Proteza dłoni wydrukowana w 3D, regulator oddechu. Innowacyjne kobiety zaprezentowały prototypy swoich wynalazków

AIP
Fundacja Orange
Meble, ozdoby, produkty dla osób starszych – to tylko kilka punktów z obszernej listy projektów wykonanych w ramach programu Maker Woman. Inicjatywa ma pomóc kobietom w rozpoczęciu kariery lub ułatwić powrót na na rynek pracy.

Projekt Maker Woman prowadzi Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange, w pracowni FabLab powered by Orange w Warszawie. 36 uczestniczek przeszło ścieżkę od wiedzy teoretycznej i know-how do tworzenia prototypu własnego produktu. Nauczyły się m.in. podstaw nowoczesnych metod projektowania, programowania, obsługi maszyn CNC do obróbki różnych materiałów, plotera laserowego czy drukarek 3D. Poznały podstawy tworzenia stron internetowych, fotografii produktu i zagadnień związanych z prowadzeniem własnej firmy. Przy wsparciu mentorów, uczestniczki pracowały nad swoimi pomysłami, tworząc prototypy i gotowe produkty.

We wtorek odbył się finał trzech edycji programu. – Maker Woman to projekt, w w ramach któego kobiety uczą się różnych umiejętności, w tym także cyfrowych. Dzięki uzyskanym kompetencjom, dziewczyny stworzyły prototypy swoich wynalazków – mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu prezes Fundacji Orange Ewa Krupa. – Jestem zdumiona kreatywnością tych kobiet. Za każdym z pomysłów stoi wyjątkowa historia wzmocnionej kobiety, która uwierzyła w siebie. Myślę, że jest to ważny projekt, szczególnie w Polsce. W naszym kraju wciąż dużo mniej kobiet funkcjonuje w obszarze związanym z nowoczesnymi technologiami. Kobiecy potencjał kreatywny, jeżeli jest odpowiednio ukierunkowany, może doprowadzić do stworzenia fantastycznych przedmiotów i wynalazków. Bardzo chcemy zachęcać dziewczyny do interesowania się technologiami i do edukowania się w tym obszarze. – dodaje.

– Chciałam trafić tutaj i się rozwijać. W pewnym momencie życia postanowiłam o przekwalifikowaniu się, a projekt Maker Woman mi to umożliwił. Zawsze tęskniłam za robieniem czegoś manualnie. Cieszyłam się, że mogę poznać niezbędne dla projektanta programy komputerowe. Na pewno zapamiętam to, a także cudownych ludzi, którzy mi to umożliwili – powiedziała w rozmowie ze Strefą Biznesu uczestniczka programu Marek Homer Kinga Szymańska. Jej projekt to eleganckie dodatki do ubioru, a w tym także ekskluzywna drewniana torebka.

Wśród Maker Women jest także Magda Zaraś, która po długiej chorobie wróciła do aktywności zawodowej. Już nie jako kierownik projektów IT, lecz jako twórczyni produktu, który ma szansę pomóc wielu potrzebującym. Zaprojektowała dziecięcą protezę dłoni drukowaną w 3D. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, jej rozwiązanie jest 3 razy tańsze niż inne dostępne na rynku. Obecnie rozwija produkt, m.in. dzięki grantowi Amazing Woman przyznanemu przez francuską Fundację Orange.

Ania Wójcik to malarka, autorka instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej. Przygotowała prototyp obiektu służącego osobom, które cierpią na stres czy bezsenność. Niewielki przedmiot mieszczący się w dłoni powiększa i zmniejsza swoją objętość, regulując oddech. Jego tempem steruje aplikacja. Autorka chciałaby uruchomić produkcję Oddychacza, a później stworzyć biuro projektowe, które zajmie się zaangażowanym społecznie dizajnem.

Joanna Iwińska stworzyła własną markę IWI. W ramach swojej działalności, produkuje akcesoria do dekoracji pokoi dziecięcych. W ramach projektu Maker Woman opracowała wzór poduszki, zagłówka, pojemników na zabawki, lampy, lustra, wykorzystując ploter laserowy i frezarkę CNC. Podstawowe założenia marki to „mieszkać z dziećmi w pokoju, tworzyć niepowtarzalny klimat, pomagać im i je rozśmieszać”. Ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Warszawie, wcześniej Liceum Plastyczne, a twórczość towarzyszy jej od dziecka.

Magdalena Katana i Agata Małek w FabLabie opracowały personalizowany mebel BEAN, który zmienia się wraz z właścicielem. Składa się on z pięciu modułów, które łatwo się łączą, dzięki czemu można z nich stworzyć szafę, komodę czy nocny stolik. Dodatkiem są doczepiane do frontów nakładki, które pomagają w organizacji przestrzeni, są atrakcją dla dzieci lub dekoracją. Dzięki temu mebel jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci i osób, które często się przeprowadzają lub po prostu lubią zmiany.
Magdalena Katana ukończyła wzornictwo przemysłowe na ASP w Warszawie. Interesuje się tworzeniem. Pracuje jako projektantka na stażu w BOSCHu w Niemczech, wprowadza innowację społeczną powiązaną z produktem i zajmuje się promocją i sprzedażą mebla zaprojektowanego w Maker Woman. Chce utrzymać się z pracy w roli projektanta. Agata Małek kończy studia na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Jako dziecko bawiła się gipsem i akrylem w warsztacie protetycznym taty i rozwijała zainteresowania związane z projektowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Proteza dłoni wydrukowana w 3D, regulator oddechu. Innowacyjne kobiety zaprezentowały prototypy swoich wynalazków - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska