Program Odnowa Wsi. Kamień Śląski cieszy się z wygranej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy Kamienia Śląskiego cieszyli się wczoraj z wygranej. - Na ten sukces pracowaliśmy od początku lat 90., ale opłacało się - mówią zadowoleni.
Mieszkańcy Kamienia Śląskiego cieszyli się wczoraj z wygranej. - Na ten sukces pracowaliśmy od początku lat 90., ale opłacało się - mówią zadowoleni. Radosław Dimitrow
Kamień Śląski wygrał pojedynek "gigantów", zdobywając tytuł Najpiękniejszej Wsi ostatniego 15-lecia. Słynie ona z niezwykłego porządku i dbałości o historyczne szczegóły.

Ale kiedy w 1999 r. mieszkańcy Kamienia Śląskiego (gmina Gogolin) dołączyli do programu "Odnowa Wsi", wcale nie byli tacy pewni, w jakim kierunku powinny iść ich prace.

- Wiedzieliśmy na pewno, że chcemy przywrócić naszej wsi dawny blask - wspomina Odilo Gebauer, członek rady sołeckiej. - Zastanawialiśmy się jednak, co możemy zrobić, żeby nasza wieś wyróżniała się na tle innych.

Z pomocą mieszkańcom przyszły warsztaty w ramach "Odnowy Wsi", w których zaczęli uczestniczyć. Podczas zajęć zauważyli, że przyjezdni zwracają szczególną uwagę na stare mury postawione z kamienia wapiennego, którego w okolicy jest pod dostatkiem. Zdecydowali więc, że Kamień Śl. będzie stał właśnie kamieniem i trzeba je wszystkie odrestaurować.

- Odnowiliśmy mur przy parafii i udowodniliśmy, że stary kamień może wyglądać estetycznie - wspomina Zbigniew Kawa, sołtys wsi. - Ludziom się to spodobało i zaczęli robić to samo ze swoimi ogrodzeniami przy domach.

Jednak prace nad upiększaniem Kamienia Śląskiego zaczęły się jeszcze kilka lat przed 1999 r. Wtedy to ówczesny ks. proboszcz Herman Piechota zdecydował, że odda mieszkańcom niemal wszystkie tereny przy plebanii. Mieszkańcy wspominają dziś, że ogrody parafialne wyglądały jak pobojowisko, a mur z drutem kolczastym, którym były otoczone, wcale nie dodawał im uroku.

Dziś na tych samych terenach działają m.in.: świetlica wiejska, sala spotkań, siłownia, boiska sportowe i ogólnodostępne toalety - mieszkańcy urządzili je z myślą o turystach, którzy odwiedzają Kamień Śl. We wsi znajduje się także kilka pięknie urządzonych skwerów, na środku których tryskają fontanny, a całość przyozdabia niezliczona ilość kwietników.

- Stwierdziliśmy, że skoro mamy u siebie sanktuarium i pałac z parkiem, to wieś nie może od nich odstawać estetyką - przyznaje Dorota Matauszek, członkini rady sołeckiej. - To dodatkowo mobilizowało nas do pracy.

Wieś może ponadto się pochwalić regionalną izbą tradycji, a miejscowa szkoła - basenem odkrytym dla dzieci, co jest ewenementem wśród szkół wiejskich.

- Sami o niego dbaliśmy, najpierw stawiając nowe ścianki z betonu, a później wykładając całość kafelkami - dodaje Tomasz Sochański, dyrektor szkoły.

Większość prac we wsi mieszkańcy wykonali własnymi rękami. Wspomagali ich przy tym prywatni sponsorzy, których pozyskali sami, oraz samorządowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska