Protest lex TVN w Opolu. Demonstracja w obronie wolnych mediów. Opolanie skandowali: "Wolne media! Wolni ludzie! Wolna Polska!"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
"Wolne media! Wolni ludzie! Wolna Polska!". Takie hasło wykrzyczeli uczestnicy protestu na placu Wolności w Opolu. Demonstracje w obronie wolności mediów odbyły się też w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Namysłowie - w sumie w ponad 90 polskich miastach.

- Jesteśmy tutaj, bo wolne media są podstawą wolności - powiedziała Małgorzata Besz-Janicka, przewodnicząca KOD region opolski i jednym z naszych konstytucyjnych praw. Władza, która zabrała nam już tak wiele, chce zabrać także wolne media. Nie możemy do tego dopuścić. Będziemy domagać się poszanowania swoich praw. To nie przypadek, że zebrali się tu przedstawiciele kilkunastu środowisk - politycy, dziennikarze i prawnicy. Wiele razy demonstrowaliśmy w obronie sądów. Dzisiaj razem z nami uczestniczą w tym proteście sędziowie. Łączy nas potrzeba prawdy.

Danuta i Andrzej Wesołowscy przyszli na demonstrację z przylepkami TVN-u.

- Chcemy, żeby wolność słowa istniała - mówią. - Żeby nie była zakłamywana przez państwową propagandę. Kiedyś - w latach 80. - o to walczyliśmy. To była nasza młodość. Nie chcemy tego zaprzepaścić.

Sędzia Katarzyna Kałwak przypomniała artykuły 14 i 54 Konstytucji RP odnoszące się do wolności mediów: „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu” oraz „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

- Po to stajemy tu jako sędziowie, żeby nikt nie mógł zostać w mediach oczerniony, obrzucony błotem, jak to się w telewizji publicznej dzieje – dodała Katarzyna Kałwak. Mam na koszulce napis: Wolne sądy, wolne wybory, wolni ludzie. Należałoby tam napisać także: Wolne media.

Głos zabrał też Andrzej Czyczyło, wieloletni grafik w nto. - W tym roku mija 45 lat od mojego debiutu w „Szpilkach” - mówił. - Z tego miejsca chciałbym podziękować PiS-wskim konowałom. Panu Obajtkowi i jego oficerowi politycznemu, że z taką gracją i kulturą odsunęli mnie od moich rysunkowych czynności w nto.

- Zatrzymałem panu Czyczyle dwa rysunki, które - moim zdaniem - były zwyczajnie słabe - mówi Bolesław Bezeg, redaktor naczelny nto. - On sam złożył wypowiedzenie, nikt go z nto nie zwalniał - podkreślił.

Debata w sprawie lex anty-TVN w środę w Sejmie

Na początku lipca grupa posłów Zjednoczonej Prawicy złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W uzasadnieniu napisano, że "wolą ustawodawcy jest to, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że izba ma się zająć projektem o godzinie 11.30. Decyzja w tej sprawie miała zapaść podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS.

Od 18 miesięcy telewizja TVN24 czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Wygasa ona 26 września. Według KRRiT problem leży w sytuacji właścicielskiej grupy TVN (właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska