Projekt Mateusza i Anthony'ego ma szanse na patent

IKA
Od lewej Mateusz Boroch i Anthony Weineis z czekiem-nagrodą.  Młodzi architekci swój sukces zawdzięczają także znakomitej opiece nauczyciela - inż. arch. Jarosłwa Gawrysia.
Od lewej Mateusz Boroch i Anthony Weineis z czekiem-nagrodą. Młodzi architekci swój sukces zawdzięczają także znakomitej opiece nauczyciela - inż. arch. Jarosłwa Gawrysia.
Mateusz Boroch i Anthony Weineis z Gzowskiego otrzymali nagrodę dla najlepszego pomysłu z dziedziny energetyki wśród uczniów szkół średnich w konkursie „Warm up your business”.

Celem konkursu Warm up your business jest - jak piszą organizatorzy „działanie na rzecz budowy ekosystemu startupowego, który umożliwi tworzenie innowacyjnego środowiska, a w przyszłości nowych przedsiębiorstw typu startup, spin-off itp., gotowych do wejścia na rynek przy zaangażowaniu biznesowego oraz społecznego partnerstwa Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.” Podobnie jak w roku ubiegłym, młodzi innowatorzy przedstawili swoje nowatorskie rozwiązania na poprawienie jakości współczesnej energetyki tak, aby - zaspokajając potrzeby konsumenta - oszczędzać środowisko.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego - Mateusz Boroch i Anthony Weineis - trafili ze swoją pracą do finału i otrzymali nagrodę w wysokości 5000 złotych. Sami opisują swój projekt następująco: „ Hamster House to kompaktowy budynek mieszkalny wykonany z recyklingowego betonu papierowego, który można zamontować w ciągu jednego dnia. Wykorzystując do budowy rekarton, nowy materiał budowlany - składający się z makulatury - częściowo zastępujemy nim cement portlandzki i kruszywo w betonie. Dzięki temu koszt budowy jest niski, a sam projekt ekologiczny i szybki w montażu.”

Jury konkursu, zwraca uwagę, iż projekt Mateusza i Anthony’ego „wyróżnia zastosowanie jako budulca nowatorskiego materiału oraz technologia wykonania, które wpływają na jego przyjazność dla środowiska, stosunkowo niskie koszty produkcji i zaskakująco dużą szybkość wykonania.” Uwagę komisji zwrócił także fakt, że zaprezentowana technologia jest odpowiedzią na współczesne potrzeby recyklingu materiałów - „po zużyciu technicznym budynku jego odpady stają się surowcem dla nowego budynku”.

Mateusz i Anthony pracowali nad projektem pod okiem inż. arch. Jarosława Gawrysia. Efekty tego obustronnego zaangażowania i pasji bronią się same - Hamster House nie tylko został nagrodzony w konkursie, ale ma także duże szanse na zdobycie patentu, a co za tym idzie, realizowania jego założeń w praktyce. Uczniowie doceniają to, że mogą uczyć się od nauczyciela, który świetnie ich prowadzi, dzieli się radami zawodowymi, dzięki czemu poznają najnowsze programy i technologie związane z budownictwem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska