Produkcja wina może być dobrym biznesem, ale są też obowiązki...

Józef Lonczak
Zdecydowana większość podkarpackich winiarzy produkcję wina należy traktować jako hobby, a nie ewentualnie źródło utrzymania.
Zdecydowana większość podkarpackich winiarzy produkcję wina należy traktować jako hobby, a nie ewentualnie źródło utrzymania. Archiwum
Produkcja i sprzedaż wina to może być dobry biznes, ale wiążą się z tym obowiązki. Agencja Rynku Rolnego przypomina producentom i przedsiębiorcom wyrabiającym wino o terminie złożenia w ARR deklaracji do piątku 15 stycznia.

Zdecydowana większość podkarpackich winiarzy ma niewielkie winnice i nie ma obowiązku zgłaszania i składania deklaracji do ARR. Tak naprawdę produkcję wina traktują bardziej jako hobby, a nie jako ewentualnie źródło utrzymania. 

Z pewnością osobą, która winiarstwo traktuje w kategoriach biznesu jest Dariusz Rosół  z Przeworska. - Produkcja wina to ciężka i wymagająca praca, która zajmuje prawie cały rok - praktycznie całe dni od rana do wieczora - od lutego do połowy grudnia. Do produkcji wina ze swojej winnicy, to trzeba pielęgnować minimum 9 - 10 tysięcy krzewów winorośli, co zajmuje areał około dwóch hektarów. Ta uprawa wymaga także niebagatelnej wiedzy. Jak nawet pogoda nie pozwala nic robić w winnicy, to trzeba wypełniać dokumenty i robić rozliczenia - tłumaczy Dariusz Rosół  właściciel firmy Winnice Przeworskie.

Większość początkujących winiarzy z Podkarpacia uważa, że obecne przepisy związane z produkcją i sprzedażą wina są zbyt rygorystyczne i czeka na  ich zmianę. Jeśli wytwarzają wino tylko na własne potrzeby to nie składają deklaracji

Natomiast wspomniany obowiązek składania deklaracji do 15 stycznia dotyczy rolników, producentów, którzy są zarejestrowani w ARR, co wynika z art. 35 ustawy z 12 maja 2011 r.  o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Dokumenty do ARR składają:

  1. Producenci wyrabiających wino z winogron pozyskanych z własnych upraw winorośli deklaracje o zbiorach winogron oraz produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym; 
  2.  Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, (art. 17 ust. 1 ww. ustawy deklaracje o:
    - zbiorach winogron, w przypadku dokonywania zbioru tych winogron,
    - zbiorach winogron, w przypadku dokonywania zbioru tych winogron oraz dostarczenia przedsiębiorcom wyrabiających wino,
    - produkcji win lub moszczów winogronowych z własnych lub kupionych produktów w danym roku gospodarczym;
  3. Osoby, które dostarczają winogrona lub moszcz winogronowy przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą, o której mowa w art. 17 ust. 1 ustawy cytowanej na wstępie, wpisanemu do ewidencji prowadzonej przez Prezesa ARR, deklaracje o:
    - ilości winogron lub moszczu winogronowego, dostarczonych przedsiębiorcom wyrabiającym wino w danym roku gospodarczym,
    - zbiorach winogron w danym roku gospodarczym.

Wzory formularzy deklaracji, są dostępne na stronie internetowej ARR: www.arr.gov.pl w zakładce „Wsparcie rynkowe” > „Wino” > „Akty prawne” oraz „Deklaracje składane przez uczestników rynku wina”.

Poznaj polską Toskanię! Wyrusz w podróż 5 szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Produkcja wina może być dobrym biznesem, ale są też obowiązki... - Nowiny

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska