Projekt od młodych dla tych bardziej doświadczonych. Okazał się strzałem w dziesiątkę!

Materiał informacyjny Muzeum Śląska Opolskiego
Projekt "Mentorzy dla opolskiej kultury" to nowoczesna inicjatywa dedykowana osobom pracującym w różnych instytucjach kultury. Postawienie na zespół młodych przy organizacji szkoleń okazało się strzałem w dziesiątkę. - Oni najlepiej wiedzą, co ich interesuje i co ich przyciąga do instytucji kultury - tłumaczy Joanna Ojdana, p.o. dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, pomysłodawczyni projektu.

„Mentorzy dla opolskiej kultury – w sieci wyzwań” pozwolił animatorom i nauczycielom posiąść wiele nowych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami. - Aby dziś edukacja kulturowa skutecznie zainteresowała młodzież, musi zostać dostosowana do współczesnych trendów. Właśnie dlatego uczestnicy naszego projektu poznają nowe narzędzia, sposoby i techniki prowadzenia edukacji kulturowej. Dlatego też chciałam, by programem zajęli się młodzi - podkreśla Joanna Ojdana.

I tak też się stało. Głównym koordynatorem projektu został 19-letni Franciszek Posacki - miejski aktywista, pełniący między innymi funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Opola. - Pani dyrektor chciała, byśmy naszym młodym, skompletowanym specjalnie do tej inicjatywy, zespołem przygotowali coś, co przyciągnie młodych do instytucji kultury. Chętnie podjęliśmy się tego wyzwania. Wiedzieliśmy bowiem, że - koniec końców - będzie to projekt od młodych dla już doświadczonych w swoim fachu animatorów oraz nauczycieli - tłumaczy Posacki.

Mimo młodego wieku, organizatorzy już na starcie musieli wykazać się dojrzałością i chłodnym podejściem do tematu organizacji kilku różnych wydarzeń. - Koronawirus i brak możliwości organizacji stacjonarnych warsztatów, szkoleń oraz wizyt studyjnych sprawiły, że musieliśmy sięgnąć po nowoczesne narzędzia i rozwiązania, które pozwoliły zrealizować projekt wirtualnie. Uczestnicy również musieli nauczyć się funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości, ale przez to poznali i zrozumieli ją jeszcze lepiej. Kluczową umiejętnością była zdalna praca w zespołach z wykorzystaniem najnowszych dostępnych narzędzi. Można powiedzieć, że to był sprawdzian dla nas wszystkich, ale z perspektywy czasu wiem, że zdaliśmy go na pięć! - dopowiada z uśmiechem koordynator.

Justyna Jurasz, nauczyciel-bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, podkreśla, że udział w projekcie dał jej wiele praktycznej wiedzy. - Nauczyliśmy się między innymi myśleć jak dzieci. My, dorośli, interpretujemy bowiem racjonalnie, przyczynowo-skutkowo, zdarza nam się też nadinterpretacja. A myślenie dzieci jest dużo prostsze. Równie istotna była nauka diagnozowania potrzeb młodych ludzi, czyli coś, o czym czasem się zapomina. To wszystko sprawiło, że wszyscy wyszliśmy z ogromnym zasobem wiedzy - komentuje Jurasz.

Zajęcia prowadzili między innymi: guru animacji kulturowej w Polsce, jak określają go sami uczestnicy opolskiego projektu Marek Sztark (niezależny animator i menadżer kultury, były dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie i realizator wielu projektów integrujący środowiska społeczne i zawodowe), a także nieoceniony Grzegorz Stunża (doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, wice prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej).

- To prawdziwi specjaliści w swoich dziedzinach. Cieszę się, że zaangażowali się w nasz projekt, wnosząc przy tym duży powiew świeżości do naszej inicjatywy - podkreśla Joanna Ojdana.

Organizatorzy nie wykluczają, że kolejna edycja projektu odbędzie się już w przyszłym roku. - Myślę, że warto pójść za ciosem. Skoro projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, również dzięki zaangażowaniu młodych opolan, to nie można zmarnować tego potencjału. Wszystko zależy jednak od tego, jak instytucje kultury będą reagować na potrzeby dzieci oraz młodzieży i jak chętnie będą włączać ich we współtworzenie kultury - podsumowuje pełniąca obowiązki dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Patronat honorowy nad realizacją tego niestandardowego projektu objęli Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Opolski Kurator Oświaty Michał Siek. Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Śląska Opolskiego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna” oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Dodaj ogłoszenie