Prof. Marek Masnyk wybrany na rektora Uniwersytetu Opolskiego na drugą kadencję. Pokieruje uczelnią do 2024 roku. Kontrkandydatów nie było

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Marek Masnyk pokieruje Uniwersytetem Opolskim w latach 2020-2024. Jego kandydaturę poparła zdecydowana większość elektorów.
Prof. Marek Masnyk pokieruje Uniwersytetem Opolskim w latach 2020-2024. Jego kandydaturę poparła zdecydowana większość elektorów. Uniwersytet Opolski
Głosowanie odbyło się w formie elektronicznej. W wyborach wzięło udział 95 elektorów na 100. 90 poparło kandydaturę profesora Marka Masynka.

7 maja 2020 roku prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, został wybrany na drugą kadencję. Będzie kierował uczelnią w latach 2020-2024.

- W głosowaniu wzięło udział 95 osób ze 100 uprawnionych. 90 zagłosowało „za”, trzy osoby były "przeciw”, dwie wstrzymały się od głosu – informuje prof. Daniel Janecki, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej.

- Uniwersytet Opolski jest pod wieloma względami w dość dobrej kondycji, w tym zwłaszcza w niezłej sytuacji finansowej. Jako największa uczelnia w mieście i regionie, a także uczelnia o bardzo dużym potencjale naukowym oraz mierzalnych efektach prowadzonych badań, Uniwersytet powinien dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać pozycję akademickiego lidera w regionie, a także włączyć się do rywalizacji na poziomie krajowym na tych polach, w których posiada największy potencjał i możliwości rozwoju - wyjaśniał rektor w swojej deklaracji programowej.

- Chcemy, by Uniwersytet postrzegany był jako centrum intelektualne regionu, chcemy być postrzegani jako główny inicjator i sprawca rozwoju opartego na innowacjach, które generuje i rozwija. Prowadzić to ma do ugruntowania i promowania w świadomości społecznej wizerunku Uniwersytetu jako wiodącego ośrodka naukowo-badawczego zaplecza miasta i regionu. Za fałszywy i obrażający naszą wspólnotę akademicką uważam pogląd, że Uniwersytet jest w marazmie. Za nami 70 lat historii, tradycji i dokonań pokoleń, i konkretnych osób. Dzisiaj możemy pochwalić się ustabilizowaną pozycją w rankingach szkół wyższych - ocenił.

- Jesteśmy szesnastym Uniwersytetem w kraju z realnymi szansami awansu o 2-3 miejsca. Opole jest atrakcyjnym miejscem do studiowania zarówno dla studentów z regionu i kraju, a także dla studentów zagranicznych. Sukcesywnie rozszerzamy ofertę dydaktyczną i wyznaczamy nowe „koła napędowe” rozwoju. Powoli stajemy się częścią europejskiej przestrzeni akademickiej - wskazał.

Rektor oceniał, że ogromnym sukcesem naszego Uniwersytetu okazało się skuteczne aplikowanie w programie sieci Uniwersytetów Europejskich.

W tym elitarnym gronie znalazło się tylko pięć polskich uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Opolski, który jest członkiem konsorcjum FORTHEM. Pracownicy naszego Uniwersytetu biorą również udział w prestiżowym, europejskim programie badawczym HORIZON 2020. W kolejnych latach planujemy dalszy intensywny rozwój międzynarodowych form działalności naszego Uniwersytetu.

- Prowadzimy dziś badania w 19 dyscyplinach naukowych. Dysponujemy niemałym potencjałem naukowo-badawczym, chociaż rzeczywista jego ocena nastąpi najwcześniej w 2022 roku w ramach pierwszej ewaluacji dyscyplin naukowych. Kadra akademicka to blisko 700 nauczycieli akademickich na pełnym etacie, w tym niemal 300 tzw. samodzielnych pracowników naukowych. Posiadamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach oraz stopnia doktora w czternastu dyscyplinach naukowych. Bez nauki na wysokim poziomie nie można prowadzić dydaktyki uniwersyteckiej. Tego oczekuje od nas ponad 8 tysięcy studiującej młodzieży. Wysoka jakość badań i kształcenia musi stać się znakiem rozpoznawczym naszej Uczelni - zapowiadał rektor.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska