazać zagranicznym delegacją, że mamy takie organizacje( to wówczas każgy Burmistrz , Prezydent miasta jest szczęśliwy). Krzywdzące jest cięgłe wytykanie niepłaconego ZUS-u przez Opolską Chorągiew. Przecież ZHP nie miała za zadanie zarabianie kokosów. Niech choć raz zasrani politycy przyznają się do tego, że nie potrafili lib nie chcieli pomóc. Co zrobił obecny Marszałek Sebesta dla opolskich harcerzy? A tyle obiecywał w poprzedniej kadencji.Co zrobił poseł Korzeniwski-szef największej partii politycznej w regionie, wieloletni poseł opolski?
I na koniec dlaczego zapominacie o tym, że opolski ZHP miał piękny potężny majątek w Turawie, który został zniszczony i sprzedany za grosze przez likwidatorów przysłanych z centrali. Szkoda, że dla dzieci na wsiach i małych miasteczkach pozostaje tylko budka z piwem i świecący pustkami orlik.

b
brzoza

niech przejdą do ZHR

m
mobber

Obawiam się ze jest to zbórka pieniedzy bez rejestracji i pozwolenia jak u Rydzyka

B
BB-

Widzę że harcerze dziś są od "wielkich" spraw .
Od 80 zł zawrzało ?
To chyba jeden z najtańszych sposobów na zagrzanie .

h
hm Dinozaur

Chore pomysły od dawna chorego Związku. Szeregowi druhowie i instruktorzy mają ponieść konsekwencje decyzji, które zapadały na górze przez osoby przez lata defraudujące majątek ZHP. A teraz kiedy wszystko już sprzedane GK ZHP sięga do ich kieszeni po pieniądze zarobione gdzie indziej. To się nadaje do prokuratury... Albo lepiej niech druhowie i instruktorzy masowo wystąpią z takiego "związku" - przecież przynależność do organizacji nie jest przymusowa.
"Składkę zarządziliśmy, żeby nie pozbywać majątku trwałego, który ma służyć pokoleniom". A ja się pytam - gdzie jest Starościn, CHOW w Turawie i kilka innych istotnych majątkowo składników Opolskiej Chorągwi? Jakoś jak je sprzedawano to nie wypłacano druhom instruktorom dywidendy z tego powodu. Za to teraz żąda się od nich kasy. Ile i jak szybko zażądają kasy następnym razem?
Czuwaj druhowie! Jakiegoż gorzkiego wydźwięku nabiera teraz nasze zawołanie. Czuwaj - żeby Was nikt nie okradał!
hm Dinozaur
(harcerz starej daty)

a
ag

jeśli o taką tylko sume chodzi to sie dziwię że gdzieś jest problem, wydana sensownie w końcu nie jest duża , a składka 36 zł jest śmieszna . to typowe nasze zachwanie . płacić my to nich inni płacą. składki cłe moję życie byłey problemem , nie dla mnie . są trzeba płacić aby gdzieś należeć i działać

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3