Proces o zniesławienie wójta Zębowic. Sąd: - Nie wolno karać mediów za kontrolowanie władzy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wicewójt Zębowic Zdzisław Szuba (z lewej) złożył prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. Sąd prawomocnie umorzył jednak sprawę wytoczoną dziennikarzowi Danielowi Możwille (z prawej).
Wicewójt Zębowic Zdzisław Szuba (z lewej) złożył prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. Sąd prawomocnie umorzył jednak sprawę wytoczoną dziennikarzowi Danielowi Możwille (z prawej). fot. Mirosław Dragon
Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił apelację wicewójta Zębowic Zdzisława Szubę, który oskarżył o zniesławienie dziennikarza obywatelskiego Daniela Możwiłłę.

Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił apelację wicewójta Zębowic Zdzisława Szubę, który oskarżył o zniesławienie dziennikarza obywatelskiego Daniela Możwiłłę.

Sprawa sięga 2017 roku, kiedy Daniel Możwiłło na swoim portalu „Zębowice Informacje” napisał artykuł pt. „Skandal! Ustawiony przetarg na wiatę za 400 tysięcy zł?”.

Dziennikarz obywatelski napiętnował w nim gminną inwestycję, której koszty wzrosły z 200 do 410 tysięcy zł.

Wicewójt Zębowic Zdzisław Szuba, który nadzorował przetarg, oskarżył dziennikarza o zniesławienie.

Sąd Rejonowy w Oleśnie umorzył jednak sprawę.

Sędzia Wojciech Dorożyński przyznał co prawda, że dziennikarz z gminy Zębowice pochopnie i bez weryfikacji orzekł, że gminny przetarg był ustawiony.

Sędzia Dorożyński dodał jednak, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wyroki sądowe nie mogą być odbierane jako represja wobec dziennikarzy i odstraszać ich od funkcji kontrolnych, jakie mają sprawować.

Dlatego sąd uznał, że choć do złamania prawa doszło, ale nie będzie za to kary, zwłaszcza że Daniel Możwiłło przeprosił wicewójta na swoim portalu.

Zdzisław Szuba nie był jednak usatysfakcjonowany tym wyrokiem i złożył apelację. Jego zdaniem umorzenie postępowania karnego było bezpodstawne. Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił jego apelację.

Sąd Okręgowy w Opolu stwierdził, że wyrok sądu pierwszej instancji był prawidłowy.

- Sąd Okręgowy w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że Sąd Rejonowy w Oleśnie w dostatecznym stopniu ocenił wszystkie okoliczności i motywacje oskarżonego. Jego zachowanie wskazuje na to, że działał on w interesie społecznym - informuje Halina Żwirska z Centrum Monitoringu Wolności Prasy, która była na wszystkich rozprawach.

Wyrok miał nie odstraszać dziennikarza, jednak proces spowodował, że „Zębowice Informacje” nie krytykują już wójta.

- Ten proces to był straszak na mnie. Tym bardziej, że oskarżenie wpłynęło do sądu nie zaraz po publikacji artykułu, tylko po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w urzędzie - mówi Daniel Możwiłło.

Po jego artykułach o nieprawidłowościach w gminie Prokuratura Rejonowa w Oleśnie postawiła dwa zarzuty wójtowi Zębowic Waldemarowi Cz.

Wicewójt Zębowic oskarżył dziennikarza obywatelskiego. Oto wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska