Projektujemy ogród modernistyczy

thegardeningwebsite.co.uk
thegardeningwebsite.co.uk
Drzewa o kwadratowych koronach? To możliwe w ogrodach modernistycznych, gdzie rządzą: minimalizm i geometryczna forma. Nawet drzewa, krzewy, żywopłoty przycina się zgodnie z dominującymi wokół kształtami.

Ogrody modernistyczne idealnie komponują się z budynkami o nowoczesnej, segmentowej architekturze, płaskich dachach, sięgających architektonicznie do początków XX wieku. - mówi Izabela Najwer, prezes firmy Flor Bud z Czarnowąs.

Niektórzy twierdzą, że nie zasługują one na nazwę ogrodów w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Od żywych roślin ważniejsze są bowiem elementy architektury. To ogród minimalistyczny - nie ma tu buszu.
Może być propozycją dla osób zajętych pracą zawodową, które nie mają czasu na codzienne pielęgnowanie zieleni, chcą się natomiast w ogrodzie relaksować. Jednak ogród nowoczesny to ogród bardzo kosztowny z uwagi na ceny użytych materiałów. I nie o koszt roślin tu chodzi.

- Dominującym elementem jest mała architektura ogrodowa, wykonana z kamienia najwyższej jakości, na przykład granitu czy marmuru - mówi Izabela Najwer. - Łączy się go ze szkłem o wysokich współczynnikach wytrzymałości - a więc też drogim. Do tego jeszcze drewno tarasowe, a więc egzotyczne, drogie. Hitem jest umiejętne stosowanie tych wszystkich materiałów obok siebie, łączenie ich. Choć z pozoru - drewno do szkła nie pasuje.
Liczy się też odpowiednie rozłożenie światła, które spełnia funkcję architektoniczną - uwypukla wybrane elementy ogrodu: fontannę, ławkę kamień, ścieżkę. Mile widziane są geometryczne fontanny wykonane z kamienia, z formami zaprojektowanymi przez artystów lub architektów. W ogrodzie modernistycznym nie obroni się gipsowa figurka kupiona w ogrodowym supermarkecie.

Do modernistycznej fontanny wieść może ścieżka ułożona z kamiennych płyt lub wysypana drobnym żwirem, ograniczona na przykład żywopłotem przyciętym, również geometrycznie. A nad wodą przerzucić można kładkę, ale nie w formie sielskiego mostku (jak w ogrodach wiejskich).
Podporządkowany geometrycznym formom ogród modernistyczny wymaga też konsekwencji. Jeśli fontanna jest prostopadłościanem, wszystkie elementy wokół niej powinny być podporządkowane tej formie. Nawet żywopłoty i korony drzew można w odpowiedni sposób przyciąć.

W ogrodach o założeniach modernistycznych dominują - w formie - nie tylko prostopadłościany, mogą to być też kule, stożki. Kompozycje architektoniczno-roślinne ułożone są w sposób symetryczny. Geometria i asymetria rządzi zarówno w układzie ścieżek, jak i rozstawieniu gazonów, roślin, trawników. Popularnym chwytem jest takie rozplanowanie fragmentów trawiastych, wysypanych żwirem oraz obsadzonych jednobarwnymi roślinami, aby tworzyły układ szachownicy.
Dopełnieniem kompozycji przestrzeni jest piętrowe tło: z drzew i krzewów iglastych oraz liściastych.
Ogrody modernistyczne to propozycja dla osób hołdujących nowoczesności i najświeższym ogrodowym modom. Podobnie jak coraz modniejsze ogrody chińskie czy podobne do nich "japończyki" (patrz ramka).

One tez są modne

Ogród chiński
Musi składać się z nieparzystej ilości elementów i mieć sporo z pozoru wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni. Prosty i minimalistyczny, ścieżki i rabaty wyznaczane są wedle nieregularnych linii. Musi zawierać wodę, symbolizującą życie. Kolejnym ważnym elementem są głazy, sterty kamieni, kamienne strumienie. Roślinność to przede wszystkim drzewa, przycinane trochę a la bonsai. Z kwiatów zaś - orchidea, a także chryzantema i piwonia.

Ogród japoński
Coraz modniejszy i idealny na małą powierzchnię. W minipejzażach modne są drzewka bonsai, które można na zimę przenieść w cieplejsze miejsca. W ogrodzie japońskim winny się znaleźć: woda (symbol życia) kamień (to niezmienność i trwałość), kamienne latarnie, ścieżki układane z pojedynczych płaskich kamieni.
Przeważają: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska