Prof. Mirosław Lenart z UO stoi na czele Zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Z prawej prof. Mirosław Lenart. Członkiem komitetu ze strony włoskiej jest Filiberto Agostini.
Z prawej prof. Mirosław Lenart. Członkiem komitetu ze strony włoskiej jest Filiberto Agostini. uw
Jubileusz padewskiej uczelni obchodzony będzie w 2022 roku. Prof. Mirosław Lenart na przewodniczącego okolicznościowego komitetu został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

- Uniwersytet w Padwie jest dla historii i kultury polskiej wyjątkowy. Dla kształcenia elit polskich, dla tworzenia wizerunku kulturalnego wykształconego Europejczyka Padwa odegrała w XVI i pierwszej połowie XVII wieku rolę absolutnie kluczową - mówi prof. Mirosław Lenart.

Opolski uczony jest kierownikiem Pracowni Literatury Epok Dawnych Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO. Kieruje także Archiwum Państwowym w Opolu. W latach 2006-2010 był profesorem kontraktowym na Uniwersytecie w Padwie, gdzie prowadził wykłady z historii kultury polskiej.

Jest badaczem związków literackich, artystycznych i kulturalnych polsko-włoskich oraz literatury religijnej i religijności. Swoje badania koncentruje na szczegółowym rozpoznaniu głównych ośrodków życia intelektualnego dawnej Republiki Weneckiej oraz ich wpływie na twórczość autorów pochodzących z terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gromadzi przy tym informacje na temat aktywności Polaków związanych z Padwą i tamtejszym Ateneum. Jest pomysłodawcą powstania we Włoszech międzynarodowego stowarzyszenia intelektualistów, wzorowanego na renesansowych akademiach, nawiązującego do aktywności studentów skupionych w padewskim contubernium Polonorum.

Do zadań zespołu, którym kieruje, należy przygotowanie analizy relacji polsko-włoskich w kontekście związków Polski z Uniwersytetem w Padwie na przestrzeni wieków, programu inicjatyw rekomendowanych do podjęcia z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie, które zostaną objęte patronatem ministra oraz koordynowanie inicjatyw oraz opracowanie podsumowującej publikacji.

- Na ścianach uniwersytetu padewskiego wisi około 300 znaków herbowych polskich studentów. Ponadto są tam iluminowane metryki nacji polskiej w dwóch tomach , których faksymile wydamy w tym roku z Instytutem Polonica - mówi prof. Lenart.
Studiowali tam m.in. Kochanowski, Kopernik, Zamoyski. Na bazie włoskiej uczelni został założony Uniwersytet Jagielloński. ą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska