Program Czyste Powietrze na Opolszczyźnie po kontroli NIK. "Wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Opolu źle przygotował się do programu"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Opolska delegatura NIK przeprowadziła kontrolę działań podejmowanych w WFOŚiGW związanych z przygotowaniami do wdrożenia programu i jego realizacją w okresie od od 19 września 2018 r. do 19 lipca 2019 r.
Opolska delegatura NIK przeprowadziła kontrolę działań podejmowanych w WFOŚiGW związanych z przygotowaniami do wdrożenia programu i jego realizacją w okresie od od 19 września 2018 r. do 19 lipca 2019 r. Piotr Guzik
Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdzała, jak opolski fundusz fundusz ochrony środowiska przygotował się do programu "Czyste Powietrze", którego celem jest zmniejszenie niskiej emisji przez przyznawanie mieszkańcom dopłat na wymianę starych pieców i instalacji grzewczych.

Opolska delegatura NIK przeprowadziła kontrolę działań podejmowanych w WFOŚiGW związanych z przygotowaniami do wdrożenia programu i jego realizacją w okresie od 19 września 2018 r. do 19 lipca 2019 r.

Sprawdzano terminowość i merytoryczną poprawność załatwiania wniosków, a także sposób zlecania rozpatrywania wniosków osobom spoza funduszu i zapewnienie ochrony danych osobowych wnioskodawców.

Z wniosków wynika, że po pierwsze zaniechano rzetelnego przygotowania do rozpatrywania wniosków oraz naruszono przepisy przy powierzaniu weryfikacji wniosków osobom spoza funduszu.

- Zasadniczy wpływ na negatywną ocenę kontrolowanej działalności miało systemowe zaniechanie – wstrzymanie rozpatrywania wniosków do momentu uzyskania zapewnienia finansowania działań w ramach Programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje Iwona Zyman, dyrektor delegatury NIK w Opolu.

I kontynuuje: - Pomimo spodziewanej znacznej liczby wniosków o dofinansowanie z programu, w funduszu nie została ustanowiona właściwa struktura organizacyjna umożliwiająca sprawne rozpatrywanie napływających wniosków, a pracowników, którym powierzono te zadania, nie przeszkolono z zasad rozpatrywania wniosków. Jednocześnie, z uwagi na kontynuowanie zmniejszania zatrudnienia, zadania związane z obsługą administracyjną wykonywane były przez pracowników merytorycznych, co ograniczało zdolność jednostki do sprawnej realizacji programu.

Wg raportu NIK do rozpoczęcia naboru wniosków (19 września 2018 r.) nie oszacowano ani nie ustalono parametrów umożliwiających ocenę przygotowania funduszu do realizacji programu, m.in. spodziewanej liczby wniosków oraz ich wartości, pracochłonności obsługi osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania i wnioskodawców.

W czasie, gdy trwały przygotowania do wdrażania programu w opolskim funduszu, kierowanym wówczas przez prezesa Henryka Tylaka (odwołany z funkcji w lipcu 2019r.), kontynuowano redukcję zatrudnienia (z 43 etatów na koniec 2017 r. do 33 etatów na 31 marca 2019 r.), nie zapewniono zatrudnienia adekwatnego do skali nowego zadania ani nie zmodyfikowano struktury organizacyjnej.

- Dopiero 30 października 2018 r. utworzono Zespół Obsługi Programu Czyste Powietrze, a pierwszych pracowników merytorycznych przeniesiono do tej komórki organizacyjnej jeszcze później, bo w grudniu 2018 r., przy czym aż do początku lutego 2019 r. zajmowali się oni również obsługą innych programów - wskazuje Iwona Zyman.

Nie dopełniono też w wymaganych terminach procedur związanych z przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków (np. wzory dokumentów takich jak karta oceny wniosku, umowa dotacji, umowa pożyczki, regulamin naboru wniosków, metodyka szacowania efektu ekologicznego). Zasady udzielania dofinansowania zostały zatwierdzone pod koniec listopada 2018 r., a metodyka oceny zdolności kredytowej osób fizycznych wnioskujących o pożyczkę została przyjęta w lutym 2019 r.

Nie zmieniono planu finansowego funduszu na rok 2018, ani nawet nie podjęto prób jego zmiany, w celu zapewnienia pieniędzy niezbędnych do realizacji programu, pomimo że fundusz dysponował wolnymi środkami. Nie zapewniono, przed rozpoczęciem naboru wniosków, stosownych szkoleń dla pracowników rozpatrujących wnioski.

Czyste Powietrze - opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków

W efekcie w 2018 r. opolski fundusz nie rozpatrzył żadnego wniosku w ramach "Czystego Powietrza", a kolejne napływały. Niemal wszystkie wnioski rozpatrzone zostały z opóźnieniem.

W okresie od 19 września 2018 r. do 19 lipca 2019 r. w ramach wpłynęło 1868 wniosków o łącznej wartości 38 455 tys. zł. Pozytywnie rozpatrzonych zostało 455 wniosków, a 94 wnioski rozpatrzono negatywne.

Do zakończenia czynności kontrolnych (30 sierpnia 2019 r.) zawartych zostało 353 umów (wszystkie w 2019 r., w 2018 r. nie zweryfikowano żadnego wniosku i nie zwarto żadnej umowy).

Beneficjenci otrzymali 1 mln 392 tys. zł, co stanowiło zaledwie 3,6 proc. wartości wszystkich wniosków z programu złożonych do funduszu.

Niemal wszystkie wnioski rozpatrzone zostały z uchybieniem terminu 90 dni roboczych, tj. z opóźnieniem wynoszącym od 1 do 119 dni roboczych, a przeciętna zwłoka w rozpatrywaniu tych wniosków wynosiła 58 dni roboczych.

Na dzień zakończenia kontroli do rozpatrzenia pozostawało 1280 wniosków, z których dla 558 maksymalny termin ich załatwienia został przekroczony od 2 do 125 dni roboczych.

W WFOŚiGW źle chroniono dane osobowe

NIK stwierdził też nieprawidłowości w dokumentacji związanej z ochroną danych osobowych. Wskazał, że opolski fundusz bezpodstawnie nie zastosował Prawa zamówień publicznych przy zlecaniu weryfikacji wniosków osobom fizycznym niebędącymi pracownikami kontrolowanej jednostki.

Ponieważ większość pracowników Zespołu Obsługi Programu Czyste Powietrze od maja 2019 r. była na chorobowym ówczesny prezes funduszu zlecił kompleksową weryfikację wniosków osobom fizycznym niebędącym pracownikami. W ocenie NIK naruszył przy tym Prawo zamówień publicznych oraz wewnętrzny regulamin udzielania zamówień, ponieważ nie oszacowano wartości zamówienia ani nie przeprowadzono postępowania.

- Zleceniobiorcy zostali w większości arbitralnie wytypowani przez prezesa, który zdecydował o ich zaangażowaniu dosłownie „z dnia na dzień”, bez stosowania jakiejkolwiek sformalizowanej procedury - czytamy w uzasadnieniu.

Wydając dokumentację dotyczącą rozpatrywanych wniosków osobom spoza funduszu nie zapewniono, aby przetwarzanie zawartych w nich szczegółowych danych osobowych odbywało się w sposób w pełni odpowiadający wymogom wynikającym z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Np. nie weryfikowano czy osoby rozpatrujące wnioski miały warunki do bezpiecznego przechowywania dokumentów, opierając się wyłącznie na ich oświadczeniach.

NIK nie dopatrzył się natomiast uchybień sposobie rozpatrywania wniosków o dofinansowanie, wypłacania dofinansowania i promowania w programu w tym okresie.

Wypłata przyznanego dofinansowania dokonywana była niezwłocznie i w prawidłowych wysokościach. Do pozytywnych działań kontrolowanej jednostki Najwyższa Izba Kontroli zaliczyła również zorganizowanie spotkań promujących program oraz nawiązanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie województwa opolskiego w zakresie rozpowszechniania informacji (w spotkaniach wzięło udział ponad 4300 osób).

Skąd problemy zdrowotne pracowników w czasie zarządów prezesa Tylaka?

Wg NIK pracownicy wiązali pogorszenie stanu zdrowia z nadmiernym obciążeniem obowiązkami, którym – pomimo deklarowanych najlepszych starań – nie mogli sprostać oraz stałą krytyką i przypisywaniem winy za narastające zaległości.

Czytaj także

Opolska delegatura podała, że pismem z 6 grudnia 2019 r. obecny prezes zarządu funduszu (jest nim Maciej Stefański) poinformował o wykonaniu wniosków pokontrolnych, m.in. o wprowadzeniu zmian organizacyjnych, zawarciu 19 porozumień z gminami w sprawie realizacji programu, przeszkoleniu pracowników, zakończeniu współpracy z zleceniobiorcami, którzy rozpatrywali wnioski poza funduszem oraz o wprowadzeniu Polityki ochrony danych osobowych przewidującej weryfikację warunków organizacyjnych i technicznych, zapewniających bezpieczeństwo przetwarzania powierzonych danych osobowych.

- Według oświadczenia prezesa na dzień 6 grudnia 2019 r. zaległości w rozpatrywaniu wniosków zostały zlikwidowane, a bieżące wnioski były rozpatrywane w terminach zgodnych z regulaminem naboru wniosków - podano.

Fala upadłości dopiero przed nami?

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ble, ble ble znaczy program to kicha i to wszystko jest robione na pokaz rząd nie jest zainteresowany tematem, jedyne co robią to wprowadzanie coraz to więcej zakazów i kar, brawo PiS

G
Gość

Dla zainteresowanych !!! .

Dobre kotły ekologiczne z niską emisją spalin

https://www.youtube.com/watch?v=8N2UD59g57Y

G
Gość
31 stycznia, 17:41, borsuczek:

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

Myśliwi to psychopaci...

P
Plebanek
31 stycznia, 17:41, borsuczek:

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

31 stycznia, 18:40, w obronie Bor_suka:

Najłatwiej się kogoś ocenia... ciekaw jestem czy Ty gdybyś całe swoje życie kradł, kłamał, oszukiwał, mataczył, lizał d..pę, wyłudzał to jednorazowe uzyskanie stanowiska szefa instytucji państwowej od razu odmieniłoby Cię i stałbyś się wzorem?? Pewnie nie. Nie daliście Heniowi wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji to wydymał Skarb Państwa na kolejne lekko licząc kilkadzesiąt kawałków za elquatro... To nie jego wina!!! WARA od niego zdradzieckie mordy!!!

Podobno do chrztu podawali go na widłach... taki już wtedy był fajny🤣

w
w obronie Bor_suka
31 stycznia, 17:41, borsuczek:

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

Najłatwiej się kogoś ocenia... ciekaw jestem czy Ty gdybyś całe swoje życie kradł, kłamał, oszukiwał, mataczył, lizał d..pę, wyłudzał to jednorazowe uzyskanie stanowiska szefa instytucji państwowej od razu odmieniłoby Cię i stałbyś się wzorem?? Pewnie nie. Nie daliście Heniowi wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji to wydymał Skarb Państwa na kolejne lekko licząc kilkadzesiąt kawałków za elquatro... To nie jego wina!!! WARA od niego zdradzieckie mordy!!!

b
borat
31 stycznia, 17:41, borsuczek:

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

31 stycznia, 17:43, :):

I podobno wszędzie się chwali znajomościami w strukturach PIS i u samego Mateuszka....

Polowanie na L4??????

Kpina z ZUS

G
Gość
31 stycznia, 17:49, Gość:

T. jest najlepszy, jak wypije alkohol.... wtedy wychodzi z niego prawdziwy cham i prostak... a zdarza mu się to nierzadko... wszystkich ciekawi, dlaczego ma jeszcze pozwolenie na broń... czyżby KWP nie miała żadnych sygnałów odnośnie tej kanalii????

Krąży wiele historii

G
Gość

T. jest najlepszy, jak wypije alkohol.... wtedy wychodzi z niego prawdziwy cham i prostak... a zdarza mu się to nierzadko... wszystkich ciekawi, dlaczego ma jeszcze pozwolenie na broń... czyżby KWP nie miała żadnych sygnałów odnośnie tej kanalii????

p
pablo

Ciekawe, czy odpowie za mobbing, o który jest oskarżony...

A może nazywanie pracownic kur..mi leży w dobrym tonie i jest zgodne z wartościami, które wyniósł z domu rodzinnego

:)
31 stycznia, 17:41, borsuczek:

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

I podobno wszędzie się chwali znajomościami w strukturach PIS i u samego Mateuszka....

b
borsuczek

To wszystko fakt. Tymczasem Pan Henryk Tylak przebywa na długotrwałym chorobowym, na które uciekł w przeddzień jego odwołania. Żyje sobie nieźle, prawie codziennie poluje i zabija dzikie zwierzęta, śmiejąc się ludziom w twarz. Jak pracownicy Funduszu byli na zwolnieniu L4, nasłał na nich komisję ZUS... Sam rażąco naruszając warunki zwolnienia L4 śmieje się ZUS-owi i Wam wszystkim w twarz...

O
Osa

Tak wszystkie urzędu działają w Polsce jedna wielka improwizacja.

G
Gość

Cała sprawa z dofinansowaniem wymiany pieca to wielki skandal. Do czerwca 2019 r. obowiązywał regulamin, wg którego można było złożyć wniosek do 12 miesięcy od daty rozpoczęcia inwestycji. Inwestycję rozpocząłem w czerwcu 2019 r. Kiedy w sierpniu 2019 r. chciałem złożyć wniosek (jeszcze w trakcie trwania inwestycji) poinformowano mnie, że od lipca 2019 obowiązuje nowy regulamin, wg którego wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji. Skąd miałem wiedzieć, że nagle jakiś kacyk pisowski wpadnie na ten pomysł? Chodziło tylko o wielka propagandę, by Morawiecki i cała banda pisowska mogła chwalić się, jak to walczą ze smogiem. Co to jest za państwo, które ma tak niestabilne prawo? Zmieniają sobie przepisy, jak im wygodnie. I właśnie o to tej całej bandzie chodzi. Przejąć państwo, jego instytucje i być bezkarnym. A potem będą gadali o jakiejś ulicy i zagranicy. Zagranica to jedyny nasz ratunek. Tak było w komunie i tak jest teraz. Komuniści też sobie ustalali prawo, jak im było wygodnie. PiS mentalnie jest w PRL. A Kaczyński tym bardziej. Teraz do pełni szczęścia brakuje im jeszcze sądów. W tym celu omamiają ludzi jakąś pseudo-patriotyczną narracją, a niestety "ciemny lud" to kupuje.

G
Gość

Czekam na rozpatrzenie wniosku od września.Nie wiem czy można to nazwać uporaniem się z zaleglosciami?

r
rew

Tekturowe państwo PiS.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3