Wielu młodych ludzi marzy o zostaniu informatykiem, a w Zespole Szkół Elektrycznych mogą te marzenia spełnić. Są wśród nich także tacy, którzy chcą sięgać po najwyższe laury w ogólnopolskich konkursach programistycznych.
Taką grupę zapaleńców i marzycieli swoją opieką objęła mgr inż. Anna Stanisławska, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych, która po raz drugi skupiła uwagę uczniów wokół śmiałych rozwiązań programistycznych. Tym razem drużyna złożona z uczniów klasy 2d w składzie: Natalia Malinowska, Piotr Czech, Robert Pytel, Szymon Tomanik, wsparta przez Adelę Diłaj z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 pracowała nad aplikacją na Ogólnopolski Hackathon „Hack Heroes”.
To konkurs programistyczny dla uczniów szkół średnich, wpisujący się w coroczne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego tematem przewodnim były problemy globalne. To jedyny tego typu konkurs skierowany do uczniów szkół średnich, którego celem jest promocja nauki programowania oraz rozwój talentów programistycznych. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać aplikację, która przyczynia się do zniwelowania problemów globalnych, szerzy o nich świadomość lub podejmuje inne działania z nimi związane.
Programiści z Elektryczniaka stworzyli grę „STOP”, która ma za zadanie szerzyć świadomość o narastającym problemie depresji na świecie.
- Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie się wyróżniało na tle wszystkich prac związanych z globalnym ociepleniem, problemem śmieci, czy głodem - mówią uczniowie. - Depresja czy stany lękowe to w dzisiejszych czasach zdecydowanie problem globalny, a jednak bardzo często bagatelizowany. O aplikacji można przeczytać można na stronie http://stop.elektryk.opole.pl/, a pobrać można ją ze sklepu Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.FrelleStudio.STOP .