Program Czyste powietrze w województwie opolskim. Do końca stycznia złożono 2831 wniosków na ponad 50 mln zł

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Małgorzata Oleksiewicz (od lewej), Maciej Stefański i Barbara Lesik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Małgorzata Oleksiewicz (od lewej), Maciej Stefański i Barbara Lesik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Edyta Hanszke
2831 wniosków o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze" złożyli mieszkańcy województwa opolskiego do końca stycznia 2020 roku na kwotę 50 754 487 zł zł.

W tym czasie podjęto też 2062 decyzji w sprawie przyznania lub odrzucenia wniosku, a łączna wartość wniosków rozpatrzonych pozytywnie sięga 28 866 009 zł. Zawarto 1 379 umów na łączną wartość 21 582 955 zł.

Takie dane podał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu realizujący rządowy program Czyste powietrze w województwie opolskim.

Prezes Maciej Stefański podkreślił, że po objęciu przez niego funkcji (w lipcu 2019 roku) z ostatniego miejsca pod względem realizacji programu województwo przesunęło się na 9, z wynikiem 76 proc. rozpatrzonych wniosków, podczas gdy za jego poprzednika ten poziom sięgał 32 proc.

- To efekt dobrej pracy zespołu i reorganizacji - podkreślił Maciej Stefański i podał, że obecnie wstępną analizą wniosków zajmują się cztery osoby, tyle samo - ich oceną.

- Usprawniliśmy też działalności punktu informacyjnego, w którym pracują trzy osoby. Wniosku nie napiszą, ale odpowiedzą na wiele pytań i rozwieją wątpliwości - dodała Małgorzata Oleksiewicz, kierownik zespołu Czyste Powietrze w WFOSiGW w Opolu.

Podkreśliła też, że w 20 gminach, które podpisały umowy z funduszem, są przeszkoleni pracownicy, u których także można uzyskać poradę i pomoc przy wypełnianiu wniosku, a następnie złożyć papierowy wniosek do przekazania do siedziby funduszu w Opolu.

Oleksiewicz poradziła, że wnioski najlepiej jest wypełniać online, ponieważ system jest zaprojektowany tak, że np. wskazuje maksymalną możliwą do uzyskania wartość dofinansowania. Z kolei złożyć je trzeba w wersji papierowej lub przez e-PUAP.

Pytana o najczęstsze przyczyny odmowy przyznania pomocy z programu, wskazała na brak prawa własności do nieruchomości, złożenie wniosku po rozpoczęciu inwestycji, nieuzupełnienie braków we wnioskach mimo dwukrotnych wezwań.

- Ważne są też m.in. parametry urządzeń kupowanych w ramach inwestycji. Na przykład nie wystarczy, że kotły na paliwo stałe będą V klasy, muszą też spełniać wymogi ekodesignu i ekoprojektu - wyjaśniła Małgorzata Oleksiewicz.

Osobom, które zamierzają się ubiegać o dofinansowanie w tym sezonie grzewczym radziła, by składały wniosek już teraz. Fundusz ma 90 dni na jego rozpatrzenie, a w przypadku konieczności uzupełnienia ten termin może być dłuższy.

Przypomnijmy, że na program Czyste powietrze przeznaczono 103 mld zł na 10 lat. Dysponuje nimi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ruszył we wrześniu 2018r., a obecnie obowiązującą - od 29 lipca 2019 r. - jest jego trzecia wersja.

Wg najnowszych zapisów składający wnioski od stycznia br. nie uzyskają już dopłaty do kupna i montażu kotła grzewczego w nowych budynkach.

W starych budynkach dotacja przysługuje na zakup i montaż źródła ciepła oraz termoizolację. Beneficjenci mogą się też starać o pożyczkę, jeśli nie stać ich na sfinansowanie wkładu własnego. Na montaż OZE przysługuje tylko pożyczka.

Opolanie zabiegający o wsparcie z programu Czyste powietrze najczęściej wymieniają stare piece na gazowe i pompy ciepła, następnie piece na biomasę i ekogroszek.

Maciej Stefański, prezes WFOŚiGW w Opolu, pytany o zmiany, które mogłyby skrócić procedury, mówił, że w jego ocenie wniosek powinien być prostszy (obecny ma 16 stron), a dofinansowanie przyznawane ryczałtem w ustalonej wysokości np. 4 tys. zł na inwestycję, bez analizowania wysokości dochodów wnioskującego, zdecydowanie skróciłoby czas.

- Dla osób najbiedniejszych powinny być realizowane inne programy, z udziałem gmin - ocenił.

Barbara Lesik, kierownik zespołu odpowiedzialnego za pozostałe działania funduszu, dodała, że po zmianie ustawy termomodernizacyjnej w 2019 r., samorządy mogą korzystać z programu dla ubogich energetycznie z 70 proc. dofinansowaniem z budżetu państwa, 30-procentowym wkładem własnym, z czego 10 proc. stanowi udział mieszkańców. Ci ostatni mają możliwość odrobienia tego udziału w czasie robót publicznych.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krys

Powinni częściej robic dofinansowania do wymiany pieców https://sklep.grzejniki-purmo.com/kategoria-produktu/piece-gazowe/

O
Opolanin 1970
9 lutego, 11:07, Andrzej:

Czyste powietrze , dla kogo ten program chyba tylko dla nierobów tak jak wszystkie pisownię programy. Najlepiej nie chodzić do pracy wtedy rząd ci zafunduje darmową wymianę pieca , dociepli dom itp

Oczywiście, że dla nierobow. Jak pracujesz to dostaniesz max 30%dopłaty z tym, że najpierw całość musisz zrobić za własną kasę! Czyli kredyt!

Nie lepiej w Opolu rozwinąć linie z ECO. Ale oczywiście nic się nie opłaca pomimo, że w ECO większość ma miasto. Nic prezydent z swoimi radnymi nie robi w tym kierunku aby było łatwiej mieszkańcom. Przykre to!

A
Andrzej

Czyste powietrze , dla kogo ten program chyba tylko dla nierobów tak jak wszystkie pisownię programy. Najlepiej nie chodzić do pracy wtedy rząd ci zafunduje darmową wymianę pieca , dociepli dom itp

I
Igma

Pani Edyta Hanszke.

Proszę przeczytać jak to działa u naszych sąsiadów z Wrocławia.

Mam to samo.

Tutaj adres:

https://www.spidersweb.pl/2019/02/program-czyste-powietrze-opinie.html

r
rew

Kolejny PiSowski niewypał

N
Normalny
9 lutego, 8:55, Gość:

Czyste powietrze tylko przez podłączenie wszystkich budynków do sieci co i do Elektrowni Opole

Sieć co z Elektrowni chce wyłączyć Wiśniewski i na siłę wszystkich gazyfikowac!

G
Gość

Czyste powietrze tylko przez podłączenie wszystkich budynków do sieci co i do Elektrowni Opole

Dodaj ogłoszenie