Program Obywatel.IT. Darmowe szkolenia z korzystania z Internetu dla mieszkańców województwa opolskiego. Warunek? Ukończone 25 lat

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
123RF
Szkolenia finansowane z unijnego programu prowadzone będą do końca lipca 2019 roku. Na stronie internetowej programu można sprawdzić, które opolskie gminy się do niego włączyły. Jest wśród nich m.in. Kędzierzyn-Koźle czy Gogolin.

Obywatel.IT - program rozwoju kompetencji cyfrowych osób powyżej 25 roku życia w śląskim i opolskim - to projekt mający na celu przeszkolenie 10 tys. mieszkańców z województwa śląskiego i opolskiego z zakresu kompetencji cyfrowych. W szkoleniach może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy śląskiej i opolskiej w wieku powyżej 25 roku życia.

- Bardzo nam zależy, aby w szkolenia zaangażowały się osoby, które na co dzień nie mają okazji korzystać z tego typu wsparcia. Mowa tu przede wszystkim o osobach pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Ze wstępnych obserwacji widzimy jednak, że głównymi odbiorcami szkoleń będą głównie seniorzy, co również nas cieszy. To pokazuje, że możemy odegrać ważną rolę w odwróceniu niechlubnych statystyk w zakresie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków na tle innych narodów Europy – mówi Piotr Czarnojańczyk, koordynator projektu.

Szkolenia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów w siedmiu modułach tematycznych:

  • rodzic w Internecie,
  • rolnik w sieci,
  • działalność w sieciach społecznościowych,
  • prowadzenie własnej strony internetowej, kultura w sieci,
  • transakcje przez Internet,
  • biznes w sieci.

- Programy szkoleń zostały napisane w taki sposób, aby każda osoba, nawet nie mająca doświadczenia w pracy z komputerem, mogła wziąć w nich udział - podkreślają organizatorzy.

- Naszym celem jest to, aby założona grupa docelowa posiadła przynajmniej jedną z podstawowych kompetencji cyfrowych, jak np. pisanie wiadomości e-mail. Zdajemy sobie sprawę, że nawet podstawowe umiejętności są konieczne do prawidłowego funkcjonowania w rzeczywistości cyfrowej. Oczywiście udział w szkoleniach jest bezpłatny. O tym, czy w danej gminie można skorzystać z darmowych szkoleń, należy dowiadywać się w lokalnych urzędach – wyjaśnia Czarnojańczyk.

Na stronie internetowej www.obywatel-it.com w zakładce instruktorzy można znaleźć informacje z numerami telefonów do osób, które będą prowadziły szkolenia w poszczególnych gminach czy na terenie całego województwa oraz o gminach, które zgłosiły się do niego.

Spośród opolskich są tam: Kędzierzyn-Koźle, Murów, Olesno, Strzeleczki, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Gogolin, Baborów, Biała, Branice, Byczyna, Turawa, Tarnów Opolski, Korfantów i Kietrz.

Szkolenia będą prowadzone do końca lipca 2019 r. Projekt jest realizowany przez Instytut Pracy i Edukacji, Instytut Rozwoju Rynku Pracy i Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych. Będzie kosztował 6 165 910 zł.

60 sekund biznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska