reklama

Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień

Artur  Janowski
Artur Janowski
Na terenie elektrowni wiszą m.in. takie transparenty.
Na terenie elektrowni wiszą m.in. takie transparenty. Archiwum
Związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcją Elektrowni Opole. Związkowcy alarmują, że firma chce dokonać cięć kadrowych.

Elektrownia Opole rozbudowuje się, ale jednocześnie Polska Grupa Energetyczna - będąca jej właścicielem - próbuje ograniczać koszty działalności. Jeden z pomysłów zakłada, że od 2017 roku pracowników wydziału transportu kolejowego przejmie zewnętrzna spółka Betrans, którą założyło PGE.

Za tą zmianą kryje się przede wszystkim znacząca obniżka pensji oraz utrata wszystkich gwarancji zatrudnienia, jakie pracownicy EO mają na podstawie układu zbiorowego.

- Betrans od października szuka pracowników, np. maszynistów posiadających stosowne uprawnienia, ale oferują ludziom tak niewielkie pieniądze, że mało kto chce dla nich pracować - przekonuje Dariusz Całus, wiceprzewodniczący związku zawodowego Solidarność w Elektrowni Opole. - Ta spółka ma fatalną opinię jako pracodawca, a zarobki jakie proponuje, oscylują w granicach najniższej krajowej. Poza tym uważamy za niegospodarność pozbywanie się fachowców i szkolenie ich na jakieś podstawowe stanowiska.

Pracownicy wydziału kolejowego opowiadają, że już brakuje u nich 15 osób i to mimo, że przy obsłudze pociągów dowożących węgiel pracuje 55 osób. - Trzeba jednak pamiętać, że dostawy do elektrowni przyjeżdżają non stop i na wydziale obowiązuje system czterozmianowy - podkreśla Całus.

PGE zakłada, że pracownicy sami odejdą do Betransu, skorzystają z programu dobrowolnych odejść lub podejmą pracę w innych wydziałach EO. Szkopuł w tym, że z kolejarza trudno zrobić energetyka, a na innych wydziałach też pracuje coraz mniej ludzi.

W 1995 r. w EO pracowało 1750 osób, a obecnie poniżej 1000 i raczej nic już nie wskazuje na to, aby po uruchomieniu nowych bloków zatrudnienie miało gwałtownie wzrosnąć.

- Wszystkie związki weszły w spór zbiorowy z pracodawcą, bo nie rozumiemy ciągłej presji na likwidację miejsc pracy i to w czasie, gdy firma jest w dobrej kondycji - tłumaczy Całus.

Kolejne negocjacje na linii związki - pracodawca odbędą się 16 kwietnia.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 01.05.2015 o 11:36, Gość napisał:

DO PIS TO MOŻE SAM BURAKU NALEŻYSZ

Jeżeli już ,to do PO należy .

G
Gość
W dniu 04.04.2015 o 12:19, Gość napisał:

Większość to członkowie , sympatycy lub elektorat pis !!!!???   :P  :P  :P

DO PIS TO MOŻE SAM BURAKU NALEŻYSZ

O
Obchodowy
W dniu 05.04.2015 o 08:11, tropiciel młotów napisał:

Czy to tylko tyle?

Masz bardzo nieaktualne informacje, warto być bardziej dokładnym. Większość z wymienionych nie żyje lub już nie pracuje. Nie popisałeś się :-) Na etacie związkowym na 1000 pracowników jest obecnie dwóch pracowników Elektrowni, pozostali pracują społecznie. Ci którzy są na etacie mają płaconą średnią ze swoich poprzednich stanowisk pracy zgodnie z ustawą o związkach zawodowych. Nazywasz się tropicielem młotów, tym czasem sam młotem się okazałeś!

t
tropiciel młotów
W dniu 04.04.2015 o 11:08, tropiciel młotów napisał:

1.Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Elektrowni Opole -?2.MZZ Pracowników Elektrowni Opole  -?3.Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Opole  Zarząd związku:Michał Marcisz - przewodniczący,Krzysztof Curyło - wiceprzewodniczący,Stanisław Jabłoński - wiceprzewodniczący,Dariusz Skrzeczowski - wiceprzewodniczący,Tomasz Wiercioch - skarbnik,Waldemar Staliś - sekretarz,Michał Kołtuniewicz - członek,Augustyn Ornat - członek,Stanisław Orzeszyna - członek,Paweł Zamelek - członek,Marcin Zieliński - członek.4.Związek Zawodowy Pracowników Ekonomiczno-Administracyjnych Elektrowni Opole SA Komisja Zakładowa:Krzysztof Gergelewicz - przewodniczący,Jacek Bilak - wiceprzewodniczący,Marek Pasoń - wiceprzewodniczący,Anna Kononowicz - sekretarz,Maria Sterniuk - skarbnik.Komisja Rewizyjna:Julianna Nosewicz - przewodnicząca,Grażyna Aleksandrowicz - członek,Barbara Skrzypnik - członek5.Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Dozoru i Kierownictwa BOT Elektrowni Opole SA  Zarząd Związku:Zdzisław Wyszatkiewicz - przewodniczącyBohdan Malarski - wiceprzewodniczącyJarosław Juściński - sekretarzBarbara Krzemińska - skarbnikCzłonkowie:Małgorzata GrzesiakPiotr PająkDaniel WaksmańskiDariusz SolarczykWiesław EislerKomisja Rewizyjna:Beata Florecka - przewodniczącaPiotr Lochman - członek

Czy to tylko tyle?

G
Gość
W dniu 04.04.2015 o 16:24, Ogrodnik napisał:

Może warto przypomnieć, że tekst artykułu nie dotyczy analiz polityki energetycznej w naszym Kraju, lecz mnożeniu i tak wysokich zysków, kosztem szeregowych pracowników. Omijanie tzw. "Ustawy Kominowej", bardzo wysokie wynagrodzenia menagerów, milionowe odprawy dla członków zarządu PGE to jest problem z którym powinny zmierzyć się Związki Zawodowe oraz pracobiorcy w Polsce.

Nojlepyj niech to wszystko ciulnie i zaczonc jeszcze roz lod nowa inoczyj tu nigdy niy baje porzondku jyno zwyklo wegetacja i wzajemne siebie okradanie.

r
rew
W dniu 04.04.2015 o 15:47, gość napisał:

Turoszów, Bełchatów, Konin, Jaworzno.........tam nie trzeba paliwa dowozić i to tm gdzie paliwo jest (również znane nowe złoża) należy budować elektrownie, natomiast w celu zrównoważenia sieci na północy konieczne jest pozostawienie np. Ostrołęki i Kozienic - tam dowożenie paliwa ma jakiś sens, a w przypadku Opola nie ma to żadnego sensu.Co do dalszej części Twojej demagogii- linie przesyłowe buduje się aby energię rozprowadzić w terenie do znaczących odbiorców, jeśli rozbudowujesz elektrownię tam gdzie ich nie ma to musisz wybudować dodatkowe linie, w tym konkretnym przypadku w stronę Wrocławia.

No dobrze, ale w Turoszowie, Bełchatowie itd. elektrownie już są. Gdy zbudujesz kolejne, to trzeba budować kolejne linie przesyłowe do Poznania, Warszawy itd.

A co do Wrocławia to albo trzeba tam dowieźć węgiel, albo trzeba tam dociągnąć linię energetyczną. Wybrano wariant w połowie, czyli wieziemy węgiel do Opola, a dalej idzie prąd linią. Co w tym złego?

Mam wrażenie, że narzekasz dla samego narzekania. Na szczęście nikt się tym nie przejmuje i budowa idzie szybko.

O
Ogrodnik
W dniu 04.04.2015 o 15:53, gość napisał:

Lepiej zapytaj się Tuska co brał jak ogłaszał ten PRowy pomysł oderwany od jakiejkolwiek ekonomii. Prąd z Opola będzie zawsze droższy niż z Bełchatowa, Konina, Bogatyni.........właśnie z powodu jeżdżenia z węglem i wywożenia popiołu.

 

Po pierwsze oprócz obrażania nie masz żadnych argumentów, a fakty są następujące:

-elektrownia Opole nie ma zasobów paliwa na miejscu

- nie ma w pobliżu znaczących odbiorców przemysłowych ani wielkich miast

- rozbudowywać należy elektrownie które mają na miejscu zasoby paliwa lub budować nowe tam gdzie nowe złoża są - doskonale wiemy o istnieniu największych pokładów węgla brunatnego pomiędzy Wrocławiem a zagłębiem miedziowym, oraz w południowej części Wielkopolski. A tak naprawdę to całe dymienie za które się nie wypłacimy powinno być rezerwowym uzupełnieniem  elektrowni atomowej.

Może warto przypomnieć, że tekst artykułu nie dotyczy analiz polityki energetycznej w naszym Kraju, lecz mnożeniu i tak wysokich zysków, kosztem szeregowych pracowników. Omijanie tzw. "Ustawy Kominowej", bardzo wysokie wynagrodzenia menagerów, milionowe odprawy dla członków zarządu PGE to jest problem z którym powinny zmierzyć się Związki Zawodowe oraz pracobiorcy w Polsce.

g
gość
W dniu 04.04.2015 o 10:06, Gość napisał:

Serio ??? Fajnie masz , a co bierzesz ???

Lepiej zapytaj się Tuska co brał jak ogłaszał ten PRowy pomysł oderwany od jakiejkolwiek ekonomii. Prąd z Opola będzie zawsze droższy niż z Bełchatowa, Konina, Bogatyni.........właśnie z powodu jeżdżenia z węglem i wywożenia popiołu.

g
gość
W dniu 04.04.2015 o 10:45, rew napisał:

A do której elektrowni nie trzeba dowozić paliwa? Chyba tylko do tych, które są na Śląsku. Tymczasem prąd jest potrzebny w całym kraju.Do której elektrowni nie trzeba budować linii przesyłowych? Chyba tylko do tych, które leżą w centrum dużego miasta. Chciałbyś mieć za oknem elektrownię?

Turoszów, Bełchatów, Konin, Jaworzno.........tam nie trzeba paliwa dowozić i to tm gdzie paliwo jest (również znane nowe złoża) należy budować elektrownie, natomiast w celu zrównoważenia sieci na północy konieczne jest pozostawienie np. Ostrołęki i Kozienic - tam dowożenie paliwa ma jakiś sens, a w przypadku Opola nie ma to żadnego sensu.

Co do dalszej części Twojej demagogii- linie przesyłowe buduje się aby energię rozprowadzić w terenie do znaczących odbiorców, jeśli rozbudowujesz elektrownię tam gdzie ich nie ma to musisz wybudować dodatkowe linie, w tym konkretnym przypadku w stronę Wrocławia.

g
gość
W dniu 03.04.2015 o 23:55, true napisał:

Czyli lepiej nie budowac, wyłączyć rozsypujące się stare elektrownie i siedzieć przy świeczkach ? przynajmniej takie głupki jak ty nie będa mogły się wypowiadać bo nie będą miały prądu...Jak nie ma zasobów paliwa ? są kopalnie, węgiel leży na składach, paliwo jest - zbytu nie ma ? przecież są sieci, można dostawić nowych w czym problem. Musimy budować nowe bloki aby czymś zastąpić stare!

Po pierwsze oprócz obrażania nie masz żadnych argumentów, a fakty są następujące:

-elektrownia Opole nie ma zasobów paliwa na miejscu

- nie ma w pobliżu znaczących odbiorców przemysłowych ani wielkich miast

- rozbudowywać należy elektrownie które mają na miejscu zasoby paliwa lub budować nowe tam gdzie nowe złoża są - doskonale wiemy o istnieniu największych pokładów węgla brunatnego pomiędzy Wrocławiem a zagłębiem miedziowym, oraz w południowej części Wielkopolski. A tak naprawdę to całe dymienie za które się nie wypłacimy powinno być rezerwowym uzupełnieniem  elektrowni atomowej.

B
Bocian

Nie lękajcie się! Arkadiusz stworzy kolejnych 1880 dobrze opłacanych miejsc pracy w ratuszu, 20 już rozdał. Naprawił krzywdę Ireneusza i dał mu posadę w WiK, koledzy i koleżanki wygrali konkursy jeszcze przed ich ogłoszeniem oraz wezwał do pracy w ratuszu wybitnych fachowców z list wyborczych. Arek ma wszystko pod kontrolą. Teraz na chwilę zajął się parkami dla psów. Wcześniej jego nadworny błazen Patryk z Januszem, wybitnym specjalistą od energetyki którego PIS się pozbył, zwalniali wojewodę. Najważniejsze, że jest wesoło. Można się pośmiać, za chwilę pójdziemy do parku dla piesków. Więc powtarzam nie lękajcie się!

G
Gość

Wy sobie wypisujcie co chcecie tylko któregoś dnia obudzicie się z ręką w nocniku czyli bez energii elektrycznej...

Elektrownia to wytwarzanie. Ja natomiast pracuję w dystrybucji. I też planowana jest u nas t.zw. restrukturyzacja polegająca na znacznym zwiększeniu nam obowiązków i ponad 40 % redukcji wynagrodzenia. Jak to dojdzie do skutku to nikt z nas takich warunków nie przyjmie i wtedy w Waszych domach zapanuje ciemność, brak wody, ciepła i gazu...

Wtedy chcę widzieć Wasze miny... :P

G
Gość
W dniu 04.04.2015 o 11:08, tropiciel młotów napisał:

1.Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Elektrowni Opole -?2.MZZ Pracowników Elektrowni Opole  -?3.Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Opole  Zarząd związku:Michał Marcisz - przewodniczący,Krzysztof Curyło - wiceprzewodniczący,Stanisław Jabłoński - wiceprzewodniczący,Dariusz Skrzeczowski - wiceprzewodniczący,Tomasz Wiercioch - skarbnik,Waldemar Staliś - sekretarz,Michał Kołtuniewicz - członek,Augustyn Ornat - członek,Stanisław Orzeszyna - członek,Paweł Zamelek - członek,Marcin Zieliński - członek.4.Związek Zawodowy Pracowników Ekonomiczno-Administracyjnych Elektrowni Opole SA Komisja Zakładowa:Krzysztof Gergelewicz - przewodniczący,Jacek Bilak - wiceprzewodniczący,Marek Pasoń - wiceprzewodniczący,Anna Kononowicz - sekretarz,Maria Sterniuk - skarbnik.Komisja Rewizyjna:Julianna Nosewicz - przewodnicząca,Grażyna Aleksandrowicz - członek,Barbara Skrzypnik - członek5.Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Dozoru i Kierownictwa BOT Elektrowni Opole SA  Zarząd Związku:Zdzisław Wyszatkiewicz - przewodniczącyBohdan Malarski - wiceprzewodniczącyJarosław Juściński - sekretarzBarbara Krzemińska - skarbnikCzłonkowie:Małgorzata GrzesiakPiotr PająkDaniel WaksmańskiDariusz SolarczykWiesław EislerKomisja Rewizyjna:Beata Florecka - przewodniczącaPiotr Lochman - członek

Większość to członkowie , sympatycy lub elektorat pis !!!!???   :P  :P  :P

t
tropiciel młotów
W dniu 04.04.2015 o 10:49, prawda w oczy kole napisał:

Podać do publicznej wiadomości: -ile zwiazków zawodowych działa w tym zakładzie pracy-ilu jest tzw.związkowców wysokiego szczebla w biurach-ile jest ogłem pracowników zwiazkowych obsługujacych ta organizację-jakie pobieraja wynagrodzenie-czy oprócz związkowania pracują jeszcze gdzieś indziej,jeżeli tak to gdzie-czy jest szansa na wyprowadzenie związkowych biur poza teren zakładu-czy jest szansa na opłacanie biur z własnych związkowych pieniędzy-kiedy zwykli pracownicy przestaną robić na tzw. zwiazki

1.Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Elektrowni Opole -?

2.MZZ Pracowników Elektrowni Opole  -?

3.Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Opole

 

Zarząd związku:

Michał Marcisz - przewodniczący,
Krzysztof Curyło - wiceprzewodniczący,
Stanisław Jabłoński - wiceprzewodniczący,
Dariusz Skrzeczowski - wiceprzewodniczący,
Tomasz Wiercioch - skarbnik,
Waldemar Staliś - sekretarz,
Michał Kołtuniewicz - członek,
Augustyn Ornat - członek,
Stanisław Orzeszyna - członek,
Paweł Zamelek - członek,
Marcin Zieliński - członek.

4.Związek Zawodowy Pracowników Ekonomiczno-Administracyjnych Elektrowni Opole SA

 

Komisja Zakładowa:

Krzysztof Gergelewicz - przewodniczący,
Jacek Bilak - wiceprzewodniczący,
Marek Pasoń - wiceprzewodniczący,
Anna Kononowicz - sekretarz,
Maria Sterniuk - skarbnik.

Komisja Rewizyjna:

Julianna Nosewicz - przewodnicząca,
Grażyna Aleksandrowicz - członek,
Barbara Skrzypnik - członek

5.Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Dozoru i Kierownictwa BOT Elektrowni Opole SA

 

 

Zarząd Związku:

Zdzisław Wyszatkiewicz - przewodniczący
Bohdan Malarski - wiceprzewodniczący
Jarosław Juściński - sekretarz
Barbara Krzemińska - skarbnik
Członkowie:
Małgorzata Grzesiak
Piotr Pająk
Daniel Waksmański
Dariusz Solarczyk
Wiesław Eisler

Komisja Rewizyjna:

Beata Florecka - przewodnicząca
Piotr Lochman - członek

 

 

 

 

 

 

G
Gość
W dniu 04.04.2015 o 10:52, Jurek napisał:

Duda prezydentem?????? pisior?????? idz sie leczyc czlowieku

Jak znajdziesz w mojej wypowiedzi , że proponuję Dudę na prezydenta to pójdę się leczyć . Jak na razie  tobie leczenie nie pomaga - Mariolka !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3