Promenada w Oleśnie i biblioteka w Głuchołazach zwycięzcami konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną Opolszczyzny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Olesno -promenada
Olesno -promenada UMWO
Zrewitalizowana promenada w Oleśnie i budynek biblioteki w Głuchołazach to zwycięzcy konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2021. W środę marszałek uhonorował laureatów.

To była już 12. edycja konkursu, do którego marszałek województwa zaprosił mieszkańców Opolszczyzny, samorządy, stowarzyszenia, inwestorów i projektantów. Celem konkursu jest promocja dobrych wzorów zagospodarowania naszego otoczenia. Komisja konkursowa wybiera najlepsze realizacje projektów urbanistycznych i architektonicznych, które podnoszą jakość przestrzeni publicznej województwa.

W tym roku do konkursu zgłoszono 33 realizacje w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna (20 zgłoszeń) oraz obiekt użyteczności publicznej (13 zgłoszeń).

- Wybór najlepszych był bardzo trudny. Przestrzeń publiczna przede wszystkim powinna służyć mieszkańcom, więc ważne jest nie tylko stworzenie odpowiedniej infrastruktury, ale i to, jaka tam pojawi się funkcja - mówił marszałek Andrzej Buła. - Trzeba też podkreślić, że taka liczba wspaniałych inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia unijnego.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodzona została rewitalizacja promenady przy ul. Murka w Oleśnie.
– Promenada oleska miała swoje tradycje przed kilkudziesięciu laty i bardzo nam zależało, żeby wpisać to miejsce w naszą niebiesko-zieloną strategię zmian klimatu – mówi burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. – Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian. To prawie 20 tysięcy nasadzeń, czyli dużo zieleni. Przez promenadę przepływa kanał Młynówka, więc są trzy oryginalne mosteczki, do tego dochodzi mały amfiteatr. Promenada ożyła, teraz jest to miejsce spotkań i spacerów.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej nagrodzona została Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach.
- Biblioteka jest po prostu bardzo ładna - podkreśla burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. - Obiekt wspaniale się wpisał w samo centrum Głuchołaz. To duża zasługa projektanta, ale i dyrektora centrum kultury, który zabiegał o to, aby obiekt powstał. To wielka radość, że został w konkursie zauważony – dodaje burmistrz.

Swoje nagrody przyznali także internauci. I obie trafiły do Dobrzenia Wielkiego. Za najlepszą przestrzeń głosujący uznali rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej kąpieliska „Balaton”, zaś za najlepszy obiekt użyteczności publicznej modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

– Wyniki głosowania pokazują, że udało nam się spełnić oczekiwania mieszkańców – mówi wójt Dobrzenia Wielkiego Piotr Szlapa. – Obydwa obiekty już istniały, ale zostały odnowione. Mieszkańcy mogą z nich korzystać, podobają się im, a my jesteśmy z tego dumni.

Oprócz nagród Zarząd Województwa przyznał także wyróżnienia inwestycjom.
W kategorii "przestrzeń publiczna" otrzymały je:
- Rewitalizacja miasta Dobrodzień - przebudowa placu rynku.
- Utworzenie i urządzenie szlaku gąsek na terenie wsi Gąsiorowice – „Szlak Gąski produktem lokalnym Gąsiorowic”.
- Rewitalizacja Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
- Budowa schroniska wraz z wybiegiem dla dużych kotów i kładką pieszą nad akwenem w opolskim zoo.
- Park wiejski w Niewodnikach.
Park 800-lecia z edukacyjnym placem zabaw dla dzieci i dorosłych. Park 800-lecia z placem zabaw - I etap, Opole.
- Budowa wielokondygnacyjnego parkingu podziemnego na placu Kopernika w Opolu wraz z zagospodarowaniem powierzchni placu.

W kategorii "obiekt użyteczności publicznej" wyróżniono:
- Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Dworca Kolejowego w Gogolinie.
- Muzeum Ziemi Kozielskiej w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturalnego Kędzierzyna-Koźla poprzez renowację, rewaloryzację i przebudowę zabytkowego kompleksu zamkowego”.
- Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu.
- Przebudowa sal: widowiskowej i małej sceny w Brzeskim Centrum Kultury wraz z utworzeniem „Sceny Kameralnej BCK”.

Łącznie we wszystkich edycjach konkursu zgłoszono już 257 realizacji z całego regionu, a najlepsze z nich zyskały prestiżowe nagrody lub wyróżnienia. To wizytówka aktywnych lokalnych społeczności, gospodarności samorządowców, dbałości i zaradności o przestrzeń wokół nas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska