Prof. Krzysztof Latawiec nie żyje. Pedagog i pracownik Politechniki Opolskiej miał 77 lat

OPRAC.:
Piotr Guzik
Piotr Guzik
Prof. Krzysztof Latawiec nie żyje. Pedagog i pracownik Politechniki Opolskiej miał 77 lat
Prof. Krzysztof Latawiec nie żyje. Pedagog i pracownik Politechniki Opolskiej miał 77 lat fot. Politechnika Opolska
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Latawiec zmarł 28 lipca, w wieku 77 lat. "Odszedł bardzo szanowany i lubiany pracownik Politechniki Opolskiej, ceniony pedagog, ale w szczególności ogromny pasjonat nauki, wspaniały mentor i kolega" - informuje uczelnia.

Poniżej przytaczamy informację zamieszczoną przez "Wiadomości Uczelniane" Politechniki Opolskiej:

Profesor Krzysztof Latawiec urodził się 5 kwietnia 1944 roku we Lwowie. W roku 1968 ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie następnie podjął pracę na stanowisku asystenta stażysty w Katedrze Automatyki i Telemechaniki. Rok później rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, zaś w 1976 roku w Zakładach Aparatury Chemicznej „Metalchem” w Opolu.

Po obronie pracy doktorskiej w 1977 roku na Wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej, rozpoczął pracę w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu, utrzymując jednocześnie kontakt z naszą uczelnią. Lubił się angażować, prowadził także wykłady i seminaria z zakresu automatyzacji procesów przemysłu cementowo-wapienniczego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1989 został powołany na stanowisko docenta kontraktowego w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu, a rok później powrócił do pracy na pełnym etacie na naszej uczelni. Od tego czasu całe życie Profesora Latawca związane było z Politechniką Opolską: był wieloletnim kierownikiem Katedry Systemów Sterowania i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1999 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tytuł profesora odebrał z rąk Prezydenta RP w roku 2007.

Badania naukowe Profesora Krzysztofa Latawca koncentrowały się na problematyce identyfikacji i komputerowego sterowania złożonych obiektów dynamicznych, głównie wielowymiarowego sterowania adaptacyjnego, predykcyjnego i odpornego. W ostatnich latach szczególna uwaga naukowa Prof. Latawca skoncentrowała się na układach opisanych równaniami różniczkowymi/różnicowymi niecałkowitego rzędu (tzw. układy frakcyjne).

Prof. Latawiec był stypendystą prestiżowych stypendiów naukowych, tj. stypendium Fulbrighta (Purdue University, USA, 1978-1979) oraz stypendium Tempus (University of Ghent, Belgia, 1990-1991). W latach 2016-2020 był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. Profesor Latawiec był również członkiem komitetów naukowych licznych konferencji międzynarodowych: tj. np. IEEE Conference on Methods and Models In Automation and Robotics, International Conference on Non-Integer Order Calculus and its Applications.

Ostatnie pożegnanie Profesora odbędzie się w poniedziałek 2 sierpnia o godz. 13.00 w starej kaplicy na cmentarzu komunalnym Opole – Półwieś.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska