Profesor Nicieja ostrzega: standardy kultury akademickiej upadają

Redakcja
Profesorowie Marek Tukiendorf i Stanisław Nicieja, rektorzy PO i UO, życzyli wiele dobra sobie nawzajem i swoim uczelniom.
Profesorowie Marek Tukiendorf i Stanisław Nicieja, rektorzy PO i UO, życzyli wiele dobra sobie nawzajem i swoim uczelniom. Sławomir Mielnik
Pracownicy opolskich uczelni w auli Muzeum Diecezjalnego podzielili się opłatkiem i życzeniami.

Do tradycji spotkań opłatkowo-noworocznych środowiska akademickiego należą życzenia rektorów opolskich uczelni. Wyjątkowo mocno zabrzmiały słowa rektora UO prof. Stanisława Niciei:

- Uniwersytet ma obowiązek utrzymywania standardów - podkreślił. - Dlatego dziś, gdy z opłatkiem w ręku mówimy sobie serdeczne i dobre słowa przestrzegam, że standard kultury się obniża. Do obyczaju akademickiego wdzierają się słowa złe i agresywne. Także w murach mojej uczelni widuję ludzi niedbale ubranych, źle, wulgarnie mówiących, szczycących się tym, że niczego nie czytają. To nie pijaczkowie, to słabe elity zagrażają narodowi.

O obowiązkach nauczycieli akademickich przypomniał, nawiązując do Ewangelii o wędrówce mędrców do Dzieciątka, bp gliwicki Jan Kopiec.

- Szukanie i zdobywanie prawdy decyduje o funkcjonowaniu uczelni - mówił. - Prawda nie może być deformowana pod wpływem doraźnych chęci i krótkotrwałych mód. Niech mędrcy, którzy do prawdy dążyli i dotarli będą waszymi patronami.

Przed opłatkiem i wymianą życzeń wspólnie śpiewano kolędy, a klerycy opolskiego seminarium recytowali poezję o Bożym Narodzeniu Ernesta Brylla i ks. Jana Twardowskiego.

Bp Andrzej Czaja podziękował pracownikom nauki za wszystko co robią dla młodego pokolenia i jego duchowej formacji. Przypomniał, że w nowym 2014 roku czeka nas m.in. kanonizacja Jana Pawła II. Przypomniał, że obowiązkiem środowiska akademickiego jest przywrócić refleksję nad życiem i dorobkiem błogosławionego papieża, który został w Polsce trochę odłożony na półkę.

Ordynariusz opolski nawiązał też do zaplanowanych w tym roku wyborów.

- My, środowisko akademickie, jesteśmy zobowiązani do tego, by podciągnąć do góry poziom debaty przedwyborczej. Wielkim zadaniem jest przypominanie młodemu człowiekowi, że to jest jego wielkie prawo, wielka odpowiedzialność, by po prostu pójść na wybory. Ale też by rozeznawać się, by kreatywnie do nich podchodzić, włączając myślenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska