Prof. Krystyna Modrzejewska odznaczona francuskim wyróżnieniem resortowym- orderem Palm Akademickich.

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Podczas uroczystości prof. Modrzejewska otrzymała wiele gratulacji i kwiatów.
Podczas uroczystości prof. Modrzejewska otrzymała wiele gratulacji i kwiatów. Anna Grudzka
Prof. Krystyna Modrzejewska to romanistka, która stworzyła ten kierunek na Uniwersytecie Opolskim. – Podziwiamy pani zaangażowanie zawodowe i osobiste na rzecz rozwoju relacji polsko-francuskich – mówił dr hab. Christophe Paoli, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej we francuskiej ambasadzie w Polsce.

Palmy Akademickie to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych odznaczeń francuskich, ustanowione przez Napoleona I w 1808 r. Order ten przyznawany jest przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego osobom, które szczególnie wyróżniły się na polu uniwersyteckim, przyczyniając się w istotny sposób do rozwoju francuskiej myśli intelektualnej, naukowej i artystycznej, w świecie.

- Język francuski ma swojego ambasadora w Opolu – jest nim pani profesor Modrzejewska. Od 1997 roku, kiedy zaraz po ukończeniu studiów wróciła pani do Opola, żeby podjąć pracę jako lektor – nie ustała pani w wysiłku na rzecz języka francuskiego, studiów frankofońskich i kultury francuskiej w swoim mieście – mówił dr hab. Christophe Paoli, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej we francuskiej ambasadzie w Polsce.

- Należy także podkreślić pani zaangażowanie na rzecz rozwoju relacji polsko-francuskiej oraz nauczania języka francuskiego w ramach aktywności stowarzyszeniowej. Nie wątpię, że niejedna polsko-francuska inicjatywa jeszcze przed panią – dodał.

Sylwetkę i największe dokonania prof. Modrzejewskiej opisał Tomasz Różycki, opolski poeta i tłumacz z Katedry Kultury i Języka Francuskiego. Zaraz po studiach we Wrocławiu prof. Modrzejewska pracowała jako lektorka języka francuskiego w Studium Języków Obcych oraz kierowała ośrodkiem Alliance Française. Jest uznana za twórczynię opolskiej romanistyki (wcześniej dziesięć lat kierowała specjalizacją francuską w Instytucie Filologii Polskiej).

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na literaturze francuskiej XX wieku, a także najnowszej. W swojej pracy podejmowała tematykę m.in. postaci kobiecej we francuskim dramacie XX wieku czy męskiej we francuskim teatrze XX wieku. Dużo przyjemności i satysfakcji – co podkreśla - sprawia jej dydaktyka.

– Równocześnie do swej aktywności pisarskiej prof. Modrzejewska jest człowiekiem niespożytej energii naukowej i organizatorskiej, znanym już w Opolu wychowawcą kolejnych pokoleń romanistów. Jej pasja daje olbrzymie świadectwo czytelnicze, pokazuje, że literatura jest wciąż ważna. Możemy się od niej uczyć mówić o tym, co nas zachwyca, przeraża i zdumiewa. Możemy bardziej rozumieć to, co przeżywamy i zobaczyć siebie w literaturze jak w zwierciadle – mówił Różycki.

Prof. Modrzejewska przyznaje, że medal to ukoronowanie 40 lat jej pracy. - Ważne, że ktoś docenił to, co robię. Nic lepszego nie mogło mi się przytrafić. To spełnienie marzeń nie tylko naukowca, ale osoby zaangażowanej w działalność frankofońską i frankofilską. Ważne: sama niczego bym nie dokonała. Bardzo bym chciała grać dalej, żeby mi tylko starczyło sił – mówiła.

60 SEKUND BIZNESU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska