Profesor Jan Miodek w Opolu: Tu zaczął się Śląsk

Redakcja
- Mam tu wielu przyjaciół, często tu przyjeżdżam. Dlatego Opole jest bardzo ważnym dla mnie miastem - mówił profesor Jan Miodek.
- Mam tu wielu przyjaciół, często tu przyjeżdżam. Dlatego Opole jest bardzo ważnym dla mnie miastem - mówił profesor Jan Miodek. Sławomir Mielnik (O)
- Opole jest trzecim – po Tarnowskich Górach, gdzie się urodziłem i Wrocławiu, gdzie pracuję - miastem mego życia – mówił dziś w Opolu na UO wybitny polski językoznawca profesor Jan Miodek.

Profesor tym razem dał wykład w ramach rozpoczętego właśnie Tygodnia Naukowego (Tydzień jest związany z obchodami 800-lecia Opola).

– Muszę zaznaczyć, że choć lokacja Opola datowana jest na 1217 rok, to Opole – jako osada, gród – jest starsze o parę wieków!– podkreślał prof. Miodek. – Opole musiało istnieć przed IX stuleciem, skoro w zapiskach z IX wieku mowa o plemieniu Opoloninów.

Profesor Miodek wziął licznie zabranych do Błękitnej Auli Uniwersytetu Opolskiego (brakowało miejsc siedzących) w podróż po historii nazw Opolszczyzny. – Samo Opole znaczy tyle, co skupienie większej liczby osad grodowych.

Groszowice (obecnie dzielnica Opola) była kiedyś osadą, która swą nazwę wzięła od od słowa Grosz, które było zdrobnieniem imienia Grodzisław.

- Prószków koło Opola: nazwa ta zapisywana jest tu przez o z kreską. I słusznie, bo słowo „proszek” stoi na początku nazwy tej miejscowości – mówił językoznawca.

Mówił też o czeskich wpływach na nazwy opolskich miejscowości. Głubczyce wzięły nazwę od czeskiego „Głąba”, Prudnik to osada, w której zamieszkiwali potomkowie Prondzika.

- Kielcza zaś, z której pochodził słynny Wincety z Kielczy, autor hymnu Gaude Mater Polonia, jaki rozbrzmiewa na wszystkich polskich uczelniach, to nazwa wywodząca się od słowa kiełki… Pejzaż nazewniczy Opolszczyzny jest niezwykły!

Profesor w swym wykładzie podkreślił także, że to właśnie na ziemiach opolskich znajdował się historycznie Śląsk właściwy.

– Dziś Śląsk kojarzy się z Katowcami, Chorzowem, Tarnowskimi Górami… Otóż – proszę państwa – Śląsk – ten najbardziej śląski ze wszystkich Śląsków – to ten raciborsko-opolsko-wrocławsko-legnicki. Tu się Śląsk zaczął. To, co teraz powszechnie kojarzy się ze Śląskiem było Małopolską – mówił. – Wszystkie „śląskie” parafie należały do diecezji krakowskiej.

Wykład językoznawcy został nagrodzony brawami. Tydzień Naukowy to wydarzenie, które organizuje UO wraz z Opolem z okazji 800-lecia miasta. Potrwa do piątku włącznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska