Projekt Siła Kobiet 3

Materiał informacyjny Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji
Udostępnij:
Lata doświadczeń i naszych obserwacji pokazały, na jak wiele wyrzeczeń gotowe są matki, a w szczególności matki dzieci z niepełnosprawnością. Ich macierzyństwo nie zaczyna się bowiem od wyboru pięknego wózka, kolorowych ubranek i magii narodzin. Zazwyczaj początkiem tej trudnej drogi jest diagnoza budząca lęk o przyszłość, często nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednak w życiu tych matek obecna jest także siła, której nierzadko wcześniej w sobie nie dostrzegały. Właśnie na tę siłę chcieliśmy zwrócić uwagę w opisywanym tu projekcie.

To już trzecia edycja projektu pt. „Siła Kobiet”, realizowanego przez Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji we współpracy z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem matki dzieci z niepełnosprawnością, w trakcie zorganizowanego dla nich kursu napisały bajki o swoich dzieciach. Beneficjentkom przyświecał cel, aby pomóc sobie i innym lepiej poznać i zrozumieć sytuację osób będących w podobnym położeniu i zmotywować do działania, pomimo napotykanych trudności. Jak czytamy w recenzji książki będącej zbiorem tych bajek „są to opowiadania pełne ciepła i miłości, które przenoszą czytelnika w krainę fantazji”.

Bajki, które powstały przeznaczone są dla różnych odbiorców. Niektóre kierowane są do dzieci, inne do osób dorosłych, a ich wspólnym mianownikiem są doświadczenia Autorek. Pani Katarzyna Nowak swoją niezwykle dojrzałą historią przenosi Czytelnika do świata, w którym mały chłopiec musi pokonać długą drogę do domu. Jego niebieska aura, która mu towarzyszy jest symbolem problemów spowodowanych autyzmem. Pomocna wróżka sprawia, że aura traci na swojej intensywności i dzięki temu chłopiec – chociaż wciąż doświadczający trudności – odzyskuje kontakt z otaczającym go światem. Bohaterem bajki Pani Izabeli Kotowicz jest króliczek Wiktorek, który wraz z przyjacielem i „przyrodnim” rodzeństwem przeżywają fascynujące przygody. Nie jest on jednak typowym króliczkiem. To, co go odróżnia od pozostałych to „dar”, jaki otrzymał od wróżki De Novo. Ponieważ jego królicze ciałko dotknięte jest ataksją, konieczna jest ciągła rehabilitacja. I z tego powodu, w swoim przydomowym ogródku gromadzi sterty nakrętek po plastikowych butelkach, które okazują się kanałem łączącym jego rzeczywisty świat ze światem (wcale nie tak groźnych) piratów. Nieco inny charakter ma tekst Pani Marzeny Nowickiej, który jest nawiązaniem do klasycznej bajki o złej królowej i dobrej księżniczce. Z tą jednak różnicą, że jej bohaterkę cechuje godna podziwu waleczność. Nałożona na nią klątwa sprawia, że nie może samodzielnie się poruszać. Jednak sympatia jaką budzi u poddanych swoim dobrym sercem i uśmiechem sprawia, że wszyscy chętnie jej pomagają. Dzięki swojemu uporowi w walce o zdrowie zyskuje samodzielność i radość z życia, pomimo utraconej sprawności. To, co wyróżnia bajkę Pani Patrycji Feliks to narrator, którym jest dziecko. Ten nieprzeciętny chłopiec rodzi się tak malutki, że trzeba dla niego szyć specjalne ubranka. Jego osobliwość polega też na tym, że pomimo niskiego wzrostu jest wielkim człowiekiem – potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, a doświadczane niepowodzenia traktuje jako wyzwanie i misję do wykonania. Bajką zamykającą ten niezwykły zbiór jest tekst Pani Kariny Pałgan, skierowany do dorosłego odbiorcy. Autorka dotyka w nim problemów natury egzystencjalnej, obecnej w życiu każdego dorosłego człowieka. W swoim tekście mierzy się Ona z mitem, że wszystko, co otrzymujemy od Boga/losu skrojone jest na miarę naszych możliwości. Stojąc w opozycji do tego twierdzenia, przedstawia własną receptę na radzenie sobie z tym trudnym doświadczeniem, jakim jest urodzenie dziecka z niepełnosprawnością.

Warto jeszcze wspomnieć o ilustracjach zamieszonych w książce, które niewątpliwie podnoszą wartość tej publikacji. Ich Autorami są dzieci będące, albo bohaterami bajek, tak jak Wojtuś (Rodzinka Feliksiątek z Doliny Grudki) oraz Wiktorek (Królicze przygody małego Wiktorka), który swoje prace plastyczne przygotował wraz z mamą, albo rodzeństwo bohaterów bajek – Zuzanna (siostra Tęczowego Chłopca) i Katarzyna (siostra Wojowniczej Księżniczki Oliwii). Z kolei Pan Franciszek Tworuszka, artysta malarz i przyjaciel rodziny przygotował rysunki do opowiadania Pani Kariny. Dzięki tym wszystkim ilustracjom, będącym plastyczną oprawą książki, niewątpliwie zyskała ona na atrakcyjności.

Dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w tworzenie tej książki, tj. Autorom i dzieciom oraz ich bliskim i przyjaciołom, którzy brali udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu. To wszystko nie udałoby się, gdyby nie udział w projekcie prowadzącej warsztaty pisania bajek i opowiadań, dr Eweliny J. Koniecznej. Warto też wspomnieć o audiobooku będącym integralną częścią tej publikacji. Słowa uzanania należą się zarówno aktorce Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Aleksandrze Mikołajczyk, która odczytała teksty bajek, jak i Tomaszowi Ogórczakowi, autorowi muzyki do bajek zamieszczonych na płycie. Podziękowania należą się także Małgorzacie Bilińskiej, v-ce prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji oraz Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Opolu, bez których ta ważna inicjatywa nie mogłaby zaistnieć.

Ta pięknie lustrowana książka z bajkami (PDF) oraz audiobook dostępne są na stronie Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji. Pozostaje nam już tylko zaprosić Państwa do świata bajek, gdzie wszystko jest możliwe. Zachęcamy do przeczytania opowiadań, które trudne sprawy przestawiają w nieco innym świetle. W opisanych tu światach matki mają ogromną moc i potrafią znaleźć odrobinę światła w najmroczniejszych zakamarkach życia. A wszystko po to, by ich dzieci mogły być szczęśliwsze.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Projekt Siła Kobiet 3 - Nowa Trybuna Opolska

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie