Projekt Jesteśmy w WBP Opole. Z myślą o niepełnosprawnych

red
Spotkanie z himalaistą Rafałem Fronią odbędzie się w czytelni WBP - 21 listopada o godz. 17.00.
Spotkanie z himalaistą Rafałem Fronią odbędzie się w czytelni WBP - 21 listopada o godz. 17.00. Fot. r. fronia
Jednym z ważniejszych celów, jakie przyświecają od wielu lat działaniom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu jest ułatwienie dostępu osobom z niepełnosprawnościami do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.

W działaniach tych wspierają bibliotekę przyjaciele, m.in. okręg opolski Polskiego Związku Niewidomych, oddział opolski Polskiego Związku Głuchych, Stowarzyszenie Mój Duch Przyjazny. W tych założeniach w 2018 r. realizowany jest projekt „Jesteśmy”, mający pokazać obecność osób z niepełnosprawnościami jako odbiorców i twórców kultury. Projekt, realizowany w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Za sprawą tego projektu zbiory WBP wzbogaciły się o książki w serii Duże Litery, specjalnie wydane dla tych, którzy mają problemy ze wzrokiem lub po prostu chcą dać odpocząć oczom.

Książki w serii Duże Litery, wydawane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, mają duży format i drukowane są niespotykaną w większości publikacji dla dorosłych dużą, bardzo czytelną czcionką. W bieżącym roku WBP, dzięki dofinansowaniu wniosku „Jesteśmy” przez Samorząd Województwa Opolskiego, zakupiła 102 książki. Obecnie możemy zaoferować czytelnikom łącznie 352 tytuły, wśród których znajdują się publikacje zarówno z literatury pięknej, jak i literatury faktu, m.in. „Kraftówna w krainie czarów”, „Miłośnica, opowieść o Krystynie Skarbek”, „Tajemniczy świat genomu ludzkiego” czy „Ułamki filozofii” Leszka Kołakowskiego.

Zapraszamy czytelników do skorzystania z tej oferty. Książki można znaleźć na specjalnej półce w Wypożyczalni Głównej (ul. Piastowska 18) lub zarezerwować online poprzez katalog elektroniczny.

Ułatwieniu dostępu do kultury, aktywnemu uczestniczeniu w niej oraz wspieraniu włączenia społecznego i integracji szerokiego grona odbiorców, w tym oczywiście osób niepełnosprawnych, służą też zaplanowane na listopad spotkania.

I tak 14 listopada WBP zaprasza na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką m.in. bestsellerowej książki „Beksińscy. Portret podwójny”, która w nowej książce opisuje życie i śmierć największego polskiego jazzmana. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to obraz pionierskich czasów jazzu i relacji między Krzysztofem a jego żoną Zofią. W książce Magdaleny Grzebałkowskiej są historie niesamowite: zachorowanie ośmioletniego Krzysia na polio w ostatnim tygodniu sierpnia 1939 r., wakacyjna miłość Krzysztofa do Barbary Hesse-Bukowskiej, laureatki Konkursu Chopinowskiego, ale przede wszystkim opowieść o chłopcu, którego marzeniem było zostać muzykiem, którego sekstet, złożony ze studenta mechanizacji rolnictwa, plastyka, inżyniera, ucznia konserwatorium oraz muzyka, grającego w knajpach, prywatnie – miłośnika bobrów, zrobił to, na co wcześniej nie odważył się żaden polski zespół: zagrał koncert od początku do końca złożony z nowoczesnego jazzu.

21 listopada gościem WBP będzie Rafał Fronia - jedna z najbarwniejszych postaci himalaizmu w Polsce. Maratończyk i podróżnik, uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry, m.in. na oba Gaszerbrumy, Broad Peak zimą, Nanga Parbat, Manaslu czy Baruntse. Zdobył Gaszerbruma II i Lhotse. Zasłynął dzięki dziennikom z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Jego wpisy facebookowe o wyprawie na K2 robią furorę. W lipcu br. ukazał się nakładem wydawnictwa „Sine qua non” jego debiut literacki pod tytułem „Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”, w którym podejmuje on próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe szczyty są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują się na nie wdrapać.

„Anatomia góry…” to niezwykła opowieść o himalaizmie, zawierająca pełne emocji opisy wypraw w Andy, Pamir, Himalaje i Karakorum. Rafał Fronia opisuje szaleńcze przygody, tragedie i sukcesy. Wszystko to okraszone kulisami ostatniej polskiej wyprawy na K2.

28 listopada gościć będziemy Piotra Milewskiego, pisarza, fotografa i wędrowca, stypendystę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autora bestsellerowych książek „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014) i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015).

Współautora książki Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów. Dwukrotnego laureata Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Nominowanego do nagrody magazynu „National Geographic Traveler”. Współpracującego z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą. Na kilka dni przed spotkaniem premierę będzie miała najnowsza książka autora - „Islandia, albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”, relacja z wyprawy na wyspę, śladem podróży z 1613 roku. Dwa ostatnie spotkania odbędą się z udziałem tłumacza języka migowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska