MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko budowie fabryki

fot. stock
Fabryka ma stanąć tuż przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Zdaniem okolicznych mieszkańców fabryka popsuje krajobraz.
Fabryka ma stanąć tuż przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Zdaniem okolicznych mieszkańców fabryka popsuje krajobraz. fot. stock
Nie milkną protesty przeciwko wytwórni asfaltu mającej powstać w Miodarach.

Wkwietniu pisaliśmy o planach władz gminy Świerczów, które zdecydowały się sprzedać 10 hektarów ziemi w Miodarach. Chce tu zainwestować firma z Olesna, specjalizująca się w produkcji masy bitumicznej.

- Proszę zobaczyć: obok jest Stobrawski Park Krajobrazowy i strefa chronionego krajobrazu, ludzie kupują tu domy, żeby znaleźć spokój i żyć blisko przyrody, a tu w środku powstanie wytwórnia asfaltu - zaalarmował Krzysztof Drobina, gminny radny.

Zgodę na sprzedaż ziemi bez konsultacji z mieszkańcami wyraziła rada gminy. Spotkanie z ludźmi władze zorganizowały dopiero w ostatnią środę.

- Było 46 osób, czyli prawie z każdego domu ktoś przyszedł - mówi sołtys Józef Rosiek. - Iwcale ludzi nie przekonali do tej fabryki.

Mieszkańcy martwią się nie tylko o przyrodę, ale też o drogę biegnącą przez wieś.
- Ciężarówki rozjeżdżą nam Miodary - mówi Rosiek. - Wprawdzie właściciel firmy zapewniał, że będą jeździli w stronę sąsiedniej Żaby, ale kto tego będzie pilnował? Nie mówiąc już o tym, że ludzie z Żaby nie wiedzą, co im się szykuje.
- Korzyść z tego zebrania jest taka, że wójt obiecał wystawić na przetarg tylko jedną działkę o powierzchni 3,60 hektara - mówi Drobina. - Dzięki temu fabryka nie zdominuje całkowicie krajobrazu.

- Sprawa jest kontrowersyjna, dlatego wójt zdecydował o sprzedaży tylko części ziemi - potwierdza Irena Łytka, sekretarz gminy Świerczów. - Ale wśród mieszkańców są też zwolennicy tej fabryki, bo dzięki temu ludzie będą mieli pracę.
Nie jest przesądzone, że ziemię kupi firma z Olesna.

- Razem ze stowarzyszeniem odnowy wsi będziemy próbowali zainteresować przetargiem także innych inwestorów. Najlepiej, żeby była to działalność bliższa naturze, np. związana z przetwórstwem drewna - dodaje Drobina.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska