Proces Amber Gold. Marcin P. przed komisją śledczą. Czy jego zeznania okażą się kluczowe? Relacja

Szymon Zięba

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Marcin P., były szef Amber Gold, stanął przed komisją śledczą zajmującą się wyjaśnianiem głośnej afery finansowej. - Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam - powiedział Marcin P.

Aktualizacja: 15:56

Komisja śledcza zakończyła prace. Jutro przesłuchana ma zostać Katarzyna P.

Marek Suski: widać, że Marcin P. obawia się o swoje życie

Źródło:

Aktualizacja: 15:02

- Nigdy się nie spotkałem z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem, osobiście - powiedział Marcin P.

Aktualizacja: 14:51

Marcin P. został zapytany czy "był słupem". Odmówił odpowiedzi na to pytanie.

Aktualizacja: 14: 35

Z wypowiedzi komisji wynikało, że gdy Marcin P. przebywał w zakładzie karnym, odnotowano 3 przypadki jego samoagresji - 18 kwietnia 2013 roku, 23 sierpnia 2013 roku i 1 stycznia 2017 roku. - Czy chciał pan popełnić samobójstwo? - zapytał poseł.

- Jeżeli chodzi o środki bezpieczeństwa podejmowane przez areszt, to każde moje zadrapanie jest traktowane jako samookaleczenie, próba samobójcza i inne rzeczy. Jeżeli chodzi o kwestię 2013 roku, odmawiam odpowiedzi na to pytanie, ze względu na to, że jest to związane z moją prywatną sytuacją rodzinną. I nie uważam, że jest to konieczne, omawiać to przy mediach. To są moje prywatne sprawy osobiste - powiedział Marcin P.

Były szef AG ponownie został zapytany czy obawia się o swoje bezpieczeństwo. I ponownie odmówił na to pytanie odpowiedzi.

Aktualizacja: 14:00

Poseł Pięta nawiązał do wypowiedzi Marcina P., że ten nie ma nic "Polakom do zwrócenia". - Nie sądzi pan, że Polacy, zwłaszcza ci, którzy współpracowali z AG, mogą być tą współpracą, delikatnie mówiąc, rozczarowani?

- Podejrzewam, że tak, ja też pewnie bym był rozczarowany gdybym stracił swoje środki. Jednakże jest coś takiego jak warunki umowy. I czytając warunki umowy, każdy kto umowę zawiera, powinien mieć świadomość konsekwencji jakie ponosi zawierając tę umowę. I w chwili obecnej mówienie, że nikt o niczym nie wiedział, przychodził i podpisywał, bo myślał, ze coś tam... to jest jego ryzyko. Ja nie jestem w stanie zakazać każdemu ryzyka, żeby on mógł je podejmować - stwierdził Marcin P.

Tłumaczył że przychodząc do AG, ale też i np. do banków inwestycyjnych, też można stracić środki. Stwierdził, że zapomina się o tych, którzy uzyskali zysk.

Aktualizacja: 13:40

Wznowiono prace komisji.

Aktualizacja: 13:05

Pół godziny przerwy.

Aktualizacja: 13:00

Marcin P. do posłanki Możdżanowskiej: - Pani chyba nie rozumie podstawowych pojęć ekonomicznych i zadaje bardzo głupie pytania, które dążą do tego, żeby mnie i moją żonę oczernić i nic więcej nie zrobić. Ja rozumiem jaki jest wydźwięk społeczny i medialny sprawy Amber Gold, ale ja naprawdę nie jestem jedyną osobą, która powinna być tutaj bita przez wszystkich

Aktualizacja: 12:51

Czy Marcin P. był głównym autorem logo i kolorystyki Amber Gold? Bo ono było łudząco podobne do jednego z banków - zapytała posłanka Możdżanowska.

Na to również Marcin P. nie odpowiedział.

Marcin P. doprowadzony przed komisję śledczą ds. Amber Gold Adam Guz

Aktualizacja: 12:47

Z jakich środków, czy czyich środków w pierwszym okresie funkcjonowania pokrywane były pierwsze koszty stałe Amber Gold - zapytała posłanka Andżelika Możdżanowska

- Odmawiam odpowiedzi na to pytanie - powiedział Marcin P.

Aktualizacja: 12:38

- To że odmawia pan informacji na temat kontaktów z politykami, wynika z faktu, że pan się czegoś boi? Czy pan się obawia o swoje bezpieczeństwo? - zapytał poseł Suski (PiS)

Marcin P. odmówił odpowiedzi na to pytanie.

Aktualizacja: 11:52
Czy ktoś ułatwiał Marcinowi P. wpis w KRS?

- Nie - powiedział Marcin P.

Aktualizacja: 11:48
Wcześniej poseł Krajewski pytał o to, czy Marcin P. mówił swoim współpracownikom o tym, że był karany. Marcin P. stwierdził, że tak - jeżeli ktoś się pytał.

Aktualizacja: 11:45

- Zeznania Marcina P. są nieprawdziwe. Nie zabiegałem o spotkanie z nim. Nigdy się z nim nie spotkałem - napisał na Twitterze Paweł Adamowicz

Aktualizacja: 11:42

Czy obawiał się, kiedy jego karalność stała się sprawą powszechnie znaną, że Krajowy Rejestr Sądowy uniemożliwi mu zasiadanie w organach spółek? - Nigdy o tym nie myślałem, więc chyba nie - powiedział Marcin P.

Źródło:

Aktualizacja: 11:24

- To nie był mój pomysł, ani pomysł naszych marketingowców - powiedział Marcin P. o słynnej scenie ciągnięcia samolotów przez lotnisko, o co zapytała przewodnicząca Małgorzata Wassermann.

- Pan prezes lotniska bardzo na to nalegał, i bardzo chciał żeby właśnie coś takiego zostało wykonane - powiedział Marcin P. Zaznaczył, że było to przed oficjalnym otwarciem terminala lotniczego.

Źródło:

Aktualizacja: 11:20

Czy w zakresie swojej działalności i ewentualnych kłopotów, pozostawał w kontakcie na Pomorzu z jakimiś politykami?

- Nie zostawałem w kontakcie na Pomorzu z politykami. Politycy sami szukali ze mną kontaktu, ja próbowałem się od polityków odcinać - powiedział Marcin P.

Którzy politycy? - zapytała przewodnicząca.

Marcin P. wskazał na prezydenta Gdańska.

Aktualizacja: 11:15

Małgorzata Wassermann pytała Marcina P. o jego wiedzę dotyczącą planu śledztwa. Marcin P. odpowiedział jej, że nie wiedział o tym jakie czynności są wobec niego prowadzone.

- Dowiedziałem się 15 sierpnia, że 16 sierpnia z rana przyjdzie do mnie ABW z rana do mnie i do spółki. Jak powiedział Marcin P., dowiedział się o tym dzień wcześniej, dostał SMSa z nieznanego numeru, który - zdaniem Marcina P. - jest w aktach sprawy. Miał być tam komentarz, że ma uciekać. - Nie planowałem żadnej ucieczki, to w ogóle nie wchodziło w grę - mówił.

Aktualizacja: 10.54

- Świadek konsekwentnie odmawiał udzielenia odpowiedzi na pytanie skąd wziął kapitał na powołanie do życia Amber Gold. Ale proszę świadka, ma świadek dzisiaj ekskluzywną, życiową sznase, żeby zwrócić coś Polakom i nie mówię tu o pieniądzach, a o prawdzie na temat AG. Także mam nadzieję, że pan odpowie na moje pytania - powiedział poseł Witold Zembaczyński (.Nowoczesna).

Pierwsze z pytań dotyczyło tego, kto doradzał Marcinowi P. multiplikowanie podmiotów gospodarczych (Zembaczyński nawiązał do tego, że Marcin P. był prezesem wielu spółek)

- Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic - odpowiedział Marcin P.

- Po drugie sama możliwość prowadzenia działalności i rozdrabnianie spółek, tworzenie tzw. spółek holdingowych, wynika z mojej wiedzy. I na tym to polegało i to było rozwijane przed bardzo długi okres, zanim doszło do takiej ilości spółek jaka była. Na samym początku były to dwie spółki, dopiero później pojawiła się trzecia, czwarta, piąta i tak chyba doszliśmy do dziewięciu, o ile dobrze pamiętam.

Marcin P. wyjaśnił przy tym, że posługiwał się swoją wiedzą z zakresu "ekonomii, prawa handlowego, zarządzania".

Aktualizacja: 10.29

Czy wśród osób inwestujących w działalność Amber Gold były osoby znane świadkowi? - zapytała posłanka Kopcińska

- Jeżeli inwestowały, to ja o tym nie wiedziałem. Ja się nie interesowałem jaka jest baza klientów spółki AG. Nie jestem w stanie powiedzieć czy były osoby, które ja znałem, które inwestowały. W chwili obecnej z procesu karnego wiem, że jedna na pewno taka osoba była, był to nasz jeden z głównych kontrahentów, który zainwestował swoje środki - powiedział Marcin P., precyzując, że częściowo "odzyskał swoje środki".

Aktualizacja: 10.20

Były prezes Amber Gold odmówił także odpowiedzi na pytania dotyczące tego skąd pomysł na stworzenie takiej działalności oraz jakie środki były potrzebne do jej rozpoczęcia oraz skąd pochodziły.

Marcin P. mówi o strukturze spółki Amber Gold.

Aktualizacja: 10.16

Marcin P. nie chciał skorzystać z prawa do swobodnej wypowiedzi.

Na pytanie posłanki Joanny Kopcińskiej (PiS), dotyczące tego kiedy Marcin P. zdecydował się na stworzenie Amber Gold, Marcin P. nie odpowiedział.

- Odmawiam odpowiedzi na to pytanie - stwierdził. I dodał: - Z uwagi na toczące się postępowanie karne

Aktualizacja: 10.10
Rozpoczęło się przesłuchanie Marcina P., byłego szefa Amber Gold.

Marcin P. powiedział komisji, że będzie składał zeznania, ale zaznaczył, że będzie odmawiał odpowiedzi na poszczególne pytania, które będą wchodziły w skład jego obrony. - Zgodnie z decyzją Sądu Okręgowego, akta sprawy karnej w SO w Gdańsku, mają wyłączoną jawność co do upubliczniania ich przez media - zwrócił uwagę Marcin P.

Małgorzata Wasserman: - Komisja nie dysponuje w ogóle aktami z SO w Gdańsku

Marcin P. pojawił się w towarzystwie pełnomocnika - adwokata Michała Komorowskiego. Mecenas reprezentuje Marcina P. również przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

***
Jego zeznania mogą okazać się kluczowe dla prac sejmowej komisji śledczej, zajmującej się tzw. aferą Amber Gold. Dzisiaj przed politykami - w roli świadka - stanąć ma Marcin P., były prezes upadłej, trójmiejskiej spółki. Przesłuchanie zaplanowano na godzinę 10.

Niewykluczone, że jeden z wątków dzisiejszego przesłuchania dotyczyć będzie kulisów powstania Amber Gold. Niejednokrotnie bowiem pojawiały się sugestie, że za - jak mówią śledczy - piramidą finansową, stać mógł ktoś jeszcze. Takiego zdania był np. minister Jarosław Gowin, który również zeznawał przed politykami.

- Państwo polskie nie poradziło sobie ze sprawą Amber Gold, dlatego podniosłem rękę za komisją z pełnym przekonaniem - przyznał minister. Jak zaznaczył, w jego opinii, założyciel piramidy finansowej, Marcin P., był słupem. - Sądzę, że stał za nim świat przestępczy, mafia - powiedział.

Przypomnijmy - prokuratura w karnym procesie oskarżyła Marcina P. i jego żonę - Katarzynę P. o przestępstwa popełnione przy wykorzystaniu spółki Amber Gold.
Zarzuty dotyczyły m.in. oszustwa na szkodę blisko 19 tysięcy osób na łączną kwotę ponad 850 milionów złotych.

Czytaj

Materiał oryginalny: Proces Amber Gold. Marcin P. przed komisją śledczą. Czy jego zeznania okażą się kluczowe? Relacja - Dziennik Bałtycki

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wik

Plichta mieszkał w Gdańsku przy ul. Szafarnia i jego sasiadem był Gałkiewicz A. którego jacht dalekomorski Galeon stał na nabrzeżu. Czy ktoś widział ich razem na jachcie ? Lub może wie o ich kontaktach, spotkaniach?

U
UN

Wreszcie Polska jest dla Polaków a nie dla grupy cwaniaków i złodzieji okradających mój kraj, dlatego stawiają taki opór i coraz częściej chodzą w pampersach.

S
SK

8 latŁupali narod, skonczyly sie czasy i czas rozliczyc PO !!!

T
Tobi

hehe

i
i

widać efekty

i
i

5 000 mln ukradzionych w Skokach
Kto tu jest większy złodziej?

B
Bierecki jest z WSI?

/

k
kwakwakwa

.

B
Bul

...

A
Adam

zrozumial???

L
Lolo

.

c
czyli

Kto zyskał?

ZUS
US
portale internetowe na reklamach+VAT
stacje radiowe na reklamach+VAT
TV na reklamach+VAT
prasa na reklamach+VAT
tablice ogłoszeniowe na reklamach+VAT

itd. itp.

o
o

Skokach?

B
Bierecki

To jest dopiero afera. Chodzi o miliardy, a nie miliony

B
Bolo

Czemu Ryzy jest jescze na wolnosci???

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3