Prof. Mamala na znak protestu rezygnuje z udziału w wyborach na rektora. Co na to uczelnia?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Naukowiec Politechniki Opolskiej i szef Parku Naukowo-Technologicznego uważa, że wybory w czasie pandemii godzą w zasady demokracji. To oznacza, że o stanowisko rektora będzie ubiegał się tylko jeden kandydat.

O swojej decyzji prof. Jarosław Mamala poinformował w liście otwartym we wtorek.

- Wybory rektora dla całego środowiska akademickiego są jednymi z ważniejszych. Od ich rezultatu zależy kierunek rozwoju uczelni. Dlatego też powinny być przeprowadzone w atmosferze spokoju i warunkach umożliwiających swobodną wymianę poglądów, prezentację wizji (...) Nikt nie powinien być przymuszany do wyboru rektora pod presją czasu i pandemii, szczególnie w sytuacji, w której swoją funkcję piastuje urzędujący rektor, (...) a kadencja zarządu uczelni upływa z końcem sierpnia - pisze profesor Politechniki Opolskiej i szef Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. - Ubolewam nad tym, że nie doszło do otwartych spotkań z kontrkandydatem, gdzie każdy pracownik i student mógł zadać pytania - szczególnie te trudne. (...) W sytuacji absurdalnych, sprinterskich wyborów, prowadzonych w cieniu walki z panującą pandemią, nie ma miejsca na uhonorowanie najwyższych akademickich standardów.

W wyborach na rektora Politechniki Opolskiej pierwotnie miało startować dwóch kandydatów. Oprócz prof. Mamali, który poinformował o rezygnacji, jest to obecnie urzędujący rektor prof. Marcin Lorenc.

- Uczelniana komisja wyborcza podjęła decyzję o wznowieniu zawieszonej procedury wyborczej, ponieważ warunki techniczne pozwalają na przeprowadzenie wyborów online - mówi Tomasz Ciecierski z Politechniki Opolskiej. - To nie jest kampania samorządowa czy parlamentarna. Wyborcami są elektorzy. Zarówno oni, jak i kandydaci znają się od lat. Dotychczasowe doświadczenia na pewno wpłyną na wybór i nie ma tu miejsca na wiece.

Uczelnia zapowiada, że społeczność akademicka będzie miała okazję zadać kandydatom pytania. Wirtualne spotkanie zostało zaplanowane na 7 kwietnia. - Przetestowaliśmy takie rozwiązanie i ono działa bez zarzutu - mówi Tomasz Ciecierski.

- Jestem zażenowany taką postawą - mówi prof. Roman Ulbrich, członek rady uczelni. - Nie o takie wartości walczyłem w latach '80.

Wybory rektora w wersji online odbędą się 9 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie