Prorektor WSZiA w zespole ekspertów

archiwum/PK
- Chcemy stworzyć strategię, która poszerzy zakres współpracy szkół wyższych z biznesem - mówi prorektor Wojciech Duczmal.
- Chcemy stworzyć strategię, która poszerzy zakres współpracy szkół wyższych z biznesem - mówi prorektor Wojciech Duczmal. archiwum/PK
Uczelnia bierze udział w tworzeniu Strategii Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. Jej prorektor Wojciech Duczmal został członkiem zespołu ekspertów, który ma dokument opracować.

Na zamówienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego piętnastu ekspertów z zakresu gospodarki, finansów, instytucji rządowych i przede wszystkim szkolnictwa przez pół roku będzie wspólnie pracować nad stworzeniem planu rozwoju dla szkół wyższych.

- To przedsięwzięcie, którego wykonawcami są Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Ernst & Young - międzynarodowy koncern świadczący usługi doradcze i audytorskie - tłumaczy prorektor WSZiA Wojciech Duczmal, jeden z piętnastu ekspertów zaproszonych do udziału w projekcie i jedyny przedstawiciel Opolszczyzny oraz uczelni niepaństwowych.

- Spotykamy się co dwa tygodnie w Warszawie - mówi Wojciech Duczmal. - Zaczęliśmy od analizy zadań szkolnictwa wyższego. Dokonujemy diagnozy stanu obecnego, czyli sprawdzamy, na ile szkoły wyższe realizują swoje funkcje oraz, jakie czynniki będą wpływać na kierunek i tempo zmian, np. jak będzie się miał rozwój gospodarki do rozwoju szkół - dodaje.

Potem można przejść do określenia wizji i celów szkolnictwa, wybrania określonych działań, które będą je realizować i oczywiście określenia ram finansowych.

- Chcemy stworzyć strategię, która poszerzy zakres współpracy szkół wyższych z biznesem. Chcemy, aby uczelnie monitorowały rynek pracy i odpowiadały na jego potrzeby, np. poprzez tworzenie odpowiednich kierunków studiów - tłumaczy Wojciech Duczmal.

Strategia ma też przebudować procedury awansu akademickiego, dostosować zasady wynagradzania kadry do standardów europejskich i generalnie podnieść jakość usług edukacyjnych. Eksperci będą pracować nad planem umiędzynarodowienia uczelni wyższych. To zwiększy możliwość studiowania zagranicą.

- Priorytetem jest stworzenie polityki eliminującej bariery w dostępie do szkolnictwa wyższego - tłumaczy Wojciech Duczmal. - Konieczne jest wzmocnienie systemu wsparcia finansowego dla ubogich studentów. Chcemy zwiększyć możliwość kształcenia dla ludzi starszych, tzw. long-life learning. Rozpatrywana jest też propozycja wprowadzenia czesnego za naukę w państwowych uczelniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska