Prof. Blikle w Opolu mówił o firmach rodzinnych. W Polsce jest ich 1,5 miliona

Edyta Hanszke
Prof. Andrzej Jacek Blikle namawiał przedstawicieli opolskich firm rodzinnych do przyłączenia się do stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Prof. Andrzej Jacek Blikle namawiał przedstawicieli opolskich firm rodzinnych do przyłączenia się do stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Edyta Hanszke
Stowarzyszenie wkrótce podejmie uchwałę w sprawie możliwości tworzenia jego oddziałów w regionach. Pierwsze mają powstać w Krakowie i Wrocławiu. Opolanie też przymierzają się do stworzenia swojego.

We wtorek w Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się spotkanie na temat sytuacji firm rodzinnych i ich przyszłości. Gościł na nim prof. Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, większościowy udziałowc wielopokoleniowej firmy rodzinnej - cukierni A. Blikle.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie firm rodzinnych w rozwoju i ich intergrowanie. Prof. Blikle przekonywał, że silne stowarzyszenie ma szanse na przeforsowanie zmian w prawie i urzędach tak, aby rodzinny biznes mógł się rozwijać. Za przykład podał angielski urząd skarbowy w Cumbernaul, który może się poszczycić Europejską Nagrodą Jakości, a w którym 1 tysiąc pracowników obsługuje 7 milionów podatników i 26 mln rachunków. - Dobra współpraca tego urzędu z podatnikami zaowocowała tym, że podatków wpływa więcej, ale odbywa się to na zasadach partneskich. Tymczasem polskie media informują, że rolą naszego fiskuska jest nakazane odgórnie znaczące zwiększenie domiaru podatkowego  - mówił w Opolu prof. Blikle.

Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad ordynacją podatkową, a IFR liczy na to, że będzie miało możliwość konsultowania tych zmian i wpływania na to, by urzędy stały się partnerami przedsiębiorców. 

Celem IFR jest zwiększenie wolności gospodarczej w Polsce. Nasz kraj w Indeksie Wolności Gospodarczej 2010 Instytutu Frasera zajmował 48 miejsce i był w tyle za większością krajów unijnych, po nas były jeszcze m.in. Czechy, Portugalia i Grecja.

Prof. Blikle przypomniał, że przejście z socjalizmu w kapitalizm nie było dla Polski proste, ale i tak poradziliśmy sobie lepiej niż Ukraina, która startowała z tego samego pułapu, co Polska. Natomiast także w nas jest jeszcze wiele do zrobienia, choćby ustabilizowanie prawa. - W 1990 roku w roczniku Dziennika Ustaw było 1350 stronb, podczas gdy w 2007 r. - 22 tys. stron. W tym roczniku zapisywane są wszystkie zmiany prawa - podawał przykład prof. Blikle. To obciążenie dla firm rodzinnych.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 78 proc. firm rodzinnych, a więc na 2,2, mln wszytskich aktywnych jest ich około 1,5 mln.

Większość z nich to MŚP, ale są też duże, jak Fakro, ITI, Konspol, Solaris, Irena Eris czy Mocate. Na świecie reprezentantami firm rodzinnych są: IKEA, Porche, BMW, Carrefour, czy Auchan.

W listopadzie w Opolu odbędzie się kongres uRodziny organizowany przez IFR. Jego uczestnicy mają gościć w DomExpo Opole, Parku Naukowo-Technologicznym i JuraParku. W ubiegłorocznym kongresie we Wrocławiu uczestniczyło 500 firm.   

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska