Próbna matura z polskiego 2023: Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania – mówi autor tekstu. A uczniowie mają wiedzieć?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Próbna matura z języka polskiego odbyła się 28.09.22. Autor jednego z tekstów, który znalazł się w arkuszu szczerze wyznał, że nie wie, jak odpowiedzieć na pytania maturalne.
Próbna matura z języka polskiego odbyła się 28.09.22. Autor jednego z tekstów, który znalazł się w arkuszu szczerze wyznał, że nie wie, jak odpowiedzieć na pytania maturalne. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Próbna matura z języka polskiego 2023 odbyła się dziś o godz. 9.00. W arkuszu znalazł się m.in. tekst Marcina Napiórkowskiego – badacza z Uniwersytetu Warszawskiego. Autor postanowił zabrać głos w sprawie dzisiejszej matury: „Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio” – napisał.

Próbna matura z języka polskiego. Autor tekstu zabrał głos

W środę, 28 września 2022 roku, rozpoczęły się próbne matury. Na początku uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Zgodnie z nową formułą egzamin był dłuższy niż ten zeszłoroczny – trwał aż 240 minut. W arkuszu znalazły się m.in. teksty:

  • „Bez końca” Wojciecha Józefa Burszty;
  • „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego.

Drugi autor postanowił zabrać głos i zamieścił w mediach społecznościowych wpis, dotyczący tego, że fragment jego tekstu znalazł się na maturze próbnej z języka polskiego.

– Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego. Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio – napisał Marcin Napiórkowski na Twitterze.

Maturzyści jednak nie dali za wygraną i dopytywali: „Proszę Pana, a ta sequeloza to jest współczesna, czy nie? Bo ja napisałem, że nie”, na co autor odpowiedział: „Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów”.

Badacz na swoim facebooku "Mitologia współczesna" zamieścił także obszerny komentarz. Bierze w nim pod lupę główne wady systemy edukacji.

– Kłopot nie polega (wyłącznie) na tym, że jestem mało rozgarnięty i mógłbym nie zdać matury. Ta sytuacja doskonale pokazuje pułapkę, w którą wpadł cały nasz system edukacji – zaznacza Marcin Napiórkowski. – Matura w obecnej formie to relikt epoki druku, która całemu światu narzuciła za paradygmat prasę drukarską. Przygotowujemy jeden wzór i powielamy go w milionach kopii, w milionach głów.

Komentarze uczniów po maturze próbnej z polskiego. „Ten tweet będzie moim usprawiedliwieniem”

Pod wpisem badacza znalazło się całkiem sporo komentarzy. Uczniowie zaznaczali, że tekst był ciekawy, ale pytania zupełnie nietrafione. Można było przeczytać następujące opinie:

Dobry tekst, ale nie na poziom podstawowy.

Tekst sympatyczny, ale pytania już tak średnio.

Panie Marcinie, też nie wiedziałam, jak na nie odpowiedzieć.

Jak źle mi pójdzie, to ten tweet będzie moim usprawiedliwieniem.

Słowa Marcina Napiórkowskiego kolejny już sprawiają, że warto postawić sobie pytanie, co sprawdza matura z języka polskiego i czy rzeczywiście powinna być przeprowadzana właśnie w takiej formule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska