Projekt „Kultura u seniora” w gminie Lubsza. Seniorzy mają co robić

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Zajęcia seniorów z enkaustyki.
Zajęcia seniorów z enkaustyki. GOK Lubsza
Od kilku miesięcy trwa projekt „Kultura u Seniora – kalejdoskop działań”, który jest prowadzony przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy wspólnie z Fundacją PZU. Po ubiegłorocznym sukcesie podobnego projektu, w tym roku jest on realizowany w jeszcze szerszym zakresie.

- Projekt skierowany jest do stu najstarszych mieszkańców gminy. Każdy z nich otrzymał bezpłatne materiały plastyczne i w cyklach miesięcznych wykonuje określone prace. Seniorzy przygotowywali już kartki świąteczne, wianki wiosenne i diamentowe obrazy. Na uczestników projektu czekają kolejne zadania plastyczne, a także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z fizjoterapeutą, dietetykiem, psychologiem, czy leśnikiem – mówi Sławomir Mordka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy.

Projekt zakończy się w listopadzie. Seniorzy, którzy biorą w nim udział zostaną nagrodzeni i otrzymają pamiątkowe nagrody rzeczowe.

W ramach tegorocznego projektu seniorzy odbyli np. warsztaty z enkaustyki. Jest to technika polegają na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego. Dzieła seniorów powstawały w świetlicach wiejskich w Szydłowicach, Błotach i Dobrzyniu. Wskazówki, w jaki sposób należy korzystać z ww. techniki plastycznej, na miejscu przekazywała seniorom Dominika Drozd, instruktorka GOK-u w Lubszy.

- Celem przedsięwzięcia jest urozmaicenie dnia powszedniego przebywających w domach osób starszych, przeciwdziałanie ich samotności i braku zajęć dodatkowych – dodaje dyrektor GOK.

Aktywizacja i zapewnienie seniorom rozrywek i atrakcji to bardzo ważna rzecz, którą należy docenić. Samotność dla osób starszych może być większym zagrożeniem niż choroby czy dolegliwości zdrowotne.

Warto podkreślić, że statystycznie co trzeci Polak powyżej 74. roku życia mieszka sam, a u 42% badanych osób w wieku powyżej 85 lat dostrzega się objawy depresji.

Ponadto u osób starszych, które czuje się odizolowane i samotne, ryzyko umieralności zwiększa się o 14%. Osamotnienie jest związane z podobnym wzrostem umieralności co chociażby nadciśnienie tętnicze albo palenie kilkunastu papierosów dziennie.

Dlatego pamiętajmy, że my wszyscy możemy dbać o naszych seniorów. Możemy z nimi rozmawiać, dzwonić do nich, zabierać ich na wycieczki czy poprosić wolontariuszy o pomoc.

Biorąc pod uwagę szereg zagrożeń wynikających z samotności, trzeba przyznać, że Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy wykonuje świetną pracę i zapewnia seniorom nieocenioną pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska