Proboszcz roku - konkurs nto wygrał ks. Franciszek Drenda z Kluczborka

fot. Krzysztof Świderski
Ks. Franciszek Drenda, proboszcz roku parafii roku.
Ks. Franciszek Drenda, proboszcz roku parafii roku. fot. Krzysztof Świderski
Udostępnij:
Ks. Franciszek i kierowana przez niego parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku są zwycięzcami naszego plebiscytu.

Zwycięzca konkursu na proboszcza roku otrzymał od swoich parafian kluczborskich 6011 głosów i o blisko 300 wyprzedził ks. Bernarda Mocię z Ostrożnicy. Trzecie miejsce zajął ks. Piotr Burczyk z Ochódz, czwarte ks. Alfred Skrzypczyk z Zagwiździa, a piąte ks. Norbert Dragon, proboszcz parafii Opole Groszowice.

Ta właśnie piątka to laureaci konkursu na proboszcza roku. Plebiscyt na parafię roku wygrała 16-tysięczna parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

Wygrał proboszcz od Serca

Ks. Franciszek Drenda stoi na jej czele od 27 lat. Razem ze swoją wspólnotą wybudował potężny kościół wraz z zapleczem. W parafii - obok zwyczajnego duszpasterstwa - działa ponad 30 grup i małych wspólnot.

Od chóru i scholi przez prężne koło Caritasu po duszpasterstwo harcerzy i świetlicę "Serce" dla dzieciaków.
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa nie widać kryzysu praktyk religijnych. Do spowiedzi wciąż ustawiają się tu kolejki, a na niedzielną mszę świętą przychodzi 2/3 mieszkańców parafii. Jak na warunki miejskie - bardzo dużo.

Kluczborski proboszcz "od Serca" prowadził w naszym plebiscycie niemal od początku. Ale nie znaczy to wcale, że jego zwycięstwo nie było zagrożone. Jeszcze trzy dni temu wyprzedzał go - zaledwie o pięć głosów - ks. Bernard Mocia z Ostrożnicy.

Mieszkańcy tej liczącej około 800 osób parafii zmobilizowali się nadzwyczajnie. Tylko w ostatnich dwóch dniach grudnia przysłali na swego proboszcza blisko 1500 esemesów, a w sylwestra parafialna delegacja przywiozła do redakcji blisko tysiąc kuponów.

- Mieliśmy świadomość, że trudno nam będzie wygrać z parafią w Kluczborku, skoro jest ona 20 razy większa od naszej - mówi Sabina Świętek, wiceszefowa Caritasu w Ostrożnicy. - Więc ich głosy przysłane pocztą ostatecznie przeważyły. Ale mobilizacja była u nas wielka. Nto kupowaliśmy nie tylko we wsi. Młodzież jeżdżąca do gimnazjum do miasta miała przykazane, by kupować po drodze gazetę, podobnie dorośli pracujący poza Ostrożnicą. Chcieliśmy pokazać naszemu proboszczowi, że cenimy to, co robi, i to, jaki jest - otwarty, serdeczny, z uśmiechem i dobrym słowem dla każdego.

Prawie 54 tys. głosów

Takich zaangażowanych środowisk i czytelników nto było dużo więcej. I to dzięki Wam w plebiscycie na proboszcza i parafię roku oddano łącznie aż 53695 głosów. Blisko 17,5 tysiąca głosów przesłali Państwo za pomocą esemesów, ponad 36 tysięcy przekazaliście na kuponach drukowanych w nto. Kupony wysłane przed 31 grudnia do wczoraj poczta doręczała do naszej redakcji. Wszystkie zostały uwzględnione w naszym plebiscycie. Za każdy głos i każdego esemesa bardzo Państwu dziękujemy.

Przypominamy, że nasza zabawa zaczęła się już na początku listopada. Przez trzy tygodnie przysłali Państwo 2034 zgłoszenia 76 proboszczów. Wasze głosy zdecydowały o tym, którzy z nich i które parafie znalazły się w finale.

Teraz finał konkursu dobiegł końca. W przyszłym tygodniu wręczymy jego laureatom - pięciu proboszczom i najlepszej parafii - nagrody. Rozlosujemy wówczas także upominki wśród głosujących czytelników.

Ale zwycięzcami mogą czuć się wszyscy finaliści i wszyscy księża oraz parafie zgłoszone do naszego konkursu, a więc zauważone i docenione przez parafian jako wyróżniające się na tle Opolszczyzny. Zatem wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy, a wszystkim Państwu dziękujemy bardzo za udział w naszej zabawie.

Proboszcz roku - ostateczna klasyfikacja

1. Ks. Franciszek Drenda (Kluczbork) - 6011
2. Ks. Bernard Mocia (Ostrożnica) - 5731
3. Ks. Piotr Burczyk (Ochodze) - 4352
4. Ks. Alfred Skrzypczyk (Zagwiździe) - 3672
5. Ks. Norbert Dragon (Opole Groszowice) - 2639
6. Ks. Wolfgang Jośko (Strzelce Opolskie) - 2323
7. Ks. Zygmunt Lubieniecki (Opole, św. Józefa) - 1396
8. Ks. Ryszard Kinder (Głogówek) - 1241
9. Ks. Tadeusz Słocki (Opole Półwieś) - 1219
10. Ks. Józef Żyłka (Klucz) - 894
11. Ks. Marcin Ogiolda (Szczedrzyk) - 617
12. Ks. Hubert Łysy (Wrzoski) - 614
13. Ks. Edward Bogaczewicz (Kędzierzyn-K., Ducha Św.) - 540
14. Ks. Stanisław Dworzak (Opole, bł. Czeława) - 498
15. Ks. Paweł Rogoziński (Kostów) - 480
16. Ks. Helmut Piechota (Jełowa) - 454
17. Ks. Rafał Pawliczek (Opole NWK) - 352
18. Ks. Arnold Nowak (Radoszowy) - 327
19. Ks. Jerzy Kowolik (Naczęsławice) - 276
20. Ks. Aleksander Sydor (Gogolin) - 249

Parafia roku - ostateczna klasyfikacja

1. Kluczbork, NSPJ - 4813
2. Ochodze, św. Marcina - 3275
3. Zagwiździe, NSPJ - 2453
4. Ostrożnica, Ducha św. - 1948
5. Strzelce Op., św. Wawrzyńca - 1350
6. Głogówek, św. Bartłomieja - 1028
7. Opole, św. Michała - 688
8. Opole, św. Józefa - 670
9. Wrzoski, św. Józefa - 524
10. Klucz, św. Elżbiety - 512
11. Szczedrzyk, św. Mikołaja - 493
12. Kędzierzyn-Koźle, Ducha św. - 408
13. Opole, bł. Czesława - 388
14. Kostów, św. Augustyna - 357
15. Jełowa, św. Bartłomieja - 343
16. Opole MB Nieustającej Pomocy - 268
17. Naczęsławice, św. Stanisława - 226
18. Opole, MB Fatimskiej - 171
19. Opole, Krzyża św. - 165
20. Gogolin, NSPJ - 130

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
właśnie burmistrz byl na pogrzebie jak wielu innych, nie zabierał głosu, więc byl tam prywatnie.
G
Gość
hm..proboszcz roku przeholował. Na pogrzebie zasłuzonej nauczycielki wita publicznie burmistrza tego miasta a przecież on przyszedł tam chyba prywatnie bo byl zreszta uczniem tej nauczycielki. Ta grzeczność proboszcza Franka jest wkurzająca. Dlaczego w tym momencie wyróznia burmistrza, wiecie?
G
Gość
Jestem przekonany, że Ksiądz proboszcz Franciszek zasłużył sobie pracą w tej parafi (27l) na to zwycięztwo; co nie znaczy, że księża z parafi mniejszych też nie są zwycięzcami. Świadczy to o ilości zebranych głosów i ich zaangażowaniu w pracę na rzecz swoich parafi i życia wiernych.
Oby takich księży było wiecej !!!
Parafianin Olesna J.K.
g
gosc z kluczborka
GRATULUJEMY KSIĘDZU FRANCISZKOWI ZWYCIĘSTWA. CIESZYMY SIĘ , ZE JEST WŚRÓD NAS. ZA JEGO SERCE, PIĘKNO ODPRAWIANEJ MSZY I DOBROĆ - PO PROSTU MU SIĘ NALEŻAŁO.
F
Fredi
Hi
Nie wiem czy to było sprawiedliwe roztrzygnięcie konkursu.
Jak mogą se sobą konkurować na liczbę głosów parafie miejskie z tysiącami wiernych z parafiami wiejskimi gdzie liczba wiernych to ok. 400 (Radoszowy), ok 800 (Ostrożnica). Moim zdaniem głosy powinny być liczone procentowo do liczby wiernych w parafi, wtedy małe parafie wiejskie byłyby na pierwszych miejscach .Wynik konkursu byłby wtedy prawdziwym dowodem na popularność i sympatię danego proboszcza w parafi.
Wiem z doświadczenia że na wsiach Księża cieszą się wiekszą popularnością jak w miastach i liczba wiernych praktykujących jest dużo większa.
Pozdrawiam
s
szpaku_pablo
W dniu 11.01.2009 o 12:18, Gość napisał:

Widzę,że bajki katolickich czarowników całkowicie zawładnęły Twoim umysłem. Jeżeli nie masz na coś dowodów to nie przekonuj innych ,bo to jest nieuczciwe. Jak Ci dobrze z tymi urojeniami to żyj sobie spokojnie. Powodzenia.Katoliccy czarodzieje...hmmm ciekawe okreslenie.
Dowodem jest Jezus i całe Pismo Święte oraz to, ile w Kosciele jest ludzi. To jest dowód. Urojenia to z pewnoscia nie są, ale dziękuję za troskę.
G
Gość
Moje urojenia to moja osobista sprawa. Nie obnoszę się z nimi ostetntacyjnie jak katolicy ze swoimi i nie próbuję ich wcisnąć każdemu napotkanemu człowiekowi bez względu na to czy tego chce czy nie.
m
malek
A jakimi urojeniami ty OŚWIECONY żyjesz? pochwal się może nas przekonasz?
Serdecznie gratuluję Proboszczowi roku oraz parafii. Myślę, że możecie być dumni
Pozdrawiam
G
Gość
Widzę,że bajki katolickich czarowników całkowicie zawładnęły Twoim umysłem. Jeżeli nie masz na coś dowodów to nie przekonuj innych ,bo to jest nieuczciwe. Jak Ci dobrze z tymi urojeniami to żyj sobie spokojnie. Powodzenia.
s
szpaku_pablo
Tak, Sam Bóg Ojciec daje przykazania: nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną, czy tez "Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał?
Pan - to Bóg wieczny,
Stwórca krańców ziemi. " Iz 40,28

Katolicyzm to nie ideologia, to wiara; wiara w Jedynego Boga (JAHWE- JESTEM KTÓRY JESTEM). Nie mówię ze inne wiary są nieprawdziwe, ale z pewnością są one tylko odchyleniem czy tez odłamem chrześcijaństwa czyli nie ma w nich całej prawdy.
G
Gość
Według Ciebie tylko wiara katolicka to prawdziwa wiara. A co z innymi wyznaniami ? Czy to są wiary nieprawdziwe? Każda ideologia zwalnia od myślenia. Jesteś tego dobitnym przykłafdem.
s
szpaku_pablo
W dniu 09.01.2009 o 15:57, Robinson44 napisał:

Tak, to ten ksiądz, który podczas rekolekcji przestrzegał przed wywoływaniem duchów i straszył egzorcyzmami. Średniowiecze.Podczas pasterki wierni obecni wysłuchali o d innego oskarżeń, że są grzesznikami i są wyschniętą grzeszną skorupą, ludźmi odwiedzającymi kościół tylko raz w roku. Arogancja. To jest parafia, w której wiernych przychodzących do kościoła nawraca się na prawdziwą wiarę... wiarę w kościół i księży a nie w Boga. A mimo wszystko głosują. Gratulacje.Kazdy czlowiek jest grzesznikiem. jest dzis wiele ludzi, ktorzy przychodzą do Kosciola raz w roku, czy to na Pasterkę czy to na Rezulekcję, bo to swięta.
Swięto masz co niedziele, bo kazda niedziela to uroczystosc. A że ktoś nie potrafi pojac.... Kościól nawraca na prawdziwą wiarę, a przykladem tego jest
TEN KSIADZ, ktory nie boi się i potrafi powiedziec prawde, zwlaszcza z takiego miejsca jakim jest ambona. Ten Ksiadz daje slowa krytyki, ktore chcą budowac, a nie słowa krytykanctwa; jak wielu nie potrafi odroznic. Zawsze pamięta się tych, ktorzy od nas wymagali.Pan Jezus tez wymagał np.: od
Apostołow by czuwali z Nim na modlitwie w Ogrójcu czy tez by nie dawali sie zwiezc Diablu. Serce czlowieka jest czasem wyschniętą grzeszną skorupa, bo nie otwiera sie dobro i piekno ktore jest w drugim czlowieku , nie potrafi okazac czasem usmiechu czy dobra. Malo jest dzis takich ludzi? Malo?
Mozna powiedziec ze pol kuli ziemskiej taka jest! Bo nie wiadomo gdzie w ich sercach jest Jezus, ktory musi byc zawsze na 1 miejscu, a wtedy bedzie wszystko inne na wlasciwym miejscu.
A sredniowiecze już minęlo, tylko w niektorych zostały chore zabobony.
G
Gość
Aż kapie od wazeliny. Kuria czuwa !!!!!!!
J
J.K.
GRATULACJE DLA KSIĘDZA FRANCISZKA Z KLUCZBORKA. !!!GRATULUJĘ JEDNOCZEŚNIE WSZYSTKIM KAPŁANOM BIORĄCYM UDZIAŁ W PLEBISCYCIE. JEST TO PEWIEN MIERNIK ICH PRACY I ESTYMY JAKĄ SIĘ CIESZĄ WŚRÓD PARAFIAN. JEŻELI CHODZI O TO ,ŻE TAKA MAŁA OSTROŻNICA MIAŁA PRAWIE TYLE SAMO GŁOSÓW CO KLUCZBORK ,TO TYLKO ŚWIADCZY, ŻE LUDZIE SĄ TAM BARDZO ZINTEGROWANI I SPRYTNI I CHWAŁA IM ZA TO.NIEMNIEJ JEDNAK W KLUCZBORKU WIELE ŚRODOWISK PODJĘŁO TAKĄ INICJATYWĘ I CHOCIAŻ WYSYŁALI POJEDYNCZE GŁOSY TO JEDNAK NIE BYŁO TO TYLKO NABIJANIE ILOŚCI ALE WYRAZ UZNANIA.MAKSYMALNIE W OSTROŻNICY POWINNO BYĆ 800 GŁOSÓW NIE LICZAC JESZCZE ZAMIEJSCOWCH .CZYLI ILE ŚREDNIO NABILI NA JEDNĄ OSOBĘ?
PIĘKNE JEST TO ŻE LUDZIE ZGŁASZALI SWOICH DUSZPASTERZY ,ABY W TEN SPOSÓB POKAZAĆ ŻE SĄ DLA NICH WAŻNI.
POZDRAWIAM SPECJALNIE TYCH KAPŁANÓW, KTÓRZY ZA SWOJĄ CIĘŻKĄ NIERAZ POSŁUGĘ OTRZYMUJĄ OD SWOICH PARAFIAN OSZCZERSTWA KPINĘ NIEZROZUMIENIE A TAKICH JEST WIELE. PAN BÓG KTÓRY WIDZI Z UKRYCIA TO DOCENI.
NIE ZAWSZE TAK JEST JAK W PARAFII NAJŚ. SERCA P. JEZUSA W KLUCZBORKU, ŻE SUPER PROBOSZCZ JEST KOCHANY PRZEZ PARAFIAN I DOCENIĄ TO JESZCZE MEDIA.
A SWOJĄ DROGĄ BOJĘ SIĘ JEDNEGO, ABY W NASZEJ NTO ZA JAKIŚ CZAS NIE BYŁO NAGONKI NA INNEGO KSIĘDZA ,JAK TO SIĘ ZDARZYŁO W WYPADKU KS.K. WOJNAROWSKIEGO.MEDIA LANSUJĄ ALE I NIEJEDNOKROTNIE NIESŁUSZNIE PIĘTNUJĄ .
K
Klb
Czytając, obraźliwe komentarze, myślę, że prawo do korzystania z forum i internetu, powinni mieć jedynie ludzie rozumni i wykształceni. Kretynom, potrafiący jedynie pisac, nie powinno się go podłączać! Plebiscyt był mozliwością dla parafian wyrażenia wdzięczność. Zwycięzcami są wszyscy Ci Kapłani. Zostali zauważeni i docenieni. Są oddani swemu powołaniu i pracy. Pisanie bzdur na ich temat, jest nie na miejscu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie