Projekt NAJPIĘKNIEJSZE MONETY POLSKIE już jest realizowany w GSW. ZAPRASZAMY!

Materiał informacyjny GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Od maja do lipca Galeria Sztuki Współczesnej realizuje projekt pn. NAJPĘKNIEJSZE MONETY POLSKIE. Jest to projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W programie znajduje się wystawa plenerowa pn. WYBRANE MONETY POLSKIE, którą już można zobaczyć na Placu Jana Pawła II. Ekspozycja przedstawia 20 plansz z wizerunkami monet pochodzącymi z różnych lat, których jedynym emitentem jest Narodowy Bank Polski. Wśród prezentowanych monet można zobaczyć m.in. srebrną i złotą monetę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego wydaną w 2021 roku, czy monetę upamiętniającą Rok 2000, przełom tysiąclecia oraz cykl pt. „Historia polskiej muzyki rozrywkowej” w tym monetę z wizerunkiem Czesława Niemena – artysty znany opolanom także z „Alei Gwiazd” na opolskim rynku. Celem ekspozycji jest upowszechnienie i popularyzacja wśród mieszkańców wiedzy o projektowaniu współczesnych polskich monet.

Finisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca o godzinie 14.00 na placu Jana Pawła II.

Ponadto 26 czerwca, w sobotę, o godzinie 16.00 w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Mikołajczakiem, polskim medalierem, wykładowcą na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest on autorem monety wydanej w 2021 roku z okazji upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Podczas spotkania autor opowie o pracy grafika projektującego monety.

Natomiast 27 czerwca, w niedzielę, odbędą się warsztaty rodzinne pn. Wrzuć monetę w ramach, których całe rodziny pod okiem artystów oraz pracowników galerii będą mogły poznać proces twórczy związany z projektowaniem monety, od koncepcji i wykonywania wzoru z masy ceramicznej po jej wypał (bezpłatne wejściówki do odbioru od 21.06.2021 w recepcji GSW. Ilość miejsc ograniczona). Monety wypalone w piecu ceramicznym będzie można zabrać ze sobą do domu.

Projekt Najpiękniejsze monety polskie ma na celu popularyzację i upowszechnianie wiedzy mieszkańców miasta i regionu w zakresie współczesnego wzornictwa dotyczącego projektowania monet. Niewiele osób wie, że monety są projektowane przez profesjonalistów i odnoszą sukcesy na międzynarodowych wystawach. Można je nabyć w oddziałach NBP i kolekcjonować.

Dodaj ogłoszenie