Projekt Tasman, czyli jak pracowano nad sprowadzeniem Donaldsona do Skarbimierza

Redakcja
Na razie nowa fabryka to hala o powierzchni 10 tys. m.kw.
Na razie nowa fabryka to hala o powierzchni 10 tys. m.kw. Edyta Hanszke
To był jeden z dłuższych projektów inwestycyjnych na Opolszczyźnie. Rozpoczął się w 2011 r. W czwartek oficjalnie otwarto nowy zakład produkcyjny firmy Donaldson. Pierwszy w Polsce.

W czerwcu 2011 roku projekt trafił do opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. COIE zaproponowało przedstawicielom inwestora tereny w Opolu, Skarbimierzu, Ujeździe, Gogolinie, Prudniku, Kluczborku, Namysłowie i Kędzierzynie-Koźlu.

Poza naszym województwem inwestor rozważał również tereny z województw wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego, a także w Czechach, gdzie ma zakład i na Słowacji.

We wrześniu 2011 roku holenderska firma consultingowa, reprezentująca Amerykanów, obejrzała oferowane przez Opolan tereny. W listopadzie przyjechali przedstawiciele firmy. Zawęzili krąg poszukiwań do województwa opolskiego, Czech i Słowacji. Po tej wizycie zapadła decyzja, że dalej "w grze" będzie działka w Skarbimierzu (traktowana priorytetowo)  oraz w Gogolinie i tereny na Słowacji.

W grudniu 2011 roku i kwietniu 2014 roku przedstawiciele Donaldsona pojawili się ponownie na Opolszczyźnie. W ostatniej wizycie brał udział prezes koncernu. W maju 2012 roku przedstawiciele firmy zaczęli rozmawiać z przedstawicielami Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz władzami gminy Skarbimierz o szczegółach technicznych: uzyskaniu pozwoleń na działalność w strefie, budowlanych i środowiskowych.

W czerwcu 2012 roku zapadła decyzja o zgodzie zarządu inwestora w sprawie budowy nowej fabryki w Europie Wschodniej, choć nie wiadomo było jeszcze, czy na pewno będzie to Skarbimierz. W lipcu podpisano umowę pomiędzy inwestorem a gminą Skarbimierz i pod koniec tego miesiaca uzyskał pozwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

O lokalizacji w Skarbimierzu miały przesądzić badania gruntu (firma obawiała się zanieczyszczenia dawnego poradzieckiego lotniska). Okazało się, że teren jest czysty.

W czerwcu 2013 roku podpisano akt notarialny. Budowa hali trwała rok, w październiku 2015 roku ruszyła produkacja filtrów powietrza, a inwestor zapowiada uruchomienie kolejnych linii do produkcji innego rodzaju filtrów oraz stworzenie w Skarbimierzu także centrum badawczego.

Donaldson w Skarbimierzu:

  • Produkcja pół-przetworzonych produktów przemysłowych, głównie filtrów
  • 138 pracowników (zgodnie z deklaracją złożona do WSSE), a w okresie 5 lat -  nawet 400, w tym: pracownicy średniego szczebla, technolodzy (370), kadra zarządzająca (30)
  • działka o powierzchni ok. 10 ha
  • budynki o powierzchni 10.000 m2 w pierwszej fazie projektu
  • start budowy pierwszej fazy w 2013
  • start produkcji w 2015

Podstrefa w Skarbimierzu powstała na terenie dawnego lotniska poradzieckiego, które w 1993 roku trafiło w polskie ręce. Grunt przejął Skarb Państwa, a następnie przekazał gminie Skarbimierz (wówczas gminie wiejskiej Brzeg. Lotnisko posiadało betonową drogę startową o długości 2500 m i szerokości 60 m. Obecnie jest ona sukcesywnie rozbierana.

Po przekazaniu w ręce polskie tereny towarzyszące zostały szybko zagospodarowane na cele cywilne, powstały także nowe osiedla jednorodzinne, liczne zakłady usługowe i drobny przemysł oraz sala zgromadzeń Świadków Jehowy. Wybudowano także siedzibę gminy przeniesionej z Brzegu i powołano nową jednostkę administracyjną Skarbimierz Osiedle. Od 2007 r. rozpoczęła się także parcelacja terenu właściwego lotniska i powstają na nim nowe zakłady przemysłowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska