Projekt OPEN, czyli nieoprocentowane pożyczki, bez opłat i...

  Projekt OPEN, czyli nieoprocentowane pożyczki, bez opłat i prowizji, na kształcenie dla dorosłych

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Nowa Trybuna Opolska

  Projekt OPEN, czyli nieoprocentowane pożyczki, bez opłat i prowizji, na kształcenie dla dorosłych

  ©Marcin Królak

  Pożyczki mogą zostać wykorzystane na podnoszenie kwalifikacji i rozwój kompetencji zarówno przez osoby pracujące, jak i bezrobotne. Z pożyczki można finansować do 100 proc. kosztów kształcenia, nawet rozpoczętego.
  Projekt OPEN, czyli nieoprocentowane pożyczki, bez opłat i prowizji, na kształcenie dla dorosłych

  ©Marcin Królak

  Wystartował „Ogólnopolski Program Edukacji Naukowej” (OPEN), w ramach którego oferowane są nieoprocentowane pożyczki na kształcenie ustawiczne osób dorosłych. Pożyczkobiorcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udzieleniem pożyczki, a ponadto po zakończeniu kształcenia kwota pożyczki może zostać umorzona nawet o 25 procent.

  Projekt Fundusz „OPEN” to zwrotna forma finansowania kształcenia ustawicznego dedykowana dla osób dorosłych.
  Pożyczki mogą zostać wykorzystane na podnoszenie kwalifikacji i rozwój kompetencji zarówno przez osoby pracujące, jak i bezrobotne. Z pożyczki można sfinansować do 100% kosztów kształcenia, które jeszcze się nie rozpoczęło, a także koszty kształcenia, które już zostało rozpoczęte ale nie w pełni opłacone. Pomoc zwrotna udzielona w postaci pożyczek na kształcenie jest nieoprocentowana, a uczestnik Projektu nie ponosi żadnych prowizji i opłat związanych z udzieleniem pożyczki.

  Jednorazowa kwota pożyczki może wynieść od 1000 do 100 000zł, a każdy z pożyczkobiorców może skorzystać ze wsparcia kilkukrotnie (z finansowania wyłączone są studia I, II i III stopnia).

  Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 60 miesięcy. Po zakończeniu kształcenia 15% wartości pożyczki zostaje umorzone a dodatkowo, po spełnieniu określonych warunków, poziom umorzenia może wzrosnąć nawet do 25%.

  Dodatkowe umorzenie uzależnione jest m.in. od terminowej i prawidłowej spłaty pożyczki oraz od osiągnięcia wymiernych efektów związanych z podniesieniem kwalifikacji i nabyciem nowych kompetencji.

  Przyznane pożyczkobiorcy pieniądze są przekazywane przez operatora funduszu bezpośrednio do instytucji edukacyjnej na pokrycie kosztów kształcenia zgodnie z ofertą edukacyjną.

  Wszelkiego rodzaju koszty dodatkowe po stronie pożyczkobiorcy, związane z procesem kształcenia np. wpisowe, koszty przejazdów i noclegów czy materiałów dydaktycznych, nie podlegają finansowaniu, chyba że stanowią integralną część oferty usługi szkoleniowej.

  O pożyczkę w ramach Projektu Fundusz „OPEN” można się ubiegać za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.open.frp.pl.

  Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach (instytucja finansowa udzielająca pożyczek), Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce z Poznania oraz firma doradcza PAG Uniconsult z Warszawy. Projekt OPEN jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo