Prof. Paweł Kazimierz Kafarski nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Prof. Paweł Kazimierz Kafarski to wybitny chemik, od piątku doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
Prof. Paweł Kazimierz Kafarski to wybitny chemik, od piątku doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Anna Grudzka
Prof. Paweł Kazimierz Kafarski to wybitny chemik o światowej renomie, który potrafi harmonijnie łączyć walory umysłu z wrażliwością etyczną. - Uczeń Mistrzów, Mistrz uczniów, Człowiek, Nauczyciel, Uczony, a od dzisiaj również Doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego – tak podsumował jego dorobek naukowy prof. Jacek Lipok, laudator w przewodzie doktorskim prof. Kafarskiego.

Uroczystość uhonorowania prof. Kafarskiego najwyższą godnością akademicką była najważniejszym elementem piątkowej uroczystości związanej z dorocznym świętem Uniwersytetu Opolskiego.

Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „65 lat tradycji. 25 lat Uniwersytetu”.

W Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego zebrały się tłumy. Przybyły władze uczelni wyższych z całej Polski, a także samorządowcy, politycy i sympatycy opolskiej Alma Mater.

- Dzisiejsze święto ma charakter wyjątkowy. Inaugurujemy bowiem rok jubileuszowy: 65-lecie naszej uczeni i ćwierćwiecze w formule uniwersytetu. To będzie rok działań promocyjnych, spotkań i konferencji. Bo tu w Opolu stworzyliśmy przestrzeń, której spotkały się tradycja i nowoczesność – mówił prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Po wystąpieniu rektora laudację z okazji przyznania tytułu doktora honorowego prof. Kafarskiemu wygłosił prof. Jacek Lipok, który mówił m.in. o jego zainteresowaniach badawczych.

- Szczególnie dużo uwagi poświęcił projektowaniu inhibitorów wybranych enzymów w nadziei, że uda się w ten sposób uzyskać leki przeciw chorobom cywilizacyjnym, takim jak: nowotwory, malaria, wrzody żołądka czy gruźlica. W ostatnich latach intensywnie poszukuje nowego środka przeciw osteoporozie – mówił prof. Lipok.
Znaczną część swoich badań prof. Kafarski realizował we współpracy z wieloma jednostkami naukowymi w kraju i zagranicą.

Najefektywniejsze i najdłużej trwające badania prowadził z grupami prof. Giuseppe Forlaniego z Uniwersytetu w Ferrarze, prof. Jean-Luc Pirata z EcoleNationaleSuperieure de Chimie de Montpellier, prof. EricaOldfielda z Uniwersytetu w Chicago czy prof. Johna Daltona z Politechniki w Sydney.

Prof. Kafarski jest autorem czterech monografii, 22 rozdziałów w książkach oraz dwóch prac zbiorowych. Poza tym opatentował 13 wynalazków i jest współautorem 300 publikacji. Wypromował 37 doktorów.

Laudator podkreślał także szczególne więzi prof. Kafarskiego z Uniwersytetem Opolskim trwające od 1982 roku. To on wraz z prof. Piotrem Wieczorkiem tworzył kierunek agrobiochemia. Na Uniwersytecie Opolskim pracował do roku 2015 i wypromował tu 8 doktorów.

– Pracując w Opolu profesor Kafarski zainicjował wiele tematów badawczych, które stały się wyróżnikiem opolskiej chemii uniwersyteckiej i pozwoliły na usamodzielnienie się grona jego współpracowników – mówi prof. Lipok.

Nie ma wielu nagród, bo się o nie nie stara, ale w środowisku znany jest z tego, że dydaktyka jest jego wielką pasją. Potrafi przejechać pół Polski, gdy doktoranci poproszą go o wykład.

Prof. Kafarski przyznał, że wyróżnieniem jest zażenowany. – Czuję się trochę jak mały żuczek zaproszony na bal do królowej pszczół - przyznał i wywołał na sali salwę serdecznego śmiechu.

Dziękował także za wszystkie ciepłe słowa, co do których jak powiedział ma wiele wątpliwości. – Czy to o mnie jest – stwierdził.

- WSP przyjęło mnie w swoje progi w trudnym dla mojej kariery okresie. Komitet uczelniany poinformował mnie wtedy, że nie widzi możliwości, żeby prowadził zajęcia dydaktyczne, co oznaczało, że mnie zwalniają. Tu szczególne podziękowania należą się pani profesor Rzeszotarskiej, która zgodziła się bym tu pracował. Postawiła tylko jeden warunek. Razem z prof. Wieczorkiem mieliśmy stworzyć front badawczy w zakresie chemii biologizowanej. Chyba się to nam udało – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska