Propozycja zabudowy rynku w Nysie budzi kontrowersje

Redakcja
Pracujący nad projektem architekt szacuje, że zanim koncepcja zostanie ostatecznie zatwierdzona, może upłynąć kilka miesięcy. Na razie dziesiątki metrów sześciennych betonu wylane zostały jako zabezpieczenie części terenu przygotowywanego pod inwestycję.
Pracujący nad projektem architekt szacuje, że zanim koncepcja zostanie ostatecznie zatwierdzona, może upłynąć kilka miesięcy. Na razie dziesiątki metrów sześciennych betonu wylane zostały jako zabezpieczenie części terenu przygotowywanego pod inwestycję. Klaudia Pokładek
Najbardziej gorąca dyskusja dotyczy materiałów wykończeniowych, które maja być użyte.

- Nie wygląda to dobrze i na miejscu mieszkańców ostro bym zaprotestował. Jakieś supernowoczesne klocki wciśnięte pomiędzy przepiękny zabytkowy rynek. Tak to przedszkolaków można traktować - denerwuje się profesor Jan Kubik z Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków działającej przy opolskim konserwatorze zabytków.

Profesor z Opola miał okazję obejrzeć kolejną już wersję wizualizacji zabudowy nyskiego rynku.

Jej autorem, a zarazem autorem powstającego również całościowego projektu zagospodarowania działek jest opolski architekt Mirosław Palej.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że projekt budzi kontrowersje, ale warto pamiętać, że ostateczny pomysł nie został jeszcze przedstawiony, a co dopiero zaakceptowany - tłumaczy projektant z Opola.

Najbardziej gorąca dyskusja dotyczy użytych do zabudowy materiałów wykończeniowych. Zaprezentowana wojewódzkiej radzie propozycja zakłada wykorzystanie cegły klinkierowej. Profesor Kubik buntuje się przeciwko temu, a wtóruje mu opolski konserwator zabytków Iwona Solisz, która również uważa, że nie jest to najlepszy pomysł.

Odmiennego zdania jest sam inwestor Eryk Wiercimok, a swojego pomysłu broni Mirosław Palej: - Cegły najładniej się starzeją. Tymczasem użycie kamienia byłoby raczej nie na miejscu, gdyż bardziej pasuje on do obiektów publicznych: opery, filharmonii.

Użycie klinkieru nie jest jednak przesądzone. Podobnie jak wygląd rzeźbień i zdobienie fasad. Tymczasem prace na nyskim rynku idą pełna parą. W ramach pozwolenia na zabezpieczenie terenu, wydanego przez konserwatora i powiat, wylany został beton pod płytę denną i rozpoczęto budowę ścian oporowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska