Prof. Grzegorz Miękisiak wśród najlepszych neurochirurgów świata. Wystąpił z wykładem podczas prestiżowego kursu w Davos

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Prestiżowe sympozja w szwajcarskim Davos odbywają się co roku, od ponad 60 lat. Neurochirurg prof. Grzegorz Miękisiak znalazł się w elitarnym gronie 24 wykładowców. Jako jedyny w historii Polak został wybranych spośród ponad 6,5 tys. członków z całego świata.
Prestiżowe sympozja w szwajcarskim Davos odbywają się co roku, od ponad 60 lat. Neurochirurg prof. Grzegorz Miękisiak znalazł się w elitarnym gronie 24 wykładowców. Jako jedyny w historii Polak został wybranych spośród ponad 6,5 tys. członków z całego świata. Archiwum prywatne
Na coroczny kurs AO Spine do szwajcarskiego Davos zjeżdżają najlepsi neurochirurdzy z całego świata. Ceniony opolski specjalista i profesor UO wystąpił w module poświęconym małoinwazyjnym technikom chirurgicznym leczenia schorzeń kręgosłupa.

- Gdy dwanaście lat temu trafiłem na kurs w Davos jako słuchacz, wystąpienie w roli prelegenta było moim wielkim marzeniem. Dla mnie, chłopaka z ZWM-u, wówczas wydawało się ono nierealne - mówi prof. Grzegorz Miękisiak, znany opolski neurochirurg.

W jego grupie dominowali prelegenci z Ameryki Południowej. Doskonalili techniki małoinwazyjne, które pozwalają przeprowadzić skomplikowaną operację za pomocą niewielkiego otworu.

- Im mniejsze dojście tym, korzystniej dla pacjenta - tłumaczy prof. Miękisiak. - Przykładowo dawniej chory po operacji kręgosłupa leżał w szpitalu tydzień lub dwa. Dziś możemy wypisać go do domu nawet następnego dnia. Techniki małoinwazyjne nie są nowością, ale do niedawna można było wykonywać dzięki nim stosunkowo proste operacje, jak np. operacja dyskopatii u osób młodych. Dziś zaopatrujemy w ten sposób również pacjentów w podeszłym wieku z wielopoziomową chorobą zwyrodnieniową.

Kurs w Davos był okazją do tego, by dzielić się doświadczeniami z najlepszymi z najlepszych. - My-neurochirurdzy lubimy się chwalić trudnymi zabiegami, które postawiły naszych pacjentów na nogi, oczywiście pokazywaliśmy filmiki, żeby na podstawie tych doświadczeń mogli uczyć się inni. Ja też podpatrzyłem kilka ciekawych rzeczy od kolegów z Argentyny - mówi opolski neurochirurg. - Ćwiczyliśmy na piekielnie drogich modelach, wydrukowanych w technice 3D. One do złudzenia przypominają żywego człowieka.

Prestiżowe sympozjum w szwajcarskim Davos zakończyło się na początku grudnia. Kursy AO odbywają się tam corocznie, od ponad 60 lat. Dla specjalistów z zakresu leczenia schorzeń kręgosłupa jest to jeden z dwóch najważniejszych zjazdów. Prof. Grzegorz Miękisiak znalazł się w elitarnym gronie 24 wykładowców. Jako jedyny w historii Polak został wybranych spośród ponad 6,5 tys. członków z całego świata.

- W tym roku, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, udało się zorganizować spotkanie na żywo, we wspaniałej górskiej scenerii. W ubiegłym roku kurs odbył się online, ale również był na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Miękisiak. - Duża część wykładów była transmitowana na cały świat, więc z naszych doświadczeń mogli korzystać nie tylko specjaliści obecni na miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska