Problemy z nowym laboratorium do badania próbek na koronawirusa. Czasowo wstrzymano wykonywanie testów. "Obawa o poprawność wyniku"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Według nieoficjalnych informacji portalu nto.pl część wyników była zafałszowana. Władze powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przyznają, że są problemy z funkcjonowaniem laboratorium.

Laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa uruchomiono w kozielskim szpitalu. Oficjalne otwarcie miało miejsce we wtorek, a same badania miały być przeprowadzane od środy. Dyrekcja ZOZ mówiła o możliwości badania do 100 próbek na dobę.

Wczoraj nasi czytelnicy przekazali nam jednak, że zostali odesłani z kwitkiem spod szpitala.

Dostałem w weekend skierowanie do szpitala na badanie z podejrzeniem covid-19. Lekarz przekazał mi jednak, że ma do dyspozycji tylko trzy testy i nie wie komu ma zrobić! Tłumaczył, że wszystkie badania wysyłają do Wrocławia, bo u nas laboratorium i tak nie działa - opowiada jeden z czytelników.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu o to, co dzieje się z laboratorium.

- Przez weekend częściowo wstrzymaliśmy realizację testów, ponieważ zachodziła obawa o poprawność wyniku - przekazał nam Adam Lecibil. - Część badań była wysyłana do Wrocławia. Jesteśmy na etapie intensywnej nauki.

Rzecznik dodał, że chodzi o skomplikowane badania genetyczne. Dopytaliśmy, kiedy laboratorium zacznie działać z pełną mocą swoich możliwości. Adam Lecibil przekazał nam, że dyrekcja szpitala nie chce wywierać presji na zespole. Podsumował, że "na tym etapie ważna jest jakość badań".

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od pracowników kozielskiego szpitala, wyniki sporej części próbek były po prostu nieprawdziwe.

- Dobrze, że je weryfikowano we Wrocławiu - mówi nam jeden z medyków. - Nie można mieć w tym wypadku pretensji do pracowników laboratorium. Oni działają w dobrej wierze i cały czas się uczą. Mam jednak wrażenie, że trochę za szybko z pompą otwarto to laboratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska